Çam Fıstığı (Dolmalık Fıstık) Faydaları

Çam fıstığı, fıstık çamının kozalaklarından yetişen, sert kabukları kırılarak elde edilen bir besindir. Çam fıstığının besin değeri de bir hayli yüksektir. 100 gram çam fıstığı (dolmalık fıstık) ortalama 60 gram yağ, 14 gram protein, 597 mg potasyum ve bol miktarda vitamin ve mineraller içerir.

Genellikle Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde yetişen fıstık çamının kozalaklarından çıkartılan çam fıstığı, yüksek besin değerine sahip yemişlerin başında geliyor. Tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri açısından oldukça zengin olan çam fıstığı hem yemeklerde hem tatlılarda kullanıldığı Türk mutfağında da önemli bir role sahiptir. Özellikle dolmalar için sıklıkla kullanıldığından Dolmalık Fıstık olarak bilinir..

Çam fıstığının faydaları nelerdir?

– Çam fıstığı hem tekli hem çoklu yağ asidi bakımından zengin bir yemiş olduğu için iştahı bastırıcı etkisi vardır. Bu özelliği sayesinde kilo verme sürecini kolaylaştırır.

– Çam fıstığı besin değeri yüksek bir yemiş olarak vücuda enerji sağlar ve tüketildiğinde kişinin daha enerjik hissetmesine yardımcı olur.

– Karmaşık bir molekül yapısına sahiptir bu sebeple de vücut içinde parçalanması oldukça uzun zaman alır. Böylece uzun süreli bir enerji sağlayıcı görevi üstlenir.

– Zengin magnezyum ve protein içeriğinin yanı sıra önemli mineraller içermesi sayesinde kalp krizi riskini düşürür ve şeker hastalığı tedavisinde destekleyici rol oynar.

– Çam fıstığının içinde bulunulan pinolenik asit isimli madde, iyi kolesterolü destekler ve aynı zamanda kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

– Çam fıstığının içeriğinde bulunan K vitamini, kan pıhtılarının oluşmasını sağlar. Böylece yaralanmadan sonra yaşanan kanamaların önüne geçer.

– Yine içeriğinde bulunan E vitamini kırmızı kan hücreleri üretiminde rol oynar. Bu hücrelerde oksijen taşınmasında önemli rol üstlenirler.

– İçeriğinde bulunan birçok vitamin ve mineral sayesinde cilt sağlığı için de oldukça faydalıdır. Özellikle E vitamini ve antioksidan içeriği sayesinde yaşlanmayı geciktirici etkisiyle bilinir. Ayrıca E vitamini cilt için doğal bir nemlendirici görevi görür ve cildi besler.

– Çam fıstığı kaşıntı, sedef hastalığı, sivilce, egzama, uyuz ve yara gibi birçok hastalığa da iyi gelen bir besindir.

– Yemişte bulunan E vitamini, sadece cilt için değil saç için de çok faydalı olmasıyla bilinir. Vücuda yeterince E vitamini almak saç dökülmesinin önüne geçer, saçların çok daha güçlü ve ışıl ışıl görünmesini sağlar.

Kalsiyum içeriği sayesinde kemikleri güçlendirir ve vücuttaki romatizmal ağrıların önüne geçer.

– Hamile anneler için çok faydalıdır. Bebeğin gelişimini destekler.

– Yüksek miktardaki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

– Cinsel isteksizliği giderir, sperm sayısının artışında önemli bir rol oynar. 

*Her besinde olduğu çam fıstığında fazla tüketmek faydalı değildir. Yağlı bir besin olduğu için fazla tüketilmesi kilo almaya ve ciltte sivilce gibi sorunlara neden olur.

Portakalın Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Hangi Aşı? BioNTech mi Sinovac mı?

Per Nis 22 , 2021
Biontech aşısı ve Sinovac aşısı Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın gözetimi ile birlikte uygulanmaya devam ediyor. Alman- ABD ortaklığında geliştirilen BioNTech aşısı ile Çin’de üretilen Sinovac aşısı vatandaşların tercihine sunuldu. Peki, hangi aşı? Sinovac aşısı ile Biontech aşısı Türkiye’de uygulanmaya devam ediyor. 2 milyon 800 bin Biontech aşısının Türkiye’ye gelmesi ile birlikte […]
hangi aşı

Sağlık Gündeminde Ne Var?

Recent Post