Diyabetik Retinopati Nedir?

Diyabetik retinopati (DR), diyabetin yaygın bir komplikasyonu olan bir görme bozukluğudur. Bir çok ülkede yetişkinlerde körlüğün önde gelen nedenidir. İyi görme için gerekli olan, gözün arkasındaki ışığa duyarlı doku olan retinanın kan damarlarında ilerleyen hasar ile karakterize edilmektedir.

Diyabetik Retinopati

Diyabetik retinopati genellikle her iki gözü de etkilemektedir ve dört aşamada ilerlemektedir;

  • Hafif proliferatif olmayan retinopati (mikroanevrizmalar),
  • Orta derecede proliferatif olmayan retinopati (bazı retina damarlarında tıkanma),
  • Şiddetli nonproliferatif retinopati (daha fazla damar tıkanır, bu da retinanın kan kaynağından yoksun bırakılmasına ve yeni kan damarlarının büyümesine neden olur)
  • Proliferatif retinopati (en gelişmiş aşama).

Diyabetik retinopatinin riskleri; kan şekeri, kan basıncı ve lipid anormalliklerinin sağlıklı ve iyi bir şekilde kontrolünü içeren hastalık yönetimi (tedavisi) yoluyla azaltılır.

Erken teşhisi ve zamanında tedavi görme kaybı riskini azaltır; ancak hastaların önemli bir kısmı gözlerini muayene ettirememekte ya da tedavinin etkili olabilmesi adına teşhis çok geç yapılmaktadır. 20-74 yaşları arasındaki ABD’deki çalışan yaşlı yetişkinler arasındaki körlüğün önde gelen nedeni olan Diyabetik retinopati, Türkiye’de de önemli görme bozuklukları nedenleri arasında yer almaktadır.

Diyabetik Böbrek Yetmezliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

20 Yaş Dişleri Hakkında Bilgiler

Cts Tem 30 , 2022
20 yaş dişleri, ağızda en geç çıkan ve çene kemiklerinde bazen sürecek yer bulamadıklarından dolayı gömülü kalabilen dişlerdir. 17-25 yaş aralığında kendini gösteren 20 yaş dişleri, ağızda sürme sonucu üçüncü azı dişler olarak çıkar. Dişler tam gömülü veya yarı gömülü şekilde çene kemiklerinde yer almaktadırlar. Gömülü dişlerinin etrafında iltihabi durumlar […]
20'lik Diş

Recent Post