CA 125 Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Kanser antijeni olarak bilinen CA 125, yumurtalık kanseri hücrelerinde yer alır. Kan testi yapılarak, kan dolaşımındaki gerekli referans aralığı ölçülür. Bundan dolayı sağlıklı bir insan için tam olarak belirli bir referans aralığı yoktur.

CA 125 değerindeki dengesizlikler bazı hastalıkların habercisi olabilir. Özellikle over (yumurtalık) kanserin ve rahimde meydana gelen rahatsızlıklarda bu değerler yüksek çıkabilmektedir. Bu kan testi, hastalığı saptamada yeterli değildir.  Aynı şekilde kanser tarama testi olarak da kullanılmaz. Hastaya uygulanan tedavinin geri dönüşlerini belirlemede ve nüksetme gibi durumların izlenmesinde oldukça önemlidir.

CA 125’in yapısında bulunan glikoproteinler, şeker ve aminoasitlerden oluşan organik bir moleküldür. Glikoproteinler, canlı organizmalarda var olan pek çok molekülde bulunur. Organizmalarda birçok fonksiyonun tamamlanmasından sorumludurlar. Ayrıca proteinler ve karbonhidratlar da bu organik molekülü oluşturur. Ortaya çıkan bu bileşik, hücre zarının yapısına katılır. Hücreye ise antijenlik özelliği kazandırarak hücrelerin birbirini tanımasını, iletişim halinde olmasını sağlar. Bazı hormonların ve bağışıklık sistemlerin bazı yerleri de glikoproteinlere dahildir.

CA 125 NEDİR?

İnsan vücudunda üretilen kanser antijenin miktarını ölçen teste CA-125 denilir. Bu antijen vücutta over, follop tüpü, periton, plevra, perikard, böbrek, kolon, mide de bulunur.  Ayrıca tedavi öncesini ve sonrasını izlemek içinde bu test yapılabilir.


YÜKSEKLİĞİ VE DÜŞÜKLÜĞÜ NE ANLAMA GELİR?

CA 125 testinin değerleri eğer 50 üzerinde çıkarsa hasta için riskli bir durumdur. Normalden yüksek çıkan değerler iyi huylu tümörün ya da bazı kanserlerin habercisi olabilir. CA 125 yüksekliğine neden olan rahatsızlıklar;Yumurtalık ( over) kanseriMeme kanseriKolon kanseriEndometriozis de denilen rahim dokusunun olması gerekende farklı bir yerde olması durumu Regl Karaciğerden kaynaklanan hastalıklarRahim, tüpler, yumurtalık ve çevre dokusunda oluşan enfeksiyonlarHamilelikUterin fibroidleriLupus hastalığıPankreas kanseriKronik kalp yetmezliğiBöbrek yetmezliği

Genellik yumurtalık kanserlerinin %80’inde CA 125 değerleri yüksek görülür. Vücutlarında iyi huylu tümör bulunan kadınların %25’inde bu yüksekliğe rastlanmıştır. CA 125 değerlerinin düşüklüğü ise sağlık açısından bir sorun teşkil etmez.

DEĞERLERİ KAÇ OLMALI?CA 125 testinin değerlerinin 0 -35 arası olması beklenir. 

Eğer değerler yükselirse  genellik yumurtalık kanserinden şüphe edilir. Değerleri yükselten birçok hastalık ve durum olabilir. Özellikle hamileliğin erken dönemlerinde ve bazı adet dönemlerinde yükseklik görülebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Şizoaffektif Bozukluk Nedir?

Pts Haz 12 , 2023
Şizoaffektif bozukluk, kişinin şizofreni semptomlarını – halüsinasyon veya sanrılar gibi – ve manya ve depresyon gibi duygu durum bozukluklarını bir arada gösterdiği rahatsızlık durumudur. Şizoaffektif bozukluk, diğer ruh salığı bozuklukları gibi hemen belirlenebilen veya tanımlanabilen bir rahatsızlık değildir. Bu büyük ölçüde şizoaffektif bozukluk etkilenen her insanda tek bir seyirde giden […]
Şizoafektif Bozukluk

Recent Post