Anemi ile Mücadele

Anemi birçok insanı etkileyen bir problemdir. Bu durum farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilse de en sık görülen sebebi demir emilimindeki bir bozukluk ile ilgilidir.

Peki, anemi ile mücadele için kullanabileceğiniz infüzyonlar olduğunu biliyor muydunuz? Anemi karşıtı bazı infüzyonlar ve birkaç öneri demir seviyelerinizin dengelenmesini sağlamanıza yardımcı olabilir.

İnfüzyonların çeşitli yararları vardır. Karın ağrılarını iyileştirmeye yardım edebilir ya da sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilirler. Ayrıca vücudunuzun demiri daha iyi emmesine yardımcı olabilirler. Bu yazımız boyunca bu durum için kullanabileceğiniz en iyi infüzyonlardan bazılarını öğreneceksiniz.

İnfüzyon nedir?

İnfüzyon tıpta ilaç ya da sıvıların damar yolu ile aktarımı demektir.

Bizim burada bahsettiğimiz infüzyon ise; Bitkilerin kaynar suda demlenmesi ile oluşan çözeltidir. Aslında bir nevi bitki çayı diyebiliriz.

Burada önemli olan bitki parçaları üzerine kaynar su döküldükten sonra; kapalı bir kapta sık sık karıştırarak 5-7 dakika kadar demlenmesidir..

Anemi Karşıtı İnfüzyonlar

Önemli bir çalışmaya göre bazı infüzyonlar diğerlerinden daha fazla işe yarar, çünkü daha az tannik asit içerirler (Tannik asit demir emilimini engeller). Uzmanlar bu infüzyonları yemeklerden en az bir saat sonra içmenizi önerir ki vücudunuz yiyeceklerdeki demiri emebilsin. Günde bir infüzyon içmeniz yeterlidir.

Anemi ile mücadele için kullanılan infüzyonlara göz atalım:

1. Rezene İnfüzyonu

Anemi ile savaşmak için kullanılan infüzyonlardan biri rezene infüzyonudur. Bu bitkinin bilimsel adı Foeniculum vulgare‘dir. Bu bitkiyi bir infüzyon olarak tüketmekten bahsedecek olsak da rezeneyi yemeklerinize de ekleyebilirsiniz.

Bu infüzyon için:

  • 30 gram rezene yaprağı kullanın.
  • Bir litre su ekleyin.
  • Normal bir infüzyon gibi hazırlayın.
Rezene yumruları.
Ayrıca, demir bakımından zengin, lezzetli yemekler yemek için rezene soğanlarını birçok yemeğinize de ekleyebilirsiniz.

2. Anemi İle Savaşmak İçin Nane İnfüzyonu

Nane çoğu insanın mutfağında bulunan, yaygın kullanım alanlarına sahip bir bitkidir. Bu bitki sindirimi hızlandırmak ve büyük porsiyonlar yemek yüzünden oluşan ağırlık hissini azaltmak için mükemmeldirBununla birlikte nane size anemiden muzdarip olmanız durumunda da yardım edebilir.

Nanenin özelliklerinden biri zengin bir demir kaynağı olmasıdır. Bundan dolayı yemek yedikten en az bir saat sonra nane tüketmeniz daha iyi olacaktır. Günde en az iki kere olmak üzere bir nane infüzyonu içebilirsiniz. Bu açıdan, infüzyonu evinizde hazırlamak için nane yaprakları almanız en iyi seçenek olacaktır.

3. Tarçın İnfüzyonu

Anemi ile savaşmak için kullanılabilecek infüzyonlardan bir başkası da tarçın (Cinnamomum verum) infüzyonudur. İnsanların farklı yiyecekler ve tatlılar hazırlamak için kullandığı bu baharatı bu adımları takip ederseniz bir infüzyon olarak tüketebilirsiniz:

  • İki tarçın çubuğu ve 240 ml suya ihtiyaç duyacaksınız.
  • Suyu kaynatın.
  • Su kaynama noktasına ulaştığında tarçın çubuklarını ekleyin. 
  • Birkaç dakika kaynamasına izin verin ve sonrasında ocağı kapatın. Sıvı soğuduğunda için.

4. Anemi İle Savaşmak İçin Biberiye İnfüzyonu

Biberiye de (Rosmarinus officinalisdemir bakımından son derece zengindir. Ayrıca gaz ve karın ağrıları ile savaşırken size yardım etmesini sağlayan farklı özellikleri de vardır.

Biberiyenin hem kuru hem taze halinin bulunduğu bir fotoğraf.
Biberiye infüzyonu sadece gaz problemlerini rahatlatmaya yardımcı olmakla kalmaz, ayrıca zengin bir demir kaynağıdır.

Bu infüzyonu normal bir infüzyon olarak hazırlayabilecek olsanız da, hazır çay poşetleri yerine biberiye yaprakları almanız daha iyi olacaktır. Bu seçenek çok daha doğal ve etkilidir.

Anemi İle İlgili İpuçları

Anemi ile savaşmak için kullanabileceğiniz, yukarıda bahsettiğimiz tüm infüzyonlara ek olarak beslenme düzeninize demir bakımından zengin yiyecekler de eklemelisiniz. Uzmanlara göre bu mineral bakımından zengin olan bazı yiyecekler şunlardır:

  • Et, kümes hayvanları ve balık
  • Tam tahıllar ve baklagiller
  • Kök ve yumru sebzeler

Ayrıca, yemekleriniz ile birlikte bir kadeh de beyaz şarap tüketmek hem tahıllardaki hem de bitki bazlı yiyeceklerdeki demirin emilimini arttırmaya yardımcı olacaktır. Ancak, uzmanlar önerilen miktar olan bir kadehi aşmamanızı önerir.

Anemi ile savaşmak için kullanabileceğiniz infüzyonları artık bildiğinize göre bu infüzyonları yemeklerden hemen sonra asla içmemeniz gerektiğini hatırlamanız çok önemlidir. Bu şekilde yiyeceklerden aldığınız demirin emilimini engellemediklerinden emin olabilirsiniz.

Beslenme düzeninize yukarıda bahsettiklerimiz gibi demir bakımından zengin yiyecekleri eklemek ve doktorunuzun tavsiyelerini takip etmek de son derece önemlidir. Demir seviyelerinizi stabilize etmek için bazı ek demir takviyeleri almanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Burun kanaması

Sal Tem 9 , 2024
Burun kanaması neden ileri gelir ? Lokal veya genel nedenlerden veya ikisinin birleşiminden burun kanaması ileri gelebilir. Bazı hallerde hiçbir neden görülmemektedir. Burun kanamasının bazı lokal nedenleri … Burun kanaması neden ileri gelir ?Lokal veya genel nedenlerden veya ikisinin birleşiminden burun kanaması ileri gelebilir. Bazı hallerde hiçbir neden görülmemektedir. Burun […]
Burun kanaması

Recent Post