Çinko eksikliği nelere yol açar?

Çinko sağlığınız için son derece önemli bir mineral. Çinko eksikliği uzun vadede birçok sağlık sorununun oluşmasına neden oluyor.

Çinko eksikliği çoğu zaman yeterince çinko içeren gıda tüketmemekten kaynaklanmıyor! Birçok ilaç da çinko eksilmesine neden olabiliyor.

İşte çinko eksikliği ile ortaya çıkabilecek hastalıklar;

Vücut direnci düşüyor

Bağışıklık sistemi sağlığı açısından çinko bir hayli önemli. Çinko eksikliği olduğunda, bağışıklık sistemi sağlığınız da olumsuz etkileniyor. Bu durumda sizi enfeksiyonlara karşı daha savunmasız hale getiriyor.

Tat almama

Çinko eksikliği oluştuğunda, yemeklerin tatları farklı gelmeye başlar. Özellikle 60 yaş üzerindeki insanlar çinko eksikliği riski ile karşı karşıya olduklarından, yemeklerin tatlarının eskisi gibi gelmeyebilir.

Duyma problemi

Çinko eksikliği, diğer duyularınızda da problemlere yol açabilir. Bir araştırmada duyma kaybını çinko takviyesi ile tedavisi hedeflenmiş. Kendilerine çinko takviyesi uygulanan kişilerde duymada önemli artış meydana gelmiş.

Kronik hastalıklar

Araştırmalar diyabet, Alzheimer, nörolojik bozukluklar ve damar sertleşmesi gibi durumların çinko eksikliği ile ilişkili olduğunu gösteriyor. Çinko eksikliğine bağlı olarak, kronik hastalık riskini artıran oksidatif stres ve inflamasyonda da artış gözlemleniyor.

Saç dökülmesi

Saçlarınız dökülüyor mu? Çinko eksikliği saç dökülmesi ile sonuçlanabilir. Ancak saç dökülmesinin bir çok nedeni olabilir. O nedenle, çinko eksikliğinden kaynaklı halsizlik, aşırı güç eksikliği, kısırlık, cinsel isteksizlik, hafıza bozukluğu, dikkat dağınıklığı, cilt yaralarında iyileşmede gecikme, sinir sistemi bozukluğu ve kulaklarda çınlama gibi diğer semptomları da tecrübe edip etmediğinize bakmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kasık Mantarı Nedir?

Per Tem 20 , 2023
Halk arasında kasık mantarı olarak da bilinen tinea cruris dermatofit tipi mantarların sebep olduğu kaşıntı,kızarıklık ve lekelenme gibi şikayetlere neden olan bir hastalıktır. Çoğunlukla yoğun kaşıntı sebebiyle kişilerin yaşam kalitesini ve cinsel hayatlarını da olumsuz etkileyebilir. Özellikle sıcak ve nem oranı yüksek bölgelerde sıklıkla görülür. Yine aynı zamanda terleme problemi […]

Recent Post