Koronavirüs otopsi sonucu şaşırttı!

Koronavirüs pandemisi nedeniyle pek çok can kaybı yaşandı. Dünya genelinde koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ölümler devam ederken, otopsi araştırmaları da yeni bilgileri gün ışığına çıkarıyor.

New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi’nin patoloji bölümü başkanı olan Amy Rapkiewicz ve takımının, geçen ay The Lancet bülteni E-Clinical Medicine’de yayınladığı araştırma sonuçları herkesi şaşırttı.

Koronavirüs Kan Pıhtıları Oluşturuyor

Koronavirüs ilk keşfedildiğinde zatürre hastalığına benzetilmiş, solunum yolunda gerçekleşen bir hastalık olarak düşünülmüştü. Ancak araştırmalar sonucunda aslında bu virüsün kan pıhtıları oluşturduğu öğrenildi. Oluşan kan pıhtıları böbrek yetmezliğinden felce, bağışıklık sistemi komplikasyonlarından kalp iltihabına kadar çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Koronavirüs (Covid-19) hastalarında yapılan otopsi çalışmaları, hastalıktan kaynaklanan kan pıhtılarının sadece akciğerlerde değil, “neredeyse her organda” bulunduğunu gösteriyor.

Yeni çalışmalara göre, oluşan bu kan pıhtıları daha ufak boyutlu damarları da etkileyebilir. Rapkiewicz, CNN’e yaptığı açıklamada “Bu çarpıcı bir durum çünkü böyle bir şeyi akciğerlerde beklerken, otopsi çalışmasında incelediğimiz neredeyse her organda bulduk.” diye konuştu.

Araştırmacılar, koronavirüste görülen büyük kemik iliği hücreleri ile ufak damarlardaki pıhtılaşma arasındaki bağlantıyı belirlemeyi planlıyorlar.

Ayrıntılar Popular Science Türkiye’de (Ayrıntılar için tıklayın)

Güncel Corona Haritası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler

Sal Tem 21 , 2020
Bireyin boy uzunluğunda ki etkenlerin %60-80 arası genlerden taşınır, geri kalan yaklaşık %20’lik kısım da çevresel etmenlere bağlı olarak değişir. Beslenme başta olmak üzere; uyku düzeni, spor gibi yaşam tarzı etmenleridir. Bu yazımızda 10 – 20 yaş arası çocuklarımızın fiziksel gelişimine yardımcı olan ve boy uzatan yiyecekler konumuz.. Çocuklarda Gelişimi […]
çocuklarda boy uzatma

Recent Post