Koronavirüs otopsi sonucu şaşırttı!

Koronavirüs pandemisi nedeniyle pek çok can kaybı yaşandı. Dünya genelinde koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ölümler devam ederken, otopsi araştırmaları da yeni bilgileri gün ışığına çıkarıyor.

New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi’nin patoloji bölümü başkanı olan Amy Rapkiewicz ve takımının, geçen ay The Lancet bülteni E-Clinical Medicine’de yayınladığı araştırma sonuçları herkesi şaşırttı.

Koronavirüs Kan Pıhtıları Oluşturuyor

Koronavirüs ilk keşfedildiğinde zatürre hastalığına benzetilmiş, solunum yolunda gerçekleşen bir hastalık olarak düşünülmüştü. Ancak araştırmalar sonucunda aslında bu virüsün kan pıhtıları oluşturduğu öğrenildi. Oluşan kan pıhtıları böbrek yetmezliğinden felce, bağışıklık sistemi komplikasyonlarından kalp iltihabına kadar çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Koronavirüs (Covid-19) hastalarında yapılan otopsi çalışmaları, hastalıktan kaynaklanan kan pıhtılarının sadece akciğerlerde değil, “neredeyse her organda” bulunduğunu gösteriyor.

Yeni çalışmalara göre, oluşan bu kan pıhtıları daha ufak boyutlu damarları da etkileyebilir. Rapkiewicz, CNN’e yaptığı açıklamada “Bu çarpıcı bir durum çünkü böyle bir şeyi akciğerlerde beklerken, otopsi çalışmasında incelediğimiz neredeyse her organda bulduk.” diye konuştu.

Araştırmacılar, koronavirüste görülen büyük kemik iliği hücreleri ile ufak damarlardaki pıhtılaşma arasındaki bağlantıyı belirlemeyi planlıyorlar.

Ayrıntılar Popular Science Türkiye’de (Ayrıntılar için tıklayın)

Güncel Corona Haritası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Adet Düzensizlikleri

Per Tem 23 , 2020
Her kadın zaman zaman adet düzeninde sapmalar, gecikmeler ya da ara kanamalar yaşayabilir. Normal insan hayatında yaşanılan stresler, sıkıntılar, ani kilo değişiklikleri, spor, üzüntüler gibi pek çok faktör adet düzensizlikleri yapabilir ve adeta bir saat gibi işleyen bu mekanizmada sapmalara neden olabilir. Adet düzenindeki sapmaların hiçbir türlüsü normal değildir ve […]
adet kanaması düzensizliği

Recent Post