Göbek fıtığı nedir?

 Karın içeriğinin göbek deliğinin yakınındaki bölgelerde karın kaslarının arasından dışarı doğru çıkması göbek fıtığı olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak yaygın görülmekle birlikte zararsız rahatsızlıktır.

Göbek fıtıkları bebeklerde yaygın olarak görülmekle birlikte yetişkinleri de etkileyebilmektedir. Erişkinlik döneminde ortaya çıkan göbek fıtıkları karın ağrısına neden olduğundan yaşam kalitesini oldukça düşürmektedir. Şiddetli karın ağrısına neden olan göbek fıtığı günlük yaşamı zorlaştırmanın yanında ciddi komplikasyonları da doğurabilir.

Göbek fıtığıyla birlikte bazı hallerde fıtık boğulması olursa bu hasta için büyük bir risk oluşturabilir. Tüm durumları göz önüne aldığımızda hastanın göbek fıtığı çok küçük bile olsa tedavi edilmelidir. Bebeklerde tespit edilmesi özellikle bebek ağladığında daha rahat olabilir. Çocukların göbek fıtıkları genellikle yaşamın ilk iki yılında kendiliğinden kapanırken yetişkinler de göbek fıtığı ameliyatı gerekli görülebilir. Özellikle yetişkin ve yaşı ilerlemiş hastalar göbek fıtığı ameliyatı olmadan kesinlikle kaçınmamalı, şartlar ne olursa olsun cerrahi müdahale ile tedavi edilmelidir.

Göbek fıtığı belirtileri nelerdir?

Göbek fıtığından şüphelenen kişilerin öncelikle merak ettiği konu, göbek fıtığının belirtileri noktasındadır. Çoğunlukla göbek fıtığı, göbek yakınında yumuşak bir şişlik veya çıkıntı oluşturur. Yetişkinler de ağrı ve sancı ile göbek fıtığı kendini belli edebilir. Günlük yaşamı zorlaştıran ağrı ve sızılar göbek fıtığı ameliyatı ile ortadan kaldırılabilmektedir. Göbek fıtığı belirtilerini sıralamak gerekirse;

  • Göbek deliği bölgesinde şişlik, çıkıntı
  • Şişlik gözlemlenen bölgede ağrı
  • Mide bulantısı
  • Hareketlerin fıtık sebebiyle kısıtlanması
  • Dışkılama sırasında ağrı ve dışkılayamama
  • Kusma
  • Şişlik bölgesinde baskı hissi

Göbek fıtığı ameliyatı

Göbek fıtıkları açık ve kapalı yöntemle ameliyat edilebilir. Açık yöntemle standart yamalar kullanılırken, kapalı yöntemde mutlaka kompozit yama (çift yüzlü=dual yama) kullanımak gerekmektedir. Kompozit yamalar daha pahalı olduğu için ameliyat maliyetini artırır. Ancak kapalı yöntemde yama karın içine yerleştirildiği için karın duvarındaki deliğin en sağlam kapatılması bu şekilde yamanın içerden konması ile mümkündür. Çok küçük göbek fıtıklarında bile kapalı yöntem hem estetik açıdan hem yamanın sağlam ve dayanıklılığı bakımından önemi bir avantaj oluşturur. Ayrıca çok büyük göbek fıtıklarında kapalı yöntem hasta için daha kolay ve konforlu olabilir.

Göbek fıtıkları büyüdüğünde, artan oranda boğulma riski taşır. Daha önceleri, uzanınca veye elle içeri itince kaybolan fıtık, artık içeri girmiyordur. Acil bir durum olan fıtık boğulması ağrı ve bölgede kızarıklık da yapar. Acil durumlarda yeterli sağlık hizmeti bulmakta güçlük çekilebilir, bu nedenle göbek fıtığınız eğer büyüyorsa, en kısa sürede ameliyat olmanız daha iyi olacaktır.

Göbek fıtıkları küçük olduğunda lokal anestezi ile de onarılabilir. Ancak genel anestezi alabilecek hastada, ameliyatın güvenliği ve hastanın rahatlığı için genel anestezi tercih ediyoruz. Küçük fıtıklarda genel olarak ameliyat günü hastayı evine taburcu etme şansı vardır. Hastalar kısa süre içinde normal yaşamlarına ve işlerine dönerler. Yama ile onarıldıkları takdirde nüks etme riskleri çok düşüktür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ VE ÖNLEMENİN YOLLARI

Cum Şub 2 , 2024
Saç dökülmesi, kadın – erkek, yaşlı – genç demeden herkesin kabusu haline gelebilir. Sağlıklı, gür ve parlak saçlara sahip olmak hem görsel, hem de psikolojik açıdan önemlidir.  Saç Dökülmesi Nedenleri ve Önlemenin Yolları Nelerdir? İnsan kafasında yaklaşık 100 – 150 bin saç teli mevcuttur ve günde 100 adet saç teli dökülür. Saç dökülmesinde […]

Recent Post