Beden Dismorfik Bozukluğu Nedir, Nasıl Geçer?

“Estetik operasyonlarının gün geçtikçe popülerlik kazandığı ve kolaylaştığı son yıllarda, bu durumun olumsuz bir sonucu olarak beden dismorfik bozukluğu denilen ruhsal problemler de boy göstermeye başladı. Peki estetiği bu denli olumsuzlaştıran beden dismorfik bozukluğu nedir, nasıl geçer? İşte beden dismorfik bozukluğu belirtileri ve merak edilenler…”

Beden dismorfik bozukluğu, kişinin gerçekte olmayan ancak var olduğunu düşündüğü bir bedensel kusurla fazlasıyla uğraşması olan bir ruhsal bozukluktur. Peki bedensel dismorfik bozukluğu nasıl anlaşırı, belirtileri nelerdir? Detaylar haberimizde…

Beden Dismorfik Bozukluğu Nedir?

Vücut dismorfik bozukluğu (BDD) veya vücut dismorfisi, bir kişinin görünümündeki kusurlar hakkında endişelenerek çok zaman harcadığı bir zihinsel sağlık durumudur. Bu kusurlar genellikle başkaları tarafından fark edilmez.

Beden Dismorfik Bozukluğu Kimlerde Görülür?

Her yaştan insan beden dismorfik bozukluğuna sahip olabilir, ancak en çok gençler ve genç yetişkinlerde görülür. Hem erkekleri hem de kadınları etkiler.

BDD’ye sahip olmak, kibirli veya kendini takıntılı olduğunuz anlamına gelmez. Çok üzücü olabilir ve hayatınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Beden Dismorfik Bozukluğu Belirtileri

Aşağıdaki durumlarda Beden Dismorfik Bozukluğu Belirtileri gözlemlenebilir:

  • Vücudunuzun belirli bir bölgesi (özellikle yüzünüz) hakkında çok endişelenmek
  • Görünüşünüzü diğer insanlarınkiyle karşılaştırmak için çok zaman harcamak
  • Aynalarda kendinize çok bakın veya aynalardan tamamen kaçının
  • Kusurları gizlemek için çok çaba sarf edin – örneğin, saçınızı taramak, makyaj yapmak veya kıyafet seçmek için uzun zaman harcamak.

Bedensel dismorfik bozukluğu; işiniz, sosyal hayatınız ve ilişkileriniz dahil olmak üzere günlük hayatınızı ciddi şekilde etkileyebilir.

Bedensel dismorfik bozukluğu ayrıca depresyona , kendine zarar verme düşüncelerine yol açabilir.

Beden Dismorfik Bozukluğunun (BDD) Nedenleri

Beden dismorfik bozukluğuna tam olarak neyin neden olduğu bilinmiyor, ancak şunlarla ilişkili olabilir:

  • Genetik faktörler: Beden dismorfik bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk (OKB) veya depresyonlu bir akrabanız varsa BDD geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir.
  • Beyinde kimyasal bir dengesizlik
  • Geçmişte travmatik bir deneyim:Çocukken alay, zorbalık veya istismara uğradıysanız, BDD geliştirme olasılığınız daha yüksek olabilir
  • Beden dismorfik bozukluğu bazı kişilerde ayrıca OKB , yaygın anksiyete bozukluğu veya yeme bozukluğu gibi başka bir zihinsel sağlık durumu vardır .

Beden dismorfik bozukluğu Tedavisi

BDD semptomları tedavi ile iyileşebilir.

Belirtileriniz nispeten hafifse, kendi başınıza veya bir grup halinde uyguladığınız bilişsel davranışçı terapi (CBT) adı verilen bir tür konuşma terapisine yönlendirilmelisiniz .

Orta derecede semptomlarınız varsa, size CBT veya seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) adı verilen bir tür antidepresan ilaç önerilmelidir.

Belirtileriniz daha şiddetliyse veya diğer tedaviler işe yaramıyorsa, size bir SSRI ile birlikte BDT önerilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kerevizin faydaları nelerdir?

Cum Kas 11 , 2022
Kereviz, maydanozgiller familyasına ait, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir sebzedir. Eski Mısır, antik Yunan ve geleneksel Çin tıbbında da hastalıklara karşı kullanılmış kerevizin faydaları oldukça fazla bir besindir. Kereviz, A,C,D,E,K, folat (folik asit), piridoksin (B6), potasyum ve pantotenik asit (B5) gibi B grubu vitaminlerini içermektedir.  Kereviz ayrıca potasyum, […]
kerevizin faydaları

Recent Post