Burun Eti (Konka) Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun yan duvarlarında burun eti (konka) denilen yapılar bulunur. Bu yapıların iç kısmı kemik iskelet dış kısmı ise süngerimsi yumuşak dokudan oluşur. Burun etleri (konkalar) damar açısından zengindir.

Burun Eti (Konka) Nedir?

Burun etleri 3’er adet olmak üzere burnun üst, orta ve alt kısımında bulunur. Görevleri akciğere çekilen havanın ısıtılmasını, nemlenmesini, filtre edilmesini ve iletimini sağlamaktır. Yumuşak doku ve kemikten oluşan konkalar hava soğuk olduğunda, içindeki damarlara kan dolmasını sağlayarak şişer ve burundan alınan havanın solunuma hazır hale gelmesini sağlar.

Burun Etinin Büyüme Nedenleri Nedir?

Bazı durumlarda burun etlerinin orta ve alt kısımları gereğinden fazla büyür. Burun etlerinin büyümesi genellikle hamilelikte, alerjik reaksiyonlarda ve burun kemiği eğriliğinde görülür. Bunlara ek olarak bazı ilaçlar, çevresel faktörler ve bazı enfeksiyonlar burun etlerinde büyümeye yol açar.

 • İlaçlar: Grip, nezlede burun tıkanıklığı açmak için kullanılan burun açıcıların uzun süre kullanılması konkalarda kurumaya ve büyümeye yol açar.
 • Alerjik reaksiyonlar: Alerjisi olan kişiler toz, polen, küf ve ev tozu içeren havayı soluduklarında burun etleri şişer ve uzun süre şiş 8ödemli) kalır. Tekrarlayan alerjik reaksiyonlar bir süre sonra konkaların büyümesine yol açar.
 • Enfeksiyonlar: Viral enfeksiyonlar ve sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarının tekrarlaması sonucu burun etleri büyür.
 • Çevresel faktörler: Sigara içmek, kirli havalı ortamlarda uzun süre durmak konkalar üzerinde olumsuz etkiler ve büyümeye yol açar.

Burun Eti Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Burun eti büyümesinin en sık görülen belirtisi burun tıkanıklığıdır. Kişi derin nefes almakta zorlanır. Gece uykusunda oksijen alımını artırmak için ağzından nefes alıp verir, burun tıkanıklığı da horlamaya yol açar.
Ek belirtiler:

 • Koku duyusunda değişim,
 • Alın bölgesinde basınç,
 • Hafif yüz ağrısı,
 • Burun akıntısıdır.

Burun Eti Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Burun eti ameliyatı genellikle lokal veya genel anestezi altında yapılır. Yöntemler biri burun etini aldırma ameliyatı, yani burun etinin tamamen kesilip çıkartılması şeklindedir. Bu yöntem sonrasında solunan havanın nemlendirilmesi ve filtrelenmesi yetersiz olacağı için gerekmedikçe tamamen çıkartma işlemi yapılmaz.
Burun kemiğinde problem yoksa burun etinin küçültülmesine başvurulur. Bu amaçla geliştirilmiş son teknolojik ürün lazerle burun eti ameliyatıdır. Tek seansta ve kesin sonuç alınır. Burun eti küçültme ameliyatında konka yüzeyinin yapısını büyük oranda korunması amaçlanır.
Burun eti (konka) ameliyatlarında yaygın olarak kullanılan teknikler şöyle sıralanabilir:

 • Burun etinin ısı etkisiyle küçültülmesi (koterizasyon veya lazer),
 • Burun etinin radyofrekans dalgaları ile küçültülmesi (2 seans yapılması gerekir),
 • Burun etinin iç yumuşak dokularının azaltılması için mikrodebrider kullanımı,
 • Burun eti kemiğinin küçültülmesi veya kırılarak yana doğru itilmesi,
 • Burun etinin kesilerek tamamının ya da bir kısmının çıkarılması.

Burun eti ameliyatı genellikle 15 ya da 20 dakika sürer. Fakat ek olarak burun düzeltilmesi ya da estetik gibi işlemler uygulanacaksa 2 saat kadar devam edebilir.

Burun Eti Ameliyatı Sonrası Neler Olur?

Hastalar ameliyat sonrası 8 saat dinlendikten sonra yavaşça ayağa kaldırılır. Her seferinde yürüyüş miktarı artırılır. 72 saat sonra taburcu olabilirler. Genelde hareketlerde kısıtlanma yoktur ama yere bakarken baş ağrısı gelişebilir. Bu nedenle hastalardan bol su içmeleri istenir.
Ameliyattan hemen sonra burun içinde dikişler ve tampon bırakılmış olacaktır. Hastadan düzenli pansumana gelmesi istenir. Tampon genellikle 3 gün burunda tutulur. Hekimler, dikişler ve iyileşme hızı konularında hastaları bilgilendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Diş Eti Şişmesi ve Tedavisi

Cum Mar 22 , 2024
Yaşam boyunca kişilerin sıklıkla karşılaştığı sağlık sorunlarının başında diş ve diş eti problemleri gelir. Özellikle diş etinde meydana gelen çeşitli rahatsızlıklar günlük hayat kalitesini ciddi manada olumsuz etkilerken; aynı zamanda kanama, ağrı gibi çeşitli şikayetlere de yol açarak kişileri gerçek anlamda tedirgin edebilir. Bu doğrultuda, diş eti şişmesi hakkında yeterli […]

Recent Post