Eriyen Kalp Kapağını Yapmayı Başardık

8 Ay İçinde Vücutta Kayboluyor Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde, dünyada ilk defa, yapay kalp takılan 2 hastada eriyebilen kalp kapağı halkası (kalangos ringi) kullanıldı. Hastaya hiçbir zararı olmayan halka, hastaların kalp yetmezliğini önleyecek ve 8 ay sonra vücutta eriyerek kaybolacak.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Bayezid, kalp kapağındaki hasarı tamir etmek ve kanın geriye kaçmasını engellemek için ‘kalangos ringi’ adlı halka kullanıldığını belirterek, “Eski sistemde takılan ring hastada sabit kalıyordu.

 Özellikle çocuk hastalarda ilerleyen yaşlarda kalp kapağında darlığa neden oluyordu ve vücuda yeterli miktarda kan gidemiyordu. Hasta ikinci kez ameliyat edilip halka çıkarılıyordu. İlk kez kullandığımız eriyebilen kalangos ringi ise işini yaptıktan sonra 8 ay içinde vücutta kayboluyor.Vücutta yabancı bir madde olmadığı için enfeksiyon oranı da düşüyor” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Otizmli çocuklar neden çok güzeller?

Pts Eyl 5 , 2022
Otizm tanılı ve normal gelişimli çocukları karşılaştıran Kucur, otizmli çocukların yüzlerinin hatta ellerinin simetrisinin çok daha muntazam olduğunu tespit etti. Üsküdar Üniversitesi Nörobilim Yüksek Lisans Programı’nı bitiren, 6 yıldır özel eğitim alanında birçok farklı tanı ve yaştaki bireylerle çalışan Otizmli çocukların daha güzel olduğu savını yüksek lisans tezinde işleyen Kutup […]
Otizmli çocuklar neden çok güzeller?

Recent Post