Kırışıklık için Tedavi Yöntemleri

Beslenme, yaşam koşulları ve yaşın da ilerlemesiyle cilt hücrelerinin yenilenmesi yavaşlar, cilt esnekliğini kaybeder. Yenilenmenin yavaşlamasıyla birlikte de, cildin katlandığı bölgelerde kalıcı çizgiler oluşur. Cildiniz gerginliğini ve sıkılığını, protein tarafından üretilen kolajenin azalması sonucu kaybetmeye başlar. Kolajen azalınca yaşlanma etkileri ortaya çıkar, kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Yaşlanmanın getirdiği ince kırışıklık ve sarkmaları tedavi etmek için size basit birkaç yöntemi anlatacağız.

Kırışıklık İçin Doğal Tedaviler

Yaşlanma belirtisi olan ince kırışıklıklar ile savaşmak için estetik işlemlere veya pahalı kozmetik ürünlere para vermeye gerek yok. Sizde evinizde kırışıklık giderici doğal ürünler sayesinde bu problemden kısa sürede kurtulabilir yaşlanma etkilerini en aza indirebilirsiniz.

Aloe vera

Aloe vera, binlerce yıldır çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan tropikal bir kaktüs türüdür. Aloe vera özü, vücutta kolajen üretimini doğal olarak artırmaya yardımcı olur, bu da ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerinin görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olur.

Ayrıca Aloe vera yaraya uygulandığında, kolajen üretimini artırarak yaranın iyileşmesini destekler. Ayrıca, kolajenler arasındaki bağlantıları kuvvetlendirerek cildin yenilenmesine yardımcı olur.

Klorofil

Klorofil bitkilere ve alglere yeşil rengi veren maddedir. Genellikle yaraları iyileşmede kullanılır. Bununla beraber araştırmalara göre yüzdeki kırışıklıklara da fayda etmektedir.

Klorofil özü takviyelerinin insan derisi üzerindeki etkileri üzerine çalışma yapan araştırmacılar, araştırmaya katılanların cilt elastikiyetlerinde ve kırışıklıklarında önemli ölçüde iyileşme gözlemlediler. Araştırmacılar ayrıca katılımcılardaki kolajen üretiminde de bir artış gözlemlediler.

Bu bulgular 2015 yılında yapılan diğer küçük bir çalışma ile desteklenmiştir. Bu çalışmaya göre, klorofilden türetilen topikal bakır klorofil, hafif ila orta dereceli ince çizgiler ve kırışıklıkları iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir.

Ginseng

Ginseng, kırışıklıklar gibi cilt üzerindeki bazı değişiklikler de dahil olmak üzere yaşlanmanın fiziksel etkilerini yavaşlatma yeteneğine sahip olabilir.

2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre içerisinde ginseng ekstresi bulunan bir krem ​​göz kırışıklıklarını önlemeye yardımcı olarak umut vadetmektedir. Bu krem ayrıca ciltteki nemi ve pürüzsüzlüğünü arttırmaktadır.

Buna ek olarak, ginseng cildi güneş hasarına karşı koruyarak yeni kırışıklıkların oluşmasını da önleyebilmektedir.

Bal

Cilde uygulandığında, bal iltihabı yatıştırır ve yaraların iyileşmesini destekler. Ayrıca, cildin nemi muhafaza etmesine yardımcı olur, bu da kırışıklıkların görünümünü azaltabilir.

Yüz için saf, pastörize edilmemiş bal kullanmak önemlidir. Düşük kaliteli bal aşırı işlenmiştir ve aynı faydaları sağlamamaktadır.

Kırışıklık İçin Tıbbi Tedaviler

Kırışıklık görünümünü en aza indiren çok sayıda tıbbi tedavi vardır. En yaygın uygulanan yöntemler şu şekildedir.

Botoks

Kasların kasılmasını önleyen bir toksin olan onabotulinumtoksinA maddesinden küçük bir dozun cilde uygulanmasıdır. Botoks kırışıklıkların daha az görünür olmasını sağlar ancak tedavinin tekrar edilmesi gerekir.

Dermabrazyon

Dermabrazyon, cildin üst katmanını zımparalamak için döner bir fırça kullanan peeling tedavisidir. Bu uygulama yeni ve pürüzsüz bir cilt oluşmasını sağlar.

Lazer cilt yenileme

Lazer cildin dış katmanını soyar ve bu uygulama ciltteki kolajen üretimini teşvik eder. Gelişen yeni cilt daha sıkı ve sağlam görünebilmektedir.

Yumuşak doku dolgusu

Juvéderm, Restylane ve Belotero gibi dermal dolgu maddeleri, hyaluronik asit enjeksiyonlarından oluşur. Bu dolgu maddeleri cildi dolgunlaştırır ve bu da kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Aloe Vera Kırışıklık İçin Kullanılabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Teknoloji Çağı Hastalıkları

Per Ara 24 , 2020
Teknoloji alanındaki değişim ve gelişmelerle birlikte daha önceden farklı birçok cihaz ile kullanılan uygulamalar tek bir cihaz üzerinden kullanılmaya başlanmıştır. Tek bir cihaz üzerinden her şeyi yapabilmenin faydaları göz ardı edilemezken bu faydaların beraberinde getirdiği olumsuzluklar da bir o kadar baş edilemez duruma gelmiştir. Dijital dünyanın beraberinde getirdiği sorunlar e-hastalık olarak adlandırılan […]

Recent Post