Kanser Düşmanı Apigenin

Kansere karşı mücadelede her geçen gün yeni buluşlar ortaya çıkarken bu buluşların kaynağının doğal olması dikkatleri alternatif tedavi yöntemlerine çekiyor. Birçok sebze ve meyvede bulunan apigenin isimli flavonoidin kanser hücrelerini standart DNA-hasarı yapan tedavilere daha duyarlı hale getirdiği belirlendi.

Proceedings of the National Academy of Sciences’ de yayınlanan araştırmaya göre “nöroblastoma” hücreleri “apigenin” adı verilen bir flavonoid ile muamele edildikten sonra etoposide’ den daha çok etkileniyor.

Araştırmacılar, apigeninin kanser hücrelerinde inaktif hale geçen p53 tümör süpresör proteinin normal fonksiyonuna sahip olmasını sağlayarak etkili olduğunu bildiriyorlar.

p53’ ün deaktivasyonu kanser hücrelerinin kemoterapi ve radyoterapi gibi DNA hasarı yapan tedavilerden zarar görmesini önlüyor.

Apigenin spesifik etkisi, p53’ ün Thr-55 proteini tarafından fosforilasyonunun inhibe edilmesiyle gerçekleşiyor.

Fosforilasyon meydana geldiğinde p53 hücre çekirdeğinden atılıyor ve parçalanıyor.

Apigenin tedavisi p53’ ün çekirdekteki lokalizasyonunu restore ediyor ve onun DNA hasarına cevap olarak apoptozisi tetiklemesini sağlıyor.

Apigenin etoposide ile tedavi edilen nöroblastoma hücrelerine karşı tam etkili bulunmadı.

Daha önce apigenin ile muamele sadece etoposide ile yüzde 20 olan apoptozis oranını yüzde 53’ e çıkardı.

Araştırmacılar, p53 hedefli mekanizmaları kullanan ve hücreleri tedaviye daha duyarlı hale getiren başka bileşiklerin de geliştirilebileceğini düşünüyorlar.

Daha önceki araştırmalarda apigeninin in vitro şartlarda tümör hücrelerinin çoğalmasını inhibe ettiği gösterilmişti ama bunun mekanizması bilinmiyordu.

Apigeninden zengin besinler içinde maydanoz, kereviz, biberiye, kekik, fesleğen kişniş, papatya, karanfil, melisa, enginar, ıspanak, nane, alıç, üzüm ve meyankökü ilk sıralarda geliyor.

Sonuç olarak:

Bu araştırma diyette flavonoid (apigenin) ‘den zengin sebze ve meyvelerin kanser tedavisinde işe yarayabileceğini, en azından tedavinin etkisini artırabileceğini düşündürüyor ama esas mesele kanser olmamaktır.

Kanser kader değildir, kanser önlenebilir bir hastalıktır.

Kanser yanlış hayat tarzının bir neticesi olarak ortaya çıkar.

Kanserden ve tüm kronik hastalıklardan kurtulmanın yolu evvel emirde adam gibi beslenmeden geçiyor.

Apigenin içeren bitkiler

Apigenin en fazla maydanozda bulunmaktadır. Bunun yanında kereviz, biber, üzüm de apigenin tarafından zengin besinlerdendir.

Kaynak: ahmetrasimkucukusta.com

 

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Çağımızın Hastalığı: Postür Bozukluğu

Per Eyl 16 , 2021
Temel anlamıyla postür; vücudun duruş şeklidir. Postür kişinin genetik özelliklerine, psikolojisine, mesleğine, içinde bulunduğu yaşam koşullarına göre değişmektedir. Postür (duruş) bozukluğu hayatın ileri dönemlerinde birçok sağlık sorununa yol açabilir. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaşı Tıp Merkezi  Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şeyhmus Kaplan, yaptığı açıklamada yaşam […]

Recent Post