Bacaklardaki Çatlaklar İçin Bitkisel Tedavi

Bacak çatlakları ve vücut çatlakları, ciltte görünen renkli çizgilerdir. Genellikle cildiniz doğal sınırının ötesine gerildiğinde ortaya çıkarlar. Zorlanma genellikle kilo alımının bir sonucudur, ancak aynı zamanda hızlı büyümeden de kaynaklanabilir. Çatlaklar kadınlarda daha yaygındır, ancak erkeklerde de görülebilir.

İç uyluklarınızda sıklıkla çatlaklar oluşur. Can sıkıcı olabilirler, ancak genellikle incitmezler ve daha büyük bir sağlık sorununun göstergesi değildirler. Çatlaklar genellikle kırmızı veya mordan beyaz veya gümüş rengine döner. Çatlaklarınızın görünümünü soluklaştırmak için kırmızıyken de tedavi edebilirsiniz.

Bacak Çatlaklarının Sebepleri Nelerdir?

Bacak Çatlaklarının Sebepleri Nelerdir?

İç bacaklarınızdaki çatlaklar doğal olarak oluşur. Çok fazla gerildikten sonra cildinizin orta tabakasında oluşurlar. Cildinizin bağ lifleri çok fazla gerildiğinde yırtılabilir ve iz bırakabilir. Bu yeni yara izi başlangıçta deride görülen kan damarlarından kırmızı veya mor olarak görünebilir. Zamanla, çatlaklarınız gümüş veya beyaz bir renge dönüşebilir ve tedavisi daha zor hale gelebilir.

İç uyluk çatlaklarının bazı yaygın nedenleri arasında hızlı kilo alma ve vermek, kas yapmak, ağırlık kaldırmak, ergenlik, hızlı büyümek, gebelik ve genetik vardır.

Bu çatlaklar ile bağlantılı bazı tıbbi durumlar da vardır. Hormonal dengesizlik, steroid kullanımı, kortikosteroid kremler, Cushing sendromu ve Marfan sendromu çatlaklar ile ilişkilidir.

Çatlaklar, ne kadar zaman önce olduklarına bağlı olarak renk bakımından farklılık gösterir. Ayrıca boyut olarak da değişebilir. Daha ilk ortaya çıktıkları zaman, uyluklarınızın iç kısmındaki izler kırmızı veya mor renkte görünebilir. Orta tabakanızdaki cilt yırtılırsa bölge incelir. Buradaki çatlaklar kırmızı olabilir çünkü artık cildinizin altındaki kan damarlarını görebilirsiniz. Bu kan damarları, bu aşamada çatlakların tedavisini kolaylaştırır.

Zamanla kan damarlarınız daralacak ve çatlaklarınızın renk değiştirmesine neden olacaktır. Bir zamanlar kırmızı olan izler ten rengine, gümüşe veya beyaza dönüşebilir. Bu çatlakların tedavisi daha zordur.

Çatlaklarınıza dokunmak ağrılı olabilir. Kendini onarmaya çalışırken cildinizden de kaşınabilir. Kötüleşen semptomlarla karşılaşırsanız, tıbbi yardım isteyin. Bu, bir kızarıklık veya başka bir tıbbi durumun göstergesi olabilir.

Çatlaklar, cildin gerilmesi ve vücudunuzdaki kortizon seviyesinin yükselmesinin bir sonucudur. Kortizon, böbrek üstü bezleriniz tarafından doğal olarak üretilen bir hormondur. Ayrıca, bu hormonun, vücudunuzda fazla seviyede olması cildinizin elastikiyetini kaybetmesine neden olabilir.

Çatlaklar belirli durumlarda yaygındır. Pek çok kadın, cildinde, gelişmekte olan bebeğe yer açmak için çeşitli şekillerde gerildiği için hamilelik sırasında çatlaklar yaşar. Bu sürekli çekme ve gerilme çatlaklara neden olabilir.

Çatlaklar bazen hızla kilo aldığınızda veya verdiğinizde ortaya çıkar. Gençler, ani bir büyüme döneminden sonra çatlakları da fark edebilirler.

Kortikosteroid kremler, losyonlar ve haplar cildin esneme kabiliyetini azaltarak çatlaklara neden olabilir.

Cushing sendromu, Marfan sendromu, Ehlers-Danlos sendromu ve diğer adrenal bez bozuklukları vücudunuzdaki kortizon miktarını artırarak çatlaklara neden olabilir.

Özellikle uyluğun iç kısmında açıkta kalan çatlaklar, iyileştirmek isteyeceğiniz bir şey olabilir. Çatlakların tedavisi olmasa da görünümünü yumuşatmak için tedaviler mevcuttur. Bazı durumlarda, zamanla doğal olarak solabilirler.

Bacak Çatlakları İçin Tedavi Yöntemleri

Doktorunuz sadece cildinize bakarak ve tıbbi geçmişinizi inceleyerek çatlaklarınız olup olmadığını anlayabilir. Çatlaklarınızın ciddi bir hastalıktan kaynaklandığından şüphelenirlerse kan, idrar veya görüntüleme testleri isteyebilirler. Çatlaklar genellikle zamanla kaybolur. Beklemek istemezseniz, görünümlerini iyileştirebilecek tedaviler vardır. Ancak hiçbir tedavi çatlakların tamamen yok olmasını sağlayamaz.

Çatlaklarınızın görünümünü azaltmaya yönelik tedaviler şunları içerir.

Nemlendiriciler, çatlaklarınız için iyi bir tedavidir. Çatlaklarınıza vitamin açısından zengin bir nemlendirici, yağ veya losyon uygulayın. Cildinizi nemli tutmak cildinizin elastikiyetini artırabilir veya koruyabilir.

Peelingler de harikadır. Düzenli pul pul dökülme için peeling ürünleri, uyluklarınızdan ölü deriyi çıkarır ve cildin yenilenmesini iyileştirebilir.

Topikal kremler de çatlak tedavisinde kullanılabilir. Reçeteli topikal kremler sadece yaralarınızı hafifletmekle kalmaz aynı zamanda cildinize elastikiyet kazandırmaya da yardımcı olur.

Lazer tedavisi de bacak çatlakları için uygun bir yöntemdir. Daha pahalı bir yaklaşım, cilt hücresi büyümesini ve yenilenmesini uyarmak için lazer kullanan bir prosedür olan lazer tedavisidir. Bu tedavi, etkili sonuçlar için birden fazla ziyaret gerektirebilir.

Mikrodermabrazyon, çatlakların görünümünü azaltmak için peeling kristalleri kullanan bir prosedürdür. Bu kristaller, etkilenen bölgelerden ölü deriyi temizler.

Tretinoin krem ​​(Retin-A, Renova), cildinizin elastikiyet kabiliyetini yükseltmeye yardımcı olan lifli bir protein yani ciltteki kolajeni yeniler. Bu kremi, kırmızı veya pembe renkteki yeni çatlaklarda kullanmak en idealdir. Bu krem ​​ciltte tahrişe neden olabilir. Hamileyseniz tretinoin kremi kullanmamalısınız.

Pulsed dye lazer tedavisi, kollajen ve elastinin büyümesini teşvik eder. Bu tedaviyi daha yeni çatlaklarda kullanmak en iyisidir. Daha koyu tenli kişiler ciltte renk değişikliği yaşayabilir.

Fraksiyonel fototermoliz, bir lazer kullandığı için darbeli boya lazer tedavisine benzer. Bununla birlikte, cildinizin daha küçük alanlarını hedefleyerek çalışır ve daha az cilt hasarına neden olur.

Mikrodermabrazyon, daha elastik çatlakların altındaki yeni cildi ortaya çıkarmak için cildin minik kristallerle cilalanmasını içerir. Mikrodermabrazyon, eski çatlakların görünümünü iyileştirebilir.

Excimer lazer cilt rengi (melanin) üretimini uyarır ve bacaklardaki çatlakları çevreleyen cilde daha yakın olmasını sağlar. 

Tıbbi tedavi yöntemleri ve reçeteli ilaçların çatlakları iyileştirme garantisi yoktur ve pahalı olabilirler. Çatlakları gidermeyi vaat eden pek çok ürün ve prosedür vardır, ancak şimdiye kadar etkili olduğu kanıtlanmış hiçbir ürün bulunmamaktadır. Cildinizi nemlendirmek, çatlakların kaşıntısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Çatlaklarınıza bronzlaşma losyonu uygulamak, normal cildiniz ile çatlaklarınız arasındaki renk farkını en aza indirmenin geçici bir yoludur.

Çatlak İzlerini Nasıl Önleyebilirim?
Çatlak İzlerini Nasıl Önleyebilirim?

Çatlak İzlerini Nasıl Önleyebilirim?

Düzenli olarak losyon ve krem ​​uygulasanız bile çatlakları tamamen engellemenin bir yolu yoktur. Ancak iyi beslenerek ve düzenli spor yaparak kilonuzu sağlıklı bir aralıkta tutmak, ani kilo alıp vermenin neden olduğu çatlakları önlemeye yardımcı olabilir.

A vitamini

Retinoidlerin çatlakları giderdiği ve size genç bir cilt verdiği bilinmektedir. A vitamini, retinol, cilt hücrelerini onarmaya yardımcı olur ve cildin daha yumuşak ve genç görünmesini sağlar ve birçok cilt bakım kremi ve losyonunda yaygın olarak kullanılmasının nedeni budur. A Vitamini alımı veya kullanımı cildin daha sıkı olmasına ve çatlakların yok olmasına yardımcı olabilir.

Çatlaklardan kalıcı olarak nasıl kurtulursunuz? Ağızdan A vitamini alın veya kapsülden A vitamini yağını alın ve her gece uyumadan önce etkilenen bölgelere uygulayın. Ayrıca süt, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, domates gibi cildi daha hızlı iyileştirmek için yemeğinize A vitamini açısından zengin yiyecekler ekleyebilirsiniz.

Şeker

Şeker, homeopatik mikrodermabrazyon için mükemmel bir bileşendir. Mikrodermabrazyon, çatlakları hafifletmek için en etkili ve dermatologlar tarafından onaylanmış yöntemlerden biri olduğundan, evde sinir bozucu çatlaklarla başa çıkmak için ev yapımı bir şeker peelingi kullanabilirsiniz. Bölgeleri şekerden yapılmış doğal bir scrub ile peeling yapmak, bölgedeki kan akışını düzenlemeye yardımcı olur ve aynı zamanda cildin iyileşme kapasitesini hızlandırır. Bir scrub yapmak için bir çorba kaşığı şeker ve birkaç damla E vitamini yağını veya herhangi bir uçucu yağı karıştırın ve durulamadan önce birkaç dakika dairesel hareketlerle pul pul dökün.

Hindistan cevizi yağı ve Aloe vera maskesi

Hem hindistan cevizi yağı hem de aloe vera jeli doğal nemlendiricilerdir ve cildin nemlenmesine yardımcı olur. Hindistan cevizi yağının iyileştirici özellikleri varken, aloe vera cilt dokularını tekrar sağlığa kavuşturmaya yardımcı olur. Çatlakları etkili bir şekilde nasıl gidereceğinizi merak ediyorsanız, işte denemeniz gereken bir ev yapımı tedavisidir. İki yemek kaşığı saf hindistan cevizi yağı ve taze ekstrakte edilmiş aloe vera özsuyunu ya da aloe vera jeli alıp bir kasede karıştırın.

En iyi sonucu elde etmek için her gün az miktarda karışımı çatlakların üzerine uygulayın. İki ila üç arasında çatlakların solmaya başladığını fark edeceksiniz. Hindistan cevizi yağı ayrıca çatlakları da önler ve bu nedenle annelerin karın bölgesine biraz hindistan cevizi yağı ile masaj yapmasını bekleyerek iz kalmasını önlemesi önerilir. Çünkü iyi korunmak tedavi etmekten daha iyidir.

Badem yağı

Tatlı badem yağı harika bir cilt bakımı bileşenidir ve sizi kuru cilt, koyu halkalar ve çatlaklar gibi her türlü cilt sorunundan kurtarabilir. Ünlüler, hamilelikten sonra bu harika yağın faydalarını anlatıyor. Bu yağların her zaman işe yaradığını rahatlıkla söyleyebiliriz. E vitamini ve diğer temel besinler bakımından zengin olan badem yağı, etkilenen bölgeleri derinlemesine nemlendirir, hücre sağlığını destekler, izlerin kızarıklığını azaltır ve zamanla çatlakları ortadan kaldırır. Biraz badem yağını ısıtın ve dairesel hareketlerle cildinize masaj yapın ve cilt tarafından emilmesini sağlayın. Bunu her gün iki kez tekrarlayın ve bir nemlendirici ile takip edin.

Kabartma tozu ve limon suyu maskesi

Kabartma tozu doğal bir eksfoliyedir, limon ise cildi aydınlatan ağartma özelliklerine sahiptir. Kabartma tozu, ölü deri hücrelerinin atılmasına ve böylece çatlakların giderilmesine yardımcı olur. Limon kızarıklığı azaltır ve daha az görünür hale getirir. Kabartma tozu ve limon suyu karışımının çatlakları gidermenin etkili ve hızlı bir yolu olduğu kanıtlanmıştır.

İhtiyacınız olan tek şey bir çorba kaşığı karbonat, yarım limonun taze suyu ve streç film. Bunun için mutfak rulosu kullanabilirsiniz. Her iki malzemeyi karıştırın ve çatlakların üzerine uygulayın. Streç film ile kapatın ve yirmi dakika sonra durulayın. Hassas bir cildiniz varsa, önce cildinizde test etmeniz daha iyidir. Karışımı az miktarda kolunuza sürün ve on dakika bekletin ve tepki vermezse veya kaşınmazsa, etkilenen tüm bölgelere uygulayın.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağını sivilcelerden kurtulmak ve sivilce izlerini iyileştirmek için bir çare olarak biliyorsunuz, ancak bundan fazlasını da yapabilir. Anti-enflamatuar ve iyileştirici özellikleri sayesinde çatlaklar dahil her türlü cilt izini gidermeye yardımcı olabilir. Ayrıca düzenli olarak çay ağacı yağı kullanımı, inatçı izlerin oluşmasını engeller. Çatlaklarınızın zamanla daha az görünür olması için cildinize çay ağacı yağı uygulayın. Çatlaklardan kurtulmak için bir başka basit ev yapımı tedavi, birkaç damla çay ağacı yağını yarım çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırmak ve yağı tüm çatlaklara nazikçe masaj yapmaktır. İçine biraz hindistancevizi yağı veya E vitamini yağı da ekleyebilirsiniz. Bütün gece açık bırakın ve ertesi gün yıkayın.

Glikolik asit

Bu cilt bakımı bileşeninden habersiz olabilirsiniz, ancak size bunun çatlakları tamamen yok etme konusunda mükemmel bir iş çıkardığını söyleyelim. Çok popüler değil, ancak çatlakları gidermenin etkili bir yolu üzerlerine glikolik asit uygulamaktır. AHA olarak bilinen, cildi nemlendiren ve kolajeni güçlendiren, böylece çatlakları tedavi eden ve daha az görünür hale getiren doğal meyve asididir. Kırmızı veya mor gibi pigmentli çatlakları olan kadınlar için bu, size büyük zaman kazandırabilir.

Hamile kadınlar için güvenlidir ve piyasada kolayca bulunur. Gece yatmadan önce çatlakların üzerine az miktarda glikolik asit sürün ve sabah yıkayın. Cildinizde bulunan bu asitle güneşte dışarı çıkmaktan kaçının çünkü güneş ışığına maruz kaldığında güneş yanığına neden olabilir ve bu nedenle gece uygulaması uygundur.

Patates suyu

Koyu halkaları tedavi etmek için etkili bir çare olan patates suyu, çatlaklardan da kurtulmanıza yardımcı olabilir. Evet bu doğru. Patates nişasta bakımından zengindir ve ciltte bulunan yara izlerini ve lekeleri hafifletmeye yardımcı olan diğer cilt aydınlatıcı enzimlerle doludur. Ayrıca katekolaz, patateste bulunan, yara izlerini iyileştiren ve size daha parlak bir cilt veren bir ağartma maddesidir.

Patates kullanarak çatlaklardan nasıl kurtulur? Bir patatesi ince ince rendeleyin ve sıkarak suyunu çıkarın. Suyu rendelenmiş posayla karıştırın ve paketi çatlakların üzerine uygulayın. Otuz dakika kurumasını bekleyin ve soğuk suyla yıkayın. Patates suyunun düzenli olarak uygulanması, çatlakların görünürlüğünü azaltır ve size lekesiz, sağlıklı görünen bir cilt verir.

Şekerli scrub

Kendi şekerli scrubınızı yapmak oldukça basittir. Bir su bardağı şekeri, yarım su bardağı badem yağı veya hindistan cevizi yağı gibi yumuşatıcı bir maddeyle birleştirin. Yoğun, sert bir kıvam oluşturmak için karıştırın. Biraz limon suyu ekleyin. Bu karışımı sekiz ila on dakika boyunca çatlakların üzerinde fırçalayın ve sonra durulayın. Haftada birkaç kez kullanın. Yapamıyorsanız, hazır bir scrub deneyin.

Aloe vera

Aloe vera temelde bitkilerin en iyisidir. Sulu meyvenin birçok tıbbi amacı vardır, ancak en yaygın olarak doğal bir iyileştirici ajan olan jeli ile bilinir.

Saf aloe verayı çatlaklara çare olarak destekleyen çok az klinik kanıt vardır. Ancak 2018 yılında yapılan bir araştırma, aloe vera ve tatlı badem yağının hamilelikle ilgili olmayan çatlakların neden olduğu kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

Kaşıma, yara izini daha da kötüleştirebileceği için aloe vera çatlakları yatıştırmak ve cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için basit bir çözüm olabilir. Bir aloe bitkisini elinize alamıyorsanız, yüzde 100 aloe vera olan bir jel seçtiğinizden emin olun.

Hyaluronik asit

Belki iyi genlerdir, belki de… hyaluronik asittir! Hyaluronik asit, cilde dolgun, nemli ve genç bir görünüm veren doğal olarak oluşan bir polisakkarittir. Ayrıca kolajen üretimini uyardığına inanılıyor.

Kolajen, diğer şeylerin yanı sıra cildinizin yapısını ve elastikiyetini destekleyen bir proteindir. Ancak vücudunuz zamanla gittikçe daha az kolajen üretir ve araştırmalar, bu proteinin daha düşük seviyelerinin kırışıklıklara ve – siz de tahmin etmişsinizdir – çatlaklara neden olabileceğini göstermiştir.

Bazı çalışmalar, kolajen takviyelerinin hidrasyonu ve esnekliği artırabileceğini göstermiştir. Ancak, kolajen alımınızı artırmanın çatlakları azaltacağına veya önleyeceğine dair kesin bir kanıt yoktur. Kolajen kapsülleri veya pudrası kullanmak istemiyorsanız, daha fazla tavuk veya yumurta akı yiyerek kolajen seviyenizi yükseltmeyi deneyebilirsiniz. Topikal bir çözelti için bir hyaluronik asit kremi satın alın ancak hyaluronik asit hap şeklinde de mevcuttur.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı

Daha yeni, daha görünür çatlaklar hindistan cevizi yağından yararlanabilir. Fareler üzerinde 2010 yılında yapılan bir araştırma, saf hindistan cevizi yağının yaraları iyileştirmeye yardımcı olduğunu buldu. İnsanların benzer etkiler yaşayıp yaşamayacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak ne olursa olsun, hindistancevizi yağı harika (kokulu) bir vücut nemlendiricisi yapar.

Argan yağı

Muhtemelen insanların argan yağlı saç ürünlerini övdüklerini duymuşsunuzdur. Ancak Fas argan yağı da cilt bakımı olarak ilgi görüyor.

Argan ağacı çekirdeklerinden yapılan yağ, topikal olarak kullanıldığında veya ağızdan alındığında cildinize yardımcı olabilir ve 2016 yılında yapılan bir araştırma, argan yağının cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olduğunu bulduğundan beri, bazı araştırmacılar, çatlakların görünümünü azaltmaya veya hatta önlemeye yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Kuşburnu yağı

Kuşburnu çalıları sadece güzel değil. Çiçekleri bitki üzerinde öldüğünde, küçük yenilebilir meyveler bırakırlar. Kuşburnu adı verilen bu meyveler, çay veya yağ yapmak için kullanılabilir.

Kuşburnu A ve C vitaminleri içerdiğinden, yara izlerinin ve çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabileceğine dair anekdot niteliğinde kanıtlar vardır. Ancak 2013 araştırması dışında bu iddiayı destekleyecek çok az bilimsel kanıt var. Bir bilimsel çalışma, kuşburnu yağının, mevcut çatlakları olan hamile kadınlar üzerindeki yeni çatlakların şiddetini azaltmada bir plasebodan daha etkili olduğunu gösterdi. Kuşburnu yağını nemlendirici olarak veya doğrudan çatlaklarınızın üzerine sürmeyi deneyin.

Gotu kola

Gotu kola uzun zamandır geleneksel Çin, Endonezya ve Ayurveda tıbbında temel bir maddedir. Uygulayıcılar, bu bitkinin bir dizi cilt sorununu tedavi edebileceğine ve iddialarını destekleyen bazı klinik kanıtlar olduğuna inanıyor.

2013 yılında yapılan bir araştırma, gotu kolanın kollajen üretimini artırdığını ve cildin gücünü artırdığını buldu. Bu, yeni çatlakların oluşmasını önlemeye (hatta mevcut olanları iyileştirmeye) yardımcı olabileceği anlamına gelir. Beğenilen bitkiyi kendiniz denemek için her gün gotu kola içeren bir krem ​​uygulayın.

Selülitten Kurtulmanın Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kırık kalp sendromu nedir?

Pts Eyl 4 , 2023
Kırık kalp sendromu ayrıca stres kardiyomiyopatisi ve apikal balon sendromu olarak da adlandırılır. Hastalık tıpkı bir kalp krizi gibi gelişir ve hasta kendini kriz geçiriyormuş gibi hisseder. Bu esnada hastaya ait EKG ölçümleri ve kan değerlerine ilişkin parametreler de kalp krizi bulgularına benzer. Aşırı stres altındaki bireylerde görülme olasılığı daha […]

Recent Post