Diş çürüklerinizin nedeni çocukluk hatalarınız değil..

Dişlerinizdeki çürüklerin sebebi olarak çocukken tükettiğiniz şekerli gıdaları görmekten vazgeçin. Yapılan son araştırmaya göre kişilerin sağlıksız dişlere sahip olmalarının onların çocukluk dönemlerindeki alışkanlıklarıyla bir ilgisi yok.

Dişlerinin sağlıksız olmasından şikayet eden, sürekli diş ağrısı çeken kişiler genellikle çocukken dişlerine iyi bakmadıkları için sıkıntı çektiklerine inanırlar. Oysa yapılan son araştırma yetişkin yaşlardaki hayat standartlarının dişlerin sağlıklı ya da sağlıksız olmasını etkilediğini göstermektedir.

Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı son yıllarda yapılan araştırmaya göre kişilerin yaşlarının ilerledikçe kalıtımsal özelliklerinin ve küçükken yapılan hatalarının kaybolacağını, bu durumda sağlıklı dişlere sahip olmak için şu an dişlerinize verdiğiniz önemin asıl olduğunun altını çiziyor.

Kötü alışkanlıklar;
Ağız ve diş sağlığımızı kötü yönde etkileyen alışkanlıkların başında hiç şüphe yok ki sigara gelmektedir. Kişi ne kadar çok sigara içiyorsa, diş kaybetme olasılığı da o kadar yüksektir. Bunun için diş hekimlerinin dişlerinizi korumanız için vereceği en önemli tavsiye sigarayı bırakmanız olacaktır. Sigara dışında tükettiğiniz şekerli yiyecekler, asitli içecekler ya da çay kahve gibi dişlerde lekelenmelere neden olan yiyecekleri tüketme sıklığınız da ağız ve diş sağlığınızı etkileyen faktörler arasındadır.

Kişilerin çocukken yaptığı alışkanlıklarının ağız sağlığına olan etkisi kazanacakları olumlu alışkanlık olacaktır. Kişi eğer çocukken diş fırçalama alışkanlığını edinirse bunu ilerleyen yaşlarında da devam ettirir ve böylece sağlıklı ağız ve dişler için ilk adımı atmış olur.

Bütün bunların dışında günde iki defa dişlerini fırçalamanın, diş ipi kullanmamın ve düzenli olarak diş hekiminiz ziyaret etmenin de oldukça önemli olduğunu belirten Diş Hekimi Mehmet Zahid Kazandı diş ve diş etlerinde oluşan sorunların henüz başındayken müdahale edilmesi sonucunda kolay bir şekilde tedavi edilebildiğinin de altını çiziyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kanser ölüm nedenleri içerisinde ikinci sırada

Cum Nis 3 , 2020
İstatistikler gerçekten endişe verici! Amerikan Kanser Derneği’nin verilerine göre: * Günümüz Amerika’sında ölüm nedenleri içerisinde kanser ikinci sırada yer alıyor. * Yaşayan üç Amerikalıdan birisi kanser riski taşıyor. * Beş yıl içerisinde, her beş Amerikalıdan ikisi kanser ris­ki taşıyacak. Peki vücudumuzda neler oluyor dersiniz? Bildiğiniz gibi kanser, normal ve sağlıklı […]

Recent Post