Göz spazmı, sık göz kırpma veya göz seğirmesinin nedenleri nelerdir?

Meşhur bir Fransız ressam, Charles Meryon (1821-1868), uzun süre gerçekçi tarzda resim yaptıktan sonra renk körü olduğunu fark etmiş. Adeta yıkılmış; tahmin edeceğiniz gibi, yaptığı onca resmin aslında gerçe­ğe hiç uymadığını anladığı için… Ama yetenek engel tanımayan bir dürtü olduğu için yine de resim yapmaya devam etmiş. Tabii, sadece kara kalem çalışarak.

Renk körlüğü nedir?
Gözümüzün içinde renk görmeyi sağlayan birkaç grup hücre vardır. Bunlar kırmı­zı, mavi ve yeşil renkleri algılayacak şekilde uzmanlaşmıştır. Bu hücre grupların­dan biri, ikisi veya tümü ailevi olarak eksikse, renk görme bozukluğu ya da renk körlüğü ile doğulur.

Renk körlüğü kimlerde görülür?
Ailevi geçiş genellikle kadınları atlayarak anneden oğla doğrudur. Dolayısıyla er­keklerde daha sıktır. Aslında zaten erkeklerin renk bilgi ve tanıma becerisi ka-dınlannki kadar gelişmiş olmamaktadır!!! Ama iş yaşamında renk görme gereği (askerlik, şoförlük) daha fazladır.

Renk körlüğü tanısı nasıl konur?
Renk körlüğü, genellikle ilk kez aile ve arkadaş çevresinde (ör; farklı renk çorap giymekle) fark edilir. Muayenede renkli yumak veya renkli harfler, renkli kutucuk-lar gösterilerek, ya bunların adının söylenmesi ya renkli olarak yazılmış harflerin okunması ya da renklerin birbirine yakınlığına göre sıraya konulması şeklinde de­ğerlendirilir.

Renk körlüğünün tedavisi yoktur, çünkü bu bir hastalık değil, ya­pısal bir durumdur. Aynı kıvırcık saç, miyopi veya mavi göz gibi bir özelliktir. Aslında renk körleri karanlıkta herkesten daha iyi görürler.

Renk körleri araba ehliyeti alabilirler mi?
Ülkemizdeki kanunlara göre renk körlerinin araba kullan­ması yasaktır. Dünyanın diğer ülkelerinde böyle bir yasak yoktur, bildiğim kadarıyla. Çün­kü trafik ışıklarının kırmızı-san-yeşil olmak üzere sırası stan­darttır. Kişinin bunların sırasını öğrenmesi yeterli olmalıdır.

Meslek seçimi açısından renk körlüğünün durumu nedir?
Askerlik, trafik ışıklarıyla ilgili açıklamaya rağmen yine de uzun yol şoförlüğü, pi­lotluk, patoloji veya cerrahi dallar gibi hekimlikte uzmanlık alanları renk körleri için uygun olmayan işlerdir. Öte yandan renk körü olan meşhur ressamlar vardır.

Renk körlerinin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?
Bana sorarsanız, meslek ve çorap teki seçiminde dikkat etmek gerekir! Çorap teki derken, kahverengi ve koyu yeşil çorapları kastediyorum. Ya hep aynı renk çorap almak ya da iplikle işaretlemek pratik çözümler olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Teknoloji Çağı Hastalıkları

Cts Ağu 5 , 2023
Teknoloji alanındaki değişim ve gelişmelerle birlikte daha önceden farklı birçok cihaz ile kullanılan uygulamalar tek bir cihaz üzerinden kullanılmaya başlanmıştır. Tek bir cihaz üzerinden her şeyi yapabilmenin faydaları göz ardı edilemezken bu faydaların beraberinde getirdiği olumsuzluklar da bir o kadar baş edilemez duruma gelmiştir. Dijital dünyanın beraberinde getirdiği sorunlar e-hastalık olarak adlandırılan […]

Recent Post