Diyabetik Ketoasidoz (DKA) Nedir?

Diyabetik ketoasidoz (DKA) yüksek ve kontrol altında tutulamayan kan şekeri seviyesine sahip olan Tip 1 diya­beti olan kişilerde görülür. DKA yüksek keton seviyesi ne­deniyle kanın asidik hale gelmesi ve kanda çok az insülin bulunması durumudur. İnsülini doğru zamanda ve dozlar­da aldığınız halde yine de vücudunuzda DKA gelişiyorsa şu anda aldığınızdan daha fazla insüline ihtiyacınız olabi­lir. DKA, hastalık veya stres dönemlerinde de gelişebilir.

Diyabetik Ketoasidoz (DKA) belirtileri

* İştah kaybı
* Mide bulantısı veya kusma
* Midede ağrı ve kramp
* Ciltte kızarıklık
* Yorgunluk ve halsizlik
* Su kaybı
* Derin ve hızlı soluk alma
* Nefeste meyveyi andıran bir koku

Diyabetik Ketoasidoz (DKA) nasıl tedavi edilir?

DKA vakalarında doğru tıbbi bakım önemlidir. Öncesin­de ise uyarıcı belirtilere karşı dikkatli olmak gerekir. Su kaybını önlemek için bol su için, kan şekeri ve keton sevi­yesini daha da arttıracağı için egzersizden kaçının. DKA genellikle hastanede acil tıbbi bakım gerektirir. Tedavinin başlıca unsurlan insülin takviyesi yapmak, alınan sıvı dü­zeyini arttırmak ve vücuttaki elektrolitlerin, özellikle de potasyumun, çok düşük seviyelere inmesini engellemektir.

Gizli Şeker Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Diş beyazlatma sorun yaratabilir

Paz Tem 10 , 2022
Dişlerini beyazlatarak gülümsemelerini daha parlak ve çekici bir hale getirmek isteyenlere küçük bir uyarımız var. Birçok kişi amatör beyazlatıcı ürünleri kullandıktan sonra diş etlerinde tedirgin edici bir hassasiyet hissetmişlerdir. Özellikle dişlerinizde dolgu, kron ya da diş eti iltihabı varsa beyazlatma işleminin uygun olup ol­mayacağı konusunda mutlaka dişçinize danışmalısınız. Kozmetik dişçilikte […]
Dişleri beyazlatmak sorun yaratabilir

Sağlık Gündeminde Ne Var?

Recent Post