Ereksiyon Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Ereksiyon bozukluğu halk arasında iktidarsızlık olarak bilinir. Ereksiyon bozukluğu hem genetik hem de yaş aldıkça ilerleyen erektil disfonksiyon ismiyle anılan tedavi edilebilir bir sağlık problemidir.

Ereksiyon bozukluğu nasıl tedavi edilir diye merak eden bireyler bilmelidir ki bu bozukluk erişkin erkeklerin %20, 40 yaş üstü erkeklerin ise %50’sinde bulunan, bireyin tatminkâr bir cinsel ilişki için yeterli sertleşme yaşayamaması veya cinsel ilişki sonuna kadar yaşadığı sertleşmeyi koruyamaması ile karakterize, erektil disfonksiyon ismiyle anılan bir sağlık problemidir. Erektil disfonksiyon ile ilgili çalışmalar sürmekle birlikte hali hazırda birçok tedavisi de bulunmaktadır. Bu sorunun tanısı hastanın beyanı ile konulabilir, başka bir tanı yöntemine ihtiyaç duyulmaz. Her hastalıkta olduğu gibi erektil disfonksiyonun tedavisi de nedene yöneliktir. Neden saptanır ve ortadan kaldırılmaya çalışılır. Eskiden tamamen psikolojik olduğu düşünülen hastalığın, psikolojik nedenlerin yanında birçok metabolik hastalıkla beraber seyrettiği günümüzde tıp camiası tarafından kabul görmüş bulunmaktadır.

Tedavide İzlenecek Yol

Hastalığın nedeni hastanın anemnezi, klinik bulgular, kan testleri bulguları, hormon testleri, biyokimyasal testler, vasküler testler ve prostat muayenesinin ardından uzman hekim tarafından belirlendikten sonra iktidarsızlık tedavisi için izlenecek yolhastalığın altında yatan nedene yönelik olarak belirlenir. Şeker hastalığı bu sorunun altında en sık karşılaşılan metabolik hastalıktır. Bunun yanında hipertansiyon, kalp damar hastalıkları, obezite, antidepresan kullanımı, alkolizm, prostat hastalıkları ve psikiyatrik hastalıklar gibi nedenlerle de görülebilmektedir. Gerekli testler ile bu rahatsızlıklardan biri veya birkaçına sahip olduğu saptanan hastanın öncelikle bu hastalıklarının tedavisine başlanır. Temel olarak bu hastalıkların sağaltımı sonucunda şifa bulamayan veya hipertansiyon gibi hayat boyu sürecek hastalıklardan müzdarip hastalar için 3 basamaklı bir prosedür takip edilmektedir.

Ereksiyon Bozukluğu Tedavi Yöntemleri

Erektil disfonksiyonun tedavi yöntemleri arasında ilki medikal tedavidir. Bu amaçla uzman hekimler tarafından önerilen çeşitli ilaçlar ile hastalık sağaltılmaya çalışılır ki günümüzde en sık kullanılan yöntem budur. Bu yöntemde ilaç kontrendikasyonları ile karşılaşmak mümkündür. İkinci yöntem şok dalga tedavisi olarak bilinen ED1000 tedavisidir. Yan etkisiz ve kalıcı bir yöntem olan bu tedavi şeklinde ağır hastaların dahi %50 sinin tedavisi yapılmakta, orta ve hafif şiddetteki hastaların tedavilerinde ise çok daha yüksek oranlara ulaşılmaktadır. Dezavantajı pahalı bir yöntem olmasıdır. Üçüncü yöntem vakumlu ereksiyon cihazlarının kullanılmasıdır. Bu cihazlar penis etrafında negatif basınç oluşturarak süngerimsi dokunun içine kanın dolmasını sağlar, geri dönüşünü engeller. Bazı sık görülen yan etkilerinden dolayı tercih edilen bir yöntem değildir.

Erkekler sevmese de onlara iyi geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Taze ve Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Cum Haz 18 , 2021
İncir, eski çağlardan beri, özellikle mitlerde sağlık, refah, bereket ve güç ile ilişkilendirilmiştir. İnciri benzersiz kılan sadece lezzeti değil, aynı zamanda faydaları ve içerdiği besinlerdir. Lif, vitamin ve mineraller açısından son derece zengindir ve tüm bu besinlerle özellikle kalp ve sindirim sağlığını destekler. Kabızlığı önleyebilir, yüksek tansiyonu düşürebilir ve içerdiği […]

Recent Post