Kritik Eşik Aşıldı: Vaka Sayısı 200.000’i Geçti. Güncel Corona Haritası!

Sağlık otoriteleri tarafından paylaşılan verilere göre, dünya genelindeki yeni tip corona virüsü (COVID-19) vaka sayısı, 200.000 barajını geçti. Çok kritik bir dönüm noktasına ulaşan salgın, ilk olarak geçtiğimiz aralık ayında Çin’in 56 milyon nüfuslu Hubei eyaletindeki Wuhan kentinde ortaya çıkmıştı. 

O zamandan beri dünyanın pek çok ülkesine yayılan virüs, şimdiye dek dünya çapında 10.000′e yakın can aldı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilere göre, virüsün enfekte olduğu 242,191 kişiden 84.962 ‘si tedavi edildi. Buna rağmen enfeksiyonu direkt olarak hedefleyen kesin bir tedavi yöntemi henüz geliştirilebilmiş değil.

COVID-19 

Dünyadaki tüm vakaların neredeyse yarısı Çin’de ancak COVID-19 olarak bilinen virüs çok hızlı bir şekilde sınırları aştı ve dört kıtaya birden yayıldı. Geçen hafta WHO, Avrupa’nın virüsün yeni merkez üssü haline geldiğini ilan etti. Öyle ki, Avrupa’da her gün, salgının sıfır noktası olan Çin’den daha fazla vaka bildiriliyor. 

Asya’dan sonra en fazla vaka ve ölümün görüldüğü yer olan İtalya! COVID-19 nedeniyle şu ana kadar 3.405 kişi hayatını kaybetti. Bu sayı Çin’de hayatını kaybeden kişi sayısını ne yazık ki geçti.. Ülkedeki vaka sayısı ise an itibarıyla 41.035 ancak bu sayı geçen her saat artıyor. Salgının Ortadoğu ayağındaki tablonun en dramatik bölümünü ise İran oluşturuyor. Sağlık altyapısı yeteri kadar iyi olmayan İran, virüs nedeniyle bugüne kadar 1.284 insanını kaybetti. 

corona virüsü italya

Dünyanın dört bir yanında salgının yayılmaması için eşi benzeri görülmemiş bir çaba sarf ediliyor. Seyahat yasakları, sosyal alanların kapatılması, karantinalar ve okulların kapatılması, alınan başlıca tedbirler arasında. Avrupalı ​​liderler, geçtiğimiz salı günü Avrupa Birliği’nin sınırlarını 30 gün boyunca kapatma kararı aldılar. Öncesinde ABD Başkanı Donald Trump da Avrupa ülkelerine geniş çaplı bir seyahat yasağı getirdi. 

Vaka sayısının 359’a çıktığı 4 kişinin hayatını kaybettiği Türkiye ‘de ise durum pek de farksız değil. 3 Şubat’tan itibaren Çin ile 23 Şubat’tan itibaren İran ile 29 Şubat’tan itibaren de Irak, İtalya ve Güney Kore ile yapılan uçuşların durdurulmasına karar verilmişti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlı Bakan Turhan 13 Mart’ta yaptığı açıklamada, Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya uçuş yasağı getirildiğini bildirmişti.

Daha sonra Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, Mısır, İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne uçuş yasağı konulduğunu iletti..

Böylece uçuş yasağı getirilen ülkeler toplam 20’ye ulaştı.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından paylaşılan haritayı aşağıda canlı takip edebilirsiniz.

Corona virüsü yayılım verileri.. “Canlı Takip”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

DSÖ: Corona Virüsü Şüphesi Olan Kişiler 'Ibuprofen' Kullanmaktan Kaçınsın

Per Mar 19 , 2020
Şu sıralar herkesin gündemi, kısa bir süre önce Dünya Sağlık Örgütü‘nün pandemi olarak ilan ettiği Corona virüsü salgını. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp kısa bir süre içerisinde de tüm dünyaya yayılan virüs, bugüne kadar binlerce can aldı ve bilinçli her birey, bu virüsten hem kendini hem de sevdiklerini koruyabilmek için […]
DSÖ: Corona Virüsü Şüphesi Olan Kişiler 'Ibuprofen' Kullanmaktan Kaçınsın

Recent Post