Diyabetik Ketoasidoz (DKA) Nedir?

Diyabetik ketoasidoz (DKA) yüksek ve kontrol altında tutulamayan kan şekeri seviyesine sahip olan Tip 1 diya­beti olan kişilerde görülür. DKA yüksek keton seviyesi ne­deniyle kanın asidik hale gelmesi ve kanda çok az insülin bulunması durumudur. İnsülini doğru zamanda ve dozlar­da aldığınız halde yine de vücudunuzda DKA gelişiyorsa şu anda aldığınızdan daha fazla insüline ihtiyacınız olabi­lir. DKA, hastalık veya stres dönemlerinde de gelişebilir.

Diyabetik Ketoasidoz (DKA) belirtileri

* İştah kaybı
* Mide bulantısı veya kusma
* Midede ağrı ve kramp
* Ciltte kızarıklık
* Yorgunluk ve halsizlik
* Su kaybı
* Derin ve hızlı soluk alma
* Nefeste meyveyi andıran bir koku

Diyabetik Ketoasidoz (DKA) nasıl tedavi edilir?

DKA vakalarında doğru tıbbi bakım önemlidir. Öncesin­de ise uyarıcı belirtilere karşı dikkatli olmak gerekir. Su kaybını önlemek için bol su için, kan şekeri ve keton sevi­yesini daha da arttıracağı için egzersizden kaçının. DKA genellikle hastanede acil tıbbi bakım gerektirir. Tedavinin başlıca unsurlan insülin takviyesi yapmak, alınan sıvı dü­zeyini arttırmak ve vücuttaki elektrolitlerin, özellikle de potasyumun, çok düşük seviyelere inmesini engellemektir.

Gizli Şeker Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Şimdi yaşama sımsıkı tutunma zamanı

Per Şub 16 , 2023
Hayatta engel olamayacağımız, değiştiremeyeceğimiz gerçekler var. Deprem de bunlardan biri. Yaşama sımsıkı tutunup, sevdiklerimizle ve hiç tanımadıklarımızla dayanışma gösterme zamanı. Günler sonra enkaz altından çıkarılanlara, özellikle bebeklerin tebessümlerine bakarak umudumuzu korumalıyız. Deprem, üzerinde kontrol sağlayamadığımız bir anda başımıza gelen ve psikolojimizi çok olumsuz yönde etkileyen bir doğal afettir. Özellikle felaketleri […]

Recent Post