Kenevir Tohumu Yağı Faydaları

Kenevir tohumu yağı cannabis bitki tohumundan elde edilir ve içerdiği moleküller nedeniyle tıpta kullanım alanına sahiptir. Kenevir tohumu yağı faydaları ile birçok alanda ön plana çıkıyor. 

%5 oranından daha az olmak üzere başta tetrahidrokannabinol ve cannabidiol gibi fitokannabinoidler içermektedir. Bu bileşikler tıpta ağrı, bulantı kusma ve kas spasitelerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca bazı çalışmalarda Alzheimer, kaşeksi ve iştah amaçlı, kanser, epilepsi, glokom ve multibl skleroz gibi hastalıklarda da kullanılma potansiyeli söz konusudur.

İçeriğindeki yağ asitleri kalp sağlığını destekler. 

Kenevir tohumu yağı ciddi bir protein ve yağ deposudur. % 30 oranında kalp damar sağlığı için oldukça faydalı yağları barındırır. İçerisindeki yağların % 80’i omega-3 ve omega-6 yağ asididir ki bu iki yağ asidinin oranı kalp damar sağlığı açısından idealdir. % 10 oranında vücut için gerekli doymuş yağ asitlerini içerir. Ayrıca yağa yeşil rengini veren klorofil açısından zengindir. Klorofil içeren yapısı toksinlerin arınmasını sağlar.

Kenevir tohumu yağında yüksek düzeyde esansiyel amino asit dediğimiz vücutta sentez edilmeyen, vücut ve beyin sağlığı için gerekli amino asitleri barındırır.

Kan akışı için hayati önem taşıyan arginin amino asitlerini içeren yağ, damar sağlığını korur.

Tohum yağında ciddi oranda arjinin adlı amino asidi vardır. Arjinin bilindiği gibi kalp ve damarlarımızdaki nitrik oksit oluşumu için gerekli bir moleküldür.

Yüksek tansiyon ve kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olur.

Nitrik oksit damarlarımızın gevşemesinde ve kalbin oksijenlenmesinde önemli rol oynar bu nedenle tansiyon hastaları ve kalp krizi geçiren hastalarda koruyucu özellikler gösterir. Beyin hastalıklarında özellikle beyin kan akımının düzenlemesine yardımcı olması açısından önem taşır. Bununla birlikte arjinin beynimizde dopamin ve noradrenalin sentezinde kullanılan prekürsör bir maddedir. Ayrıca lisin ve tiriptofan adlı aminoasitleri de içeriğinde barındırır. Tirtofan bilindiği gibi serotonin sentezinde kullanılır. Bu nedenle beyin sağlığımız açıcından da önem arz etmektedir.

Kenevir tohumu yağı %25-37 oranında albümin içerir özellikle karaciğer sirozu, böbrek hastalıklarında kayba uğrayan albümini yerine koymada ve ödemli hastalıklarda ödem azaltıcı etki oluşturmada yardımcı bir faktör olarak ele alınabilir.

Kenevir tohumu yağının en önemli özelliklerinden biride proteaz inhibitörleri içermemeleridir bu nedenle proteinlerin emilme oranları daha yüksektir ve vücuda kazanılmaları çok daha uygundur.

Kenevir tohumu yağı güçlü bir antioksidan ve tansiyon düşürücü etkiye sahiptir. Anjiotensin dönüştürücü enzim inhibisyonu üzerinden tansiyon düşürücü etkisi gösterilmiştir.

  • Kenevir yağı cildi nemlendirir, yumuşatır ve besler.
  • E vitamini içeren kenevir yağı, saçları kökten besleyen bu yağ dökülmeleri azaltır. Kepek sorununa son verir. Düzenli kullanım sonrasında saçlar daha güçlü ve parlak bir form kazanır.  
  • Antioksidan özelliği sayesinde iltihapların iyileşmesini hızlandırır. 
  • Kimyasında bulunan özel moleküller sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olur. 
  • Hormonları düzenleyici etkisi de bulunan kenevir yağı, regl ağrılarının azaltır.
  • Kenevir yağının vücut sistemlerine olumsuz etki eden serbest radikalleri tutma özelliği de bulunur.
  • Kenevir yağı insan vücudunun üretemediği 20 temel amino asitin dokuzunu içerir. Ve bu tür esansiyel amino asitler bakımından zengin yağları tüketmek kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca daha düzgün bir şekilde çalışan vücudun uykusu da düzene girer. 
  • Güzel aroması hoş bir koku verdiği için parfüm, ev ve oda kokularında kullanılır. 

Kenevir yağından şampuan, krem ve sabun üretildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

TEİS'ten kızamık vakalarına karşı aşı uyarısı

Cum Haz 23 , 2023
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, kızamık vakalarının önüne geçmek için çocukluk çağı aşılamalarının eksiksiz yapılması gerektiğini bildirdi. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, yazılı açıklamasında, kızamığın bulaşıcı bir hastalık olduğunu ancak aşıyla önlenebilmesinin mümkün olduğuna dikkati çekti. Kızamık aşısının mutlaka yaptırılması gerektiğini belirten Saydan, […]

Sağlık Gündeminde Ne Var?

Recent Post