Influenza nedir? Korunmanın sırrı ellerde..

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı’mızın yapmış olduğu bir açıklamada influenza ‘dan bahsedildi. Peki nedir influenza? Nasıl bulaşır? Nasıl tedavi edilir?

“Ülkemizde halen influenza A (H1N1) ve influenza B virüslerinin her ikisi de dolaşımda yer almakta ve gribe neden olmaktadır. Üst solunum yolu şikayetleriyle başvuru yapan hastalardan Eylül ayından bu yana alınan numunelerde influenza virüsü tespit edilenlerin oranı yaklaşık yüzde 15’dir. Ayrıca başta rhinovirüs, parainfluenza virüs olmak üzere benzer hastalık tablolarına neden olabilen diğer virüslerin de etkin olduğu görülmektedir. “

Sağlık Bakanlığı

İnfluenza halk arasında domuz gribi ile biliniyor. Influenza normal grip gibi solunum yolu ile bulaşır. Eğer hastalanan kişi öksürüp hapşırırken havaya virüslü tükürük zerrecikleri yayılırsa ve diğer kişi bunu solursa bulaşması yüksek ihtimaldir. Özellikle eller dirseklere kadar, ortak kullanılan alanlara veya nesnelere temas edildikten sonra mutlaka bol su ve sabun ile birlikte yıkanmalıdır. Eğer kişi temas edip ellerini yıkamazsa ve ellerini ağzına, gözüne götürürse virüsü vücuduna taşımış olabilir.

Grip, her yaşta görülebilen bir hastalık olup, risk gruplarında yer alan kişilerde daha ağır seyredebilmektedir. Hastalık belirtileri başladıktan sonraki ilk 48 saat içerisinde başlanan tedavinin daha etkili olduğu bilinmelidir.

Domuz gribi , H1N1 , influenza nedir?

Influenza A: İnsan, kuş, domuz, at gibi memelilerde konaklayabilmektedir. Influenza A virüsü, taşıdığı
Hemaglutinin ve Neuroaminidase yüzey antijenleri temelinde farklı alt tiplere ayrılırlar. Influenza A(H1N1) Domuz Gribi İnfluenza A(H3N2) gibi…

Influenza B: Sadece insanda konaklamaktadır. Influenza B virüsü alt tiplere ayrılmaz.

Influenza C: Genellikle görülen ve hafif grip olarak bilinmektedir. 

A tipi influenza virüsü olarak da bilinen domuz gribi, H1N1 virüsünün neden olduğu daha çok kış aylarında görülen ve grip ile benzer semptomlara neden olan bir hastalıktır. Bu hastalığın domuz gribi olarak adlandırılmasının sebebi, domuzlarda gribe neden olan virüs ile çok benzer olmalarıdır. Genellikle yüksek ateş, öksürük, titreme, üşüme ve boğaz ağrısı gibi tipik grip belirtileriyle kendini gösterir. Başlangıç aşamasında çok tehlikeli olmasa da ilerlediğinde ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Toplumda büyük bir kesimin daha önceden bu virüs ile karşılaşmamış ve bu hastalığa karşı bağışıklık kazanamamış olması nedeniyle mevsimsel gribe oranla daha ağır bir tablo şeklinde seyretmektedir.

Domuz gribinin belirtileri nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi domuz gribi grip gibi üst solunum yolu hastalıklarına benzer belirtilere yol açar. Bunlar;

Öksürük,
Şiddetli boğaz ağrısı,
İshal,
Yaygın vücut ağrısı,
Üşüme, titreme,
Yorgunluk,
Yüksek ateş,
Mide bulantısı ve kusmadır..

Kusma belirtisi daha çok ilerlemiş vakalarda gözlemlenir. Eğer kişide kronik hastalıklar varsa gripte olduğu gibi domuz gribini de ağır bir şekilde geçirir. Domuz gribini ağır geçiren hastalarda farklı sonuçlar yaşanabilir, birçok organda iltihaplanma söz konusu olabilir. En çok etkilenen organların başında akciğer gelmektedir. Akciğer enfeksiyonu sebebiyle ölümler bile yaşanabilir.

Kimler risk grubunda yer alıyor?

Yaşlılar,
Bebekler ve çocuklar,
Kronik hastalığı olanlar,
İmmun sistemi düşük olanlar,
Romatizmal hastalığı olanlar,
Kanser hastaları,
Diyabet hastaları,
KOAH ve astım hastaları.

Domuz gribi nasıl bulaşır?

Domuz gribinin normal grip ile benzeyen bir diğer yönü ise bulaşma şeklidir. Tıpkı grip gibi solunum yolu ile bulaşır. Eğer hastalanan kişi öksürüp hapşırırken havaya virüslü tükürük zerrecikleri yayılırsa ve bir kişi bunu solursa bulaşması yüksek ihtimaldir. Bu noktada eşyalar da büyük risk taşımaktadır. Dolayısıyla bulaşma oranının yüksek olduğu masa, sandalye, toplu taşıma araçlarının tutunma demirleri, ortak kullanılan alanlara temas edildikten sonra eller mutlaka bol su ve sabun ile birlikte yıkanmalıdır. Eğer kişi temas edip ellerini yıkamazsa ve ellerini ağzına, gözüne götürürse virüsü vücuduna taşımış olabilir.

Çocuklarda acil durum sinyalleri nelerdir?

Hızlı nefes alma veya nefes almakta zorlanma,
Mavimsi cilt rengi,
Uyuyamama,
Huzursuzluk,
Yeterince sıvı alamama…

Yetişkinler de ise göğüs ve karın içinde basınç varsa, ani baş dönmeleri görülüyorsa, şiddetli bulantı ve kusma varsa, solunum güçlüğü gibi belirtiler söz konusu ise acil olarak doktora gidilmelidir.

Domuz gribi nasıl tedavi edilir?

Domuz gribi, teşhisi, burun akıntısı ve boğaz sürüntüsü gibi örneklerde virüsün genetik olarak saptanması veya kanda hastalığa karşı gelişen antikorların gösterilmesi ile konabilir. Hastalığın seyrini hafifletmede ve daha hızlı iyileşmeyi sağlamada çeşitli ilaçlar tercih edilir. Antiviral ilaçlara, semptomların görülmeye başlamasından itibaren ilk 2 gün içinde başlanması gerekir. İlaçların yanı sıra kişinin kendine dikkat etmesi, iyi beslenmesi ve kişisel hijyenine dikkat etmesi çok önemlidir. Hastalar mutlaka istirahat etmeli, bol sıvı tüketmelidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Çocuklarda şeker hastalığı

Cts Şub 29 , 2020
Vücutta insülin hormonunun bulunmaması ya da azlığı nedeniyle görülen tip 1 diyabet özellikle çocuklarda sinsi bir şekilde kendini gösterebilir. Vücutta insülin hormonunun bulunmaması ya da azlığı nedeniyle görülen tip 1 diyabet özellikle çocuklarda sinsi bir şekilde kendini gösterebilir. Vücudun besinlerden yararlanmasını sağlayan normal süreçleri bozan ve kandaki glukoz düzeylerinin yükselmesine neden […]

Recent Post