Keten Tohumu Faydaları

Keten tohumu keten bitkisinden elde edilir. Keten tohumu ve keten tohumu yağı çok eski zamanlardan bu yana alternatif tıpta oldukça kullanılmıştır. Sağlıklı yağlar, antioksidanlar ve lifler içerdiğinden dolayı fonksiyonel gıda olarak tanımlanabilir. Keten tohumu tüm metabolizmanın sağlığı için faydaları saymakla bitmez bir şifa deposudur. 

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

Keten tohumu çok önemli bir fonksiyonel gıdadır. Fonksiyonel gıdalar, vücudun temel besin öğeleri gereksinimini yerine getirmenin haricinde, insanın fizyolojik ve metabolik fonksiyonları üzerinde ek yararlar sağlayıp, hastalıklardan korunmaya veya daha sağlıklı bir yaşam sürdürmeye yarayan gıda ya da gıda bileşenleri olarak tanımlanmaktadır. 

Keten tohumu ve keten tohumu yağı proteinle doludur. Ülkemizde Tarım Bakanlığı’nın yönergelerine göre, aşağıdakilere yardımcı olduğu gösterilen çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir;

 • Keten tohumu, yüksek lif içeriği sayesinde kabızlık gibi sindirim sorunlarına yardımcı olabilir.
 • Keten tohumu, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya “kötü”) kolesterol seviyelerini düşürme ile bağlantılıdır, bu da kalp hastalığı ve felç gibi diğer sağlık sorunlarının önlenmesine yardımcı olabileceği anlamına gelir.
 • Keten tohumu, meme kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerinin yönetilmesine yardımcı olabilecek polifenoller olan lignan adı verilen olası antikanser bileşiklerine sahiptir.
 • Önerilen bu fayda, çoğunlukla tok hissetmenize yardımcı olabilecek keten tohumu lifinden kaynaklanmaktadır.
 • İnsülin direnci veya glikozu hücrelere taşımak için insülin hormonunu etkin bir şekilde kullanamama, tip 2 diyabetin ayırt edici özelliğidir ve bazı araştırmalar keten tohumu yağının bu soruna yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
 • Keten tohumunun, kadınların menopoza girerken yaşadıkları sıcak basmaları ve diğer semptomları azaltabileceğine dair araştırmalar devam etmektedir.
 • Ayrıca keten tohumunda bulunan tüm bu lifler sizin ve sindirim sisteminiz için iyidir – ancak sadece bol su içiyorsanız. Aksi takdirde, geri tepebilir ve kabızlığı daha da kötüleştirebilir. Keten tohumunun sindirim sisteminize çok fazla yardımcı olma ve ishal gibi gastrointestinal sorunlara yol açma şansı da vardır.
Keten tohumu

Keten tohumu nasıl kullanılır?

Keten tohumu nasıl tüketilir oldukça merak edilen bir sorudur. Günümüzde, keten tohumu; tohum, keten tohumu yağı, keten tohumu tozu, keten tohumu tabletleri ya da kapsülleri ve keten tohumu unu gibi formlarda bulunmaktadır. Çoğu insan tarafından, kabızlığı, diyabeti, yüksek kolesterolü, kalp hastalığını, kanseri ve daha birçok hastalığı önlemek ya da kontrol altına almak için besin takviyesi olarak kullanılmaktadır.

Keten tohumu içindeki besinler arasında; lignanlar, antioksidanlar, lif, protein ve alfa-linolenik asit (ALA) veya omega-3 gibi çoklu doymamış yağ asitleri bulunur. Bu besin maddelerini tüketmek, çeşitli tıbbi rahatsızlıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak şu anda bu iddiaların tümünü destekleyecek yeterli kanıt bulunmamaktadır. Bu yazıda, araştırmalara dayanarak, keten tohumu ve olası sağlık yararları hakkında bilgiler yer almaktadır. Piyasada çokça bulunan keten tohumu yağı faydaları, keten tohumunun diğer formlarından farklılık göstermez. 

Keten tohumu tüketmenin riski var mıdır?

Aşağıda sıralanan tıbbi durumların bir ya da daha fazlasına sahip bireyler keten tohumu tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır:

 • Kan sulandırıcı kullananlar (varfarin ya da aspirin)
 • Steroid olmayan antienflamatuvar ilaç kullananlar
 • Kolesterol düşürücü ilaç kullananlar
 • Hormona duyarlı meme ya da rahim kanseri olanlar
 • Hamile ve emzirenler
 • Keten tohumuna alerjisi olanlar

Hepsi tek başına eczane!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kalbe İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Cum Nis 5 , 2024
Kalp sağlığı, yaşam kalitesi ve genel sağlık için hayati bir öneme sahiptir. Kalp sağlığının korunması ve desteklenmesi adına dengeli ve çeşitliliği olan bir beslenme şekli önemlidir. Bunu sağlamak için beslenme düzeninde sağlıklı yağlar, yüksek lifli yiyecekler, taze meyve ve sebzeler, omega-3 yağ asitleri ve düşük tuzlu gıdalara yer vermek gerekir. Doymuş yağ […]

Recent Post