Kaygınızın Sebebi Hareketsizlik Olabilir

Hareketsizlik, kaygınızın sebebi olabilir. Uzun süre aynı pozisyonda kalmanın kaygıya neden olabileceği belirlendi. Yapılan araştırmalar hareketsiz kalınan süre ne kadar uzunsa kaygı bozukluğu şiddetinin de o kadar fazla olduğunu göstermektedir.

Avustralya’daki Deakin Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, hareketsizliğin sadece beden değil ruh sağlığını da etkileyebildiğini gösterdi. Bilim adamları, hareketsizlik ve kaygı durumunu konu alan, toplamda 13 bin 470 kişinin katıldığı 9 araştırmanın sonuçlarını değerlendirdi.

Saatlerce televizyon ya da bilgisayar ekranı karşısında oturmanın uyku bozukluklarına yol açarak metabolizmayı olumsuz yönde etkilediğini belirten bilim adamları ayrıca “tembelliğin” halk arasına karışmayı önlediği ve kaygı bozukluğu gibi ruhsal sorunlara zemin hazırlayabildiği sonucuna vardı. Ayrıca bilim adamları, hareketsiz kalınan süre ne kadar uzunsa kaygı riskinin de o kadar arttığını vurguladı. Araştırmanın sonuçları “BMC Public Health” dergisinde yayımlandı.

Daha önce yapılan araştırmalar hareketsizliğin diyabet, obezite gibi birçok kronik hastalığa yol açtığını ortaya koymuştu. Amerikalı bilim adamlarının bir araştırması da 3 saatlik zaman diliminde her saat 5 dakika yürümenin kan dolaşımını ve tansiyonu olumlu yönde etkilediğini göstermişti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), formu ve sağlığı korumak için günde 10 bin adım atılmasını öneriyor. Araştırmalara göre, düzenli spor yapmak meme kanseri riskini yüzde 39, bağırsak kanseri riskini yüzde 26, diyabet riskini yüzde 34 azalttığını göstermişti. DSÖ’nün yayımladığı Fiziksel Aktivite Raporu’na göre, hareketsiz yaşam, yüksek tansiyon, sigara ve diyabetten sonra ölüme yol açan 4. etken.

Düzenli spor yapan kişilerin kronik hastalıklar olan diyabet, obezite ve yüksek tansiyonla çok daha az karşılaştığı, hareketsiz yaşam ve tembelliğin beraberinde aşırı yeme sendromunu da getirdiği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Düzenli egzersiz ve daha hareketli bir yaşam sizi sadece bedenen değil ruhen de koruyacak ve güçlendirecektir. 

Enerjinizi Yükseltmenin Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Baharda kalbinize dikkat!

Çar Mar 15 , 2023
Bahar aylarındaki ani ısı değişimlerinin kalp sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Mehmet Uçar, ‘‘Özellikle birden soğuyan hava ve üst solunum yolu enfeksiyonları kalp krizini tetikleyebilir’’ dedi ve .önemli tavsiyelerde bulundu. Uzmanlar; ilkbaharda geceyle gündüz arasındaki ısı, nem ve basınç farklılıklarının kalp sağlığı için de ciddi […]

Recent Post