Rezene çayının faydaları nelerdir? Rezene çayı neye iyi gelir? Nasıl demlenir?

Rezene çayı, günümüzde görülme sıklığı giderek artan depresyon ve anksiyete gibi psikolojik problemlerin önüne geçmek için kullanılan ve pek çok rahatsızlığın da olumsuz etkilerini ortadan kaldıran şifa kaynağı bir içecektir.

Doğal bir ağrı kesici olma özelliği gösteren Rezene çayı, son zamanlarda pek çok kişinin yakındığı bir sorun olan kansızlığa da iyi gelmesi sayesinde en çok tüketilen içecekler arasında yer almaktadır. Metabolik faaliyetlerin hızını artırmasıyla beraber yağ yakımını önemli ölçüde destekleyen, hem toksin atıcı hem de idrar söktürücüdür.

İçeriğindeki güçlü bileşimler sayesinde iltihapların kurutulması için savaşarak ağız ve dişlerde meydana gelen enfeksiyonu temizlemesinin yanı sıra göz ve ciltte oluşan rahatsızlıkların giderilmesi için mücadele eden Rezene çayının faydaları ve yapılışı… 

REZENE ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

 • Hazımsızlık, şişlik, gaz, kabızlık, mide yanması ve böbreklerdeki ağrı veya iltihap için de yararlıdır. 
 • Ağrıyan gözlere uygulanan rezene çayı da oldukça etkili bir alternatif tedavi yöntemidir. Çay soğuduktan sonra pamuk bir ped yardımıyla gözünüzün üzerinde 10 dakika kadar bekletirseniz ağrı azalacaktır.
 • Bağırsakların düzgün ve hızlı çalışmasını sağlayan rezene çayı böylece sindirim sistemini olumlu etki eder.
 • Rezene çayı, düzenli olarak tüketildiğinde ve sağlıklı beslenme ile desteklendiğinde hızlı yağ yakımına destek olmaktadır. Daha hızlı kilo vermenizi sağlamaktadır.
 • Antioksidan ve C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanmaktan korur.
 • Rezene çayı içinde yer alan vitaminler sayesinde cildi gençleştirir. Bununla birlikte cildi hem besler hem de zararlı etkilere karşı korur. Yüzünüzde çıkan sivilce, cilt kırışıklıkları, cilt lekenmeleri gibi pek çok problemi de yok eder.
 • Yeni doğum yapan annelerin en büyük sıkıntıları anne sütünün azalmasıdır. Rezene çayı kullanımının anne sütünü arttırdığı bilinmektedir.
 • Bebeklerde gaz giderici olarak kullanılırken, emziren annelerdeki gaz şikayetlerini de hafifletici etkiye sahiptir.
 • Ağız kokusu çekenlere de doğal bir seçenektir. Rezene çayı; antibakteriyel özelliklerinden dolayı ağız kokusunu dindirir.
 • Balgam söktürücü etki yapar, boğazı ve burun kanallarını açar. Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Bronşit ve öksürüğe fayda sağlaması da rezenenin faydaları arasındadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun iyileşmesini hızlandırır. İçerdiği antioksidan ve C vitamini ile güçlü bir bağışıklık sistemi sağlar ve hastalıklara yakalanma ihtimalinizi en aza indirir.
 • Hem ruhsal hem de fiziksel açıdan rahatlatıcı özelliği vardır. Bir fincan ılık rezene çayı kasları yumuşatır ve kas spazmlarına iyi gelir.
 • Menopoz döneminde rezene çayı içilmesi tavsiye edilmektedir. Menopoz dönemindeki kadınların rahatlaması iyi çok yarar gösterdiği bilinmektedir.

REZENENİN BESİN DEĞERİ NEDİR?

-100 gram rezenenin yaklaşık olarak aşağıdaki besin değerini içermektedir: *Su: 90,21 g
*Protein: 1.24 g
*Toplam yağ: 0.2 g
*Karbonhidrat: 7.3 g
*Lif: 3.1 g
*Toplam şeker: 3.93 g
*Kalsiyum: 49 mg
*Demir: 0.73 mg
*Magnezyum: 17 mg
*Fosfor: 50 mg
*Potasyum: 414 mg
*Sodyum: 52 mg
*Çinko: 0.2 mg
*C vitamini, toplam askorbik asit: 12 mg
*Tiamin: 0.01 mg
*Riboflavin: 0.03 mg
*Niasin: 0.64 mg
*B-6 Vitamini: 0.05 mg
*Folat, DFE: 27 µg
*B-12 Vitamini: 0 µg
*A Vitamini, RAE: 48 µg
*A Vitamini, İÜ: 963 İÜ
*E Vitamini (alfa-tokoferol): 0.58 mg
*D Vitamini (D2 + D3): 0 µg
*D vitamini: 0 IU
*K Vitamini (filokinon): 62.8 µg
*Yağ asitleri, toplam doymuş: 0.09 g
*Yağ asitleri, toplam tekli doymamış: 0.07 g
*Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış: 0.17 g
*Yağ asitleri, toplam trans: 0 g
*Kolesterol: 0 mg
*Kafein: 0 mg

DOĞAL REZENE ÇAYI NASIL YAPILIR? REZENE ÇAYI YAPILIŞI…

En güzel rezene çayını yapabilmek için kullanacağınız kadar rezene tohumunu alıp güzelce ezin.  2 çay kaşığı rezene tohumunu bir fincana koyun ve demlenene kadar bekleyin.  Ama çok yüksek ateşte uzun süre tutmayın. Aksi halde bir faydasını göremeyebilirsiniz.  Daha güzel bir lezzet için 1 çay kaşığı bal, limon veya portakal kabuğu kullanmanızı önerebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Organ naklinde vücut reddi sorununa antikor çözümü

Cum Eyl 15 , 2023
Organ naklinde vücut reddi çağımızın en büyük sorunlarından. Bilim insanları özellikle böbrek nakli hastaları için antikor geliştirdi. Bilim insanları organ naklinde vücut reddi sorununa kalıcı çözüm bulduğu iddiasında. Buna göre laboratuvarda üretilen yeni bir antikor ile organ nakli daha kolay hale gelecek. Şu an için maymunlarda yapılan deneylerde antikor başarılı […]

Recent Post