Diş beyazlatma sorun yaratabilir

Dişlerini beyazlatarak gülümsemelerini daha parlak ve çekici bir hale getirmek isteyenlere küçük bir uyarımız var. Birçok kişi amatör beyazlatıcı ürünleri kullandıktan sonra diş etlerinde tedirgin edici bir hassasiyet hissetmişlerdir. Özellikle dişlerinizde dolgu, kron ya da diş eti iltihabı varsa beyazlatma işleminin uygun olup ol­mayacağı konusunda mutlaka dişçinize danışmalısınız.

Kozmetik dişçilikte son trend herkesin daha parlak ve çekici gülümsemelere sahip olması yönündedir. Aslında Amerikan Koz­metik Dişçilik Akademisi, dişçilere giden hastaların büyük bir çoğunluğunun yalnızca dişlerinin bembeyaz olmasıyla ilgilendiklerini açıklamıştır.

“Son beş yılda diş beyazlatıcı ürünleri kullanmak isteyen tüke­tici sayısında yüzde 300′lük bir artış söz konusu olmuştur,” diyor Wisconsin’li dişçi Christian Kammer.

Bununla birlikte beyazlatıcı bantlar, jetlerle diş macunları gibi herkesin kolaylıkla satın alabileceği bu yeni ürünler her hafta satış rekorlan kırmaya ve yıllık satış miktarları da milyarlarca dolarla ifade edilmeye başlamıştır.

“Diş yüzeyindeki yemek artıkları ve bakterilerin oluşturduğu yabancı maddeler ve diş taşlarıyla dolu bir ağızda dişlerin beyazla­tılma işleminden önce baştan aşağı temizlenmesi gerekmektedir,” diye vurguluyor Dr. Kammer.

Dişçinin yapacağı beyazlatma işlemiyle evde sizin yapacağı­nız işlem arasında çok önemli farklılıklar vardır. Dişçinin muayenehanesindeki beyazlatıcı maddeler fiyatları 350 ile 600 dolar arasın­da değişen oksijenli sular kullanılarak gerçekleştirilirken; evde kul­lanılanların fiyatı bunların ancak yansı kadardır. Eczanelerden her­kesin alabileceği ürünler, içinde çok daha az miktarda oksijenli su bulunan solüsyonlar olup fiyatlan 15 ile 40 dolar arasında değiş­mektedir.

“Amatör olarak dişlerini beyazlatmak isteyenler için eczane­lerde satılan bu ürünler işe yarayabilir. Fakat onların dişçilerinki ka­dar etkili ya da güçlü olmadıklarını bir süre sonra dişçiye giden has­talar söylemektedirler.” diyor Dr. Kammer. Eczanelerden ya da mar­ketlerden satın alınan beyazlatıcı ürünlerin diş minesine ciddi zarar­lar verebileceğini de sözlerine ekliyor.

Güney California Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma evde yapılan bir haftalık beyazlatma işleminden sonra hastaların yüzde 54′ünde diş etlerinde hafif hassasiyet, yüzde 8′inde or­ta dereceli hassasiyet ve yüzde 4′ünde de ciddi hassasiyetin söz konusu olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Diş hassasiyeti canınızı sıkmasın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Göz siniri kuruması nedir? Göz siniri kuruması tedavi edilebilir mi?

Pts Tem 11 , 2022
Gece uyandığında, ışığı açmadan tuvalete giderken masaya çarpıp yere düşmüş ve gözü morarmış bir genç kızı muayene etmiştim. Ailesi gözündeki morlukla ilgiliyken ben daha çok masaya çarpmasına önem verdim. Gözbebeğini büyütüp muayene ettiğimde karanlıkta gör­meyi sağlayan hücrelerin olmadığını gördüm. Bunun üzerine, karanlık­ta görmesinin ve çevre görmesinin nasıl olduğunu sorduğumda ve […]
Göz siniri kuruması nedir? Göz siniri kuruması tedavi edilebilir mi?

Recent Post