Kanser Düşmanı Apigenin

Kansere karşı mücadelede her geçen gün yeni buluşlar ortaya çıkarken bu buluşların kaynağının doğal olması dikkatleri alternatif tedavi yöntemlerine çekiyor. Birçok sebze ve meyvede bulunan apigenin isimli flavonoidin kanser hücrelerini standart DNA-hasarı yapan tedavilere daha duyarlı hale getirdiği belirlendi.

Proceedings of the National Academy of Sciences’ de yayınlanan araştırmaya göre “nöroblastoma” hücreleri “apigenin” adı verilen bir flavonoid ile muamele edildikten sonra etoposide’ den daha çok etkileniyor.

Araştırmacılar, apigeninin kanser hücrelerinde inaktif hale geçen p53 tümör süpresör proteinin normal fonksiyonuna sahip olmasını sağlayarak etkili olduğunu bildiriyorlar.

p53’ ün deaktivasyonu kanser hücrelerinin kemoterapi ve radyoterapi gibi DNA hasarı yapan tedavilerden zarar görmesini önlüyor.

Apigenin spesifik etkisi, p53’ ün Thr-55 proteini tarafından fosforilasyonunun inhibe edilmesiyle gerçekleşiyor.

Fosforilasyon meydana geldiğinde p53 hücre çekirdeğinden atılıyor ve parçalanıyor.

Apigenin tedavisi p53’ ün çekirdekteki lokalizasyonunu restore ediyor ve onun DNA hasarına cevap olarak apoptozisi tetiklemesini sağlıyor.

Apigenin etoposide ile tedavi edilen nöroblastoma hücrelerine karşı tam etkili bulunmadı.

Daha önce apigenin ile muamele sadece etoposide ile yüzde 20 olan apoptozis oranını yüzde 53’ e çıkardı.

Araştırmacılar, p53 hedefli mekanizmaları kullanan ve hücreleri tedaviye daha duyarlı hale getiren başka bileşiklerin de geliştirilebileceğini düşünüyorlar.

Daha önceki araştırmalarda apigeninin in vitro şartlarda tümör hücrelerinin çoğalmasını inhibe ettiği gösterilmişti ama bunun mekanizması bilinmiyordu.

Apigeninden zengin besinler içinde maydanoz, kereviz, biberiye, kekik, fesleğen kişniş, papatya, karanfil, melisa, enginar, ıspanak, nane, alıç, üzüm ve meyankökü ilk sıralarda geliyor.

Sonuç olarak:

Bu araştırma diyette flavonoid (apigenin) ‘den zengin sebze ve meyvelerin kanser tedavisinde işe yarayabileceğini, en azından tedavinin etkisini artırabileceğini düşündürüyor ama esas mesele kanser olmamaktır.

Kanser kader değildir, kanser önlenebilir bir hastalıktır.

Kanser yanlış hayat tarzının bir neticesi olarak ortaya çıkar.

Kanserden ve tüm kronik hastalıklardan kurtulmanın yolu evvel emirde adam gibi beslenmeden geçiyor.

Apigenin içeren bitkiler

Apigenin en fazla maydanozda bulunmaktadır. Bunun yanında kereviz, biber, üzüm de apigenin tarafından zengin besinlerdendir.

Kaynak: ahmetrasimkucukusta.com

 

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kış Hastalıklarından Korunmak İçin Ne Yemeli?

Cum Eyl 17 , 2021
Kapalı alanlarda geçirilen zamanın artmasıyla birlikte hızla yayılan bulaşıcı enfeksiyonlar, en çok çocuklar ve ileri yaştaki kişileri etkiliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirerek kış hastalıklarından korunmak mümkün.. Kış aylarında güçlü bağışıklık için C vitamini Kış aylarında, soğuktan etkilenmeye bağlı olarak gribal enfeksiyonlar daha sık ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle hastalıklara karşı önlem alabilmek, hastalıklardan korunmak […]
Kış Hastalıklarından Korunmak İçin Ne Yemeli?

Recent Post