Eriyen Kalp Kapağını Yapmayı Başardık

8 Ay İçinde Vücutta Kayboluyor Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde, dünyada ilk defa, yapay kalp takılan 2 hastada eriyebilen kalp kapağı halkası (kalangos ringi) kullanıldı. Hastaya hiçbir zararı olmayan halka, hastaların kalp yetmezliğini önleyecek ve 8 ay sonra vücutta eriyerek kaybolacak.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Bayezid, kalp kapağındaki hasarı tamir etmek ve kanın geriye kaçmasını engellemek için ‘kalangos ringi’ adlı halka kullanıldığını belirterek, “Eski sistemde takılan ring hastada sabit kalıyordu.

 Özellikle çocuk hastalarda ilerleyen yaşlarda kalp kapağında darlığa neden oluyordu ve vücuda yeterli miktarda kan gidemiyordu. Hasta ikinci kez ameliyat edilip halka çıkarılıyordu. İlk kez kullandığımız eriyebilen kalangos ringi ise işini yaptıktan sonra 8 ay içinde vücutta kayboluyor.Vücutta yabancı bir madde olmadığı için enfeksiyon oranı da düşüyor” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Avrupada İlk Sıradayız

Sal Oca 7 , 2020
Avrupa’da yapılan bir araştırmada çarpıcı sonuçlar elde edildi. Ne yazık ki sonuçlar çok da iç açıcı değil. 22 Avrupa ülkesinde CVD’ye yakalanma sıklığının araştırıldığı Euroaspire III adlı çalışmada ölümcül kalp krizine Avrupada birinci sıradayız. Türkiye’de 10 kişiden 4’ü hasta! CAUFORNIA Ceviz Komisyonu tarafından gündeme taşınan rapora göre; Türkiye’de her on […]
Avrupada İlk Sıradayız

Recent Post