Üçlü Tarama Testi : Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hamilelikte yapılan üçlü tarama testi, yapılması gereken önemli testlerden bir tanesidir. Bu test hamileliğin 16. Ve 20. Haftaları içerisinde yapılmaktadır. Üçlü test yapılacağı gün anne ilk önce ultrasonla muayene edilir daha sonra kan verir. Kanın ultrasonun yapıldığı gün verilmesi çok önemlidir. Verilen kanda AFP, B-HCG ve serbest estriol değerleri kontrol edilir. Bu veriler ve annenin ultrason verileri bunun yanında birkaç bilgi daha bilgisayara girilir. Bu sonuçlara göre bilgisayar bebeğin down sendromu, nöral tüp defekti ya da Edwards sendromu olma risklerini çıkarır.

Üçlü test yaptıran anne adayları çok beklemeden bir iki gün içinde sonuçları alırlar. Sonucu aldıktan sonra bunu doktorunuz görmesi oldukça önemlidir. Çünkü bebeğinizde herhangi bir risk varsa hamileliğinizin nasıl devam edeceği ya da devam edip etmeyeceğinin doktorunuzla birlikte kararlaştırılması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili doktorunuz size detaylı bilgi verecektir.

Eğer üçlü test sonucunda bebeğinizin bu rahatsızlıkları olma riski çok düşük ise bir şey yapılmamaktadır. Fakat risk yüksek ise başka testler de yaptırmanız gerekebilir. Bu testler amniyosentez ve CVS’dir. Bu testlerin yapılıp yapılmaması konusunda doktorun aileyi bilgilendirmesiyle aile testleri yaptırma ya da yaptırmama konusunda kendi karar vermelidir.

Genelde hastanelerde yapılan üçlü tarama testi fiyatları nerede yaptırıldığına göre değişiklik gösterse de genelde 400-700 TL arasındadır. Özel sağlık sigortanız ya da SGK’nız varsa anlaşmalı hastanelerde üçlü testinizi yaptırabilirsiniz.

Bebeğin Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yüz Kusurları Nasıl Gizlenir?

Cum Tem 17 , 2020
Yüzümüzdeki kusurlardan hiç birimiz hoşlanmayız. Yüz kusurları bazen yorgunluktan bazen ise kızarıklık ve sivilce lekeleri nedeniyledir. Bu lekelerin kapatılması için elbette ki her zamanki gibi bir çok makyaj malzemesi kullanmak zorundayız. Bu malzemeleri sadece lekelerin gitmesini istediğimiz zamanlarda, yüz kusurları gizlemek istediğimizde kullanırsak makyaj malzemeleri cildimize çok da fazla zarar vermez. Şimdi […]
yüz kusurları

Recent Post