İçten Diş Teli Tedavisi

Lingual Ortodontik Tedavi, tellerin dişlerin dış yüzeyi yerine iç yüzeyine yerleştirildiği tedavi yöntemidir. Bundan dolayı içten diş teli olarak da adlandırılmaktadır.
Latince ‘lingua’ ‘dil’ anlamına gelmekte olup dişlerin dil tarafındaki yüzeylerinden yapılan tedavi demektir. Ortodontik tellerin tedavi esnasında hastalarda görsel bir rahatsızlık yaratması, böyle bir tedavi yönteminin geliştirilmesi için itici güç olmuştur.

İçten Diş Teli Tedavisinin Avantajları

Şeffaf diş teli tedavisinde olduğu gibi; estetik, estetik, estetik

İçten Diş Teli Tedavisinin Dezavantajları

Görsel avantajına rağmen uygulamadaki bir takım zorluklar, dişlerin dış yüzeylerine yapıştırılarak yapılan diş teli tedavisi kadar yaygınlaşmasına engel olmaktadır.

Teller iç tarafta olduğu için normalde insanlar tel tedavisi gördüğünüzü anlamamaktadır. Bu da bu yöntemi oldukça çekiçi kılmaktadır. Bu yöntemin en büyük handikapı maliyetidir. Normal ortodontik tedaviye göre daha maliyetlidir. Bunun çeşitli sebepleri vardır:

1. Kullanılan malzemenin normal tellerle kıyas kabul etmeyecek kadar pahalı olması,

2. Genelde arada extradan bir laboratuvar aşaması bulunması,

3. Hem tellerin takılması seansının normal tellerden çok uzun olması, hem de kontrol randevularının normal tel tedavisinden çok daha uzun olması

4. Toplam tedavi süresinin yukarıda bahsettiğimiz tedavilere göre daha uzun olması

İçten diş teli tedavisinde başlarda konuşurken zorlanabilirsiniz
Konuşurken belli sesleri çıkartmak için dilimizi konumlandırdığımız bölgelerde teller, braketler olduğu için başta hastalar bazı sesleri çıkartmakta zorlanabilmektedir. Dilde de geçici hassasiyet olabilmektedir. Kullanılan braket sistemi hasta konforu açısından çok önem taşımaktadır.

Uygulaması
İçten diş teli tedavisinde braketleri dişin iç kısmına ideal konumda yerleştirip yapıştırmak hemen hemen imkansızdır. Bunun için önce hastanın ağzının bir ölçüsü alınır. Bu amaçla özel ölçü maddeleri kullanılır. Günümüzde yavaş yavaş bu amaç için geliştirilmiş kameralar da kullanılmaya başlamıştır. Bu şekilde hastanın dişlerinin 3 boyutlu bir örneği elde edilir. Bunun için ya özel alçı ya da 3 boyutlu yazıcılar kullanılır. Braketler bu model üzerinde ideal konumuna yerleştirildikten sonra ortodontist tarafından ağız içine nakledilirler.

Benzer bir yöntemde de ki bu belirli başlı uluslararası firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir, kişiye özel braket imal edilmekte ve ortodontist de bu braketleri özel bir yöntem ile hasta ağzına nakletmektedir. Braketler kişiye özel hazırlandığı gibi teller de kişiye özel hazırlanabilmektedir. Bu şekilde elde edilen malzeme ve tedavi işin kalitesini de, maliyetini de yükseltmektedir.

Kadınlarda Demir Eksikliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yaban Mersini Faydaları

Sal Ağu 25 , 2020
Yaban Mersini fundagiller ailesinden, biraz acı bir tada sahip olduğu için pek tercih edilmeyen bir meyvedir. Antioksidan etkisi sayesinde vücutta yer alan serbest radikallerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasını engeller. Serbest radikaller kontrolsüz bir şekilde çoğaldığı zaman kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Aynı zamanda içeriğinde yüksek oranda […]
yaban mersini

Recent Post