L-Arjininin Faydaları Nelerdir ?

L-arjinin (arjinin), metabolik açıdan çok yönlü amino asitlerden biridir. Nitrik oksit sentezindeki rolüne ek olarak L-arjinin , poliaminler, prolin, glutamat, kreatin, agmatin ve ürenin sentezi için bir öncü görevi görür. Birkaç insan ve deneysel hayvan çalışması, eksojen  L-arjinin alımının, normal diyet tüketiminden daha büyük dozlarda alındığında çok sayıda yararlı farmakolojik etkiye sahip olduğunu göstermiştir . Bu tür etkiler arasında vasküler ve kalp hastalıkları riskinde azalma, erektil disfonksiyonda azalma, bağışıklık yanıtında iyileşme ve mide hiperasiditesinin engellenmesi yer alır. Bu derleme, L-arjinin ile ilgili birkaç olumlu çalışmayı ve kişisel deneyimleri özetlemektedir . Yaşlanma karşıtı faydaları L-arjinin, daha önce keşfedilmiş herhangi bir farmasötik veya nutrasötik maddeden daha büyük potansiyel gösterir.

L-arjinin, vücudun protein yapmasına yardımcı olan bir amino asittir. Diyette doğal olarak elde edilebilir ve ayrıca besin takviyesi formunda bulunur. L-arjinin (arginine) açısından zengin yiyecekler arasında süt ürünleri, et, kümes hayvanları, balık ve kuruyemiş gibi bitki ve hayvan proteinleri bulunur.

L-arjinin ayrıca vücuttaki amonyaktan (atık ürün) kurtulmaya yardımcı olur ve insülin salınımını uyarır. Ek olarak, vücudunuz nitrik oksit (kan damarlarını rahatlatan bir bileşik) yapmak için arjinin kullanır. Bazı çalışmalar L-arjininin belirli sağlık koşullarına fayda sağlayabileceğini öne sürmektedir.

Arjininin Faydaları Nelerdir ?

Bazı araştırmalar vücuttaki kan akışını iyileştirerek, L-arjininin göğüs ağrısı (anjina), yüksek tansiyon , bacak krampları ve tıkalı arterlere bağlı güçsüzlük (aralıklı topallama olarak bilinen bir durum) gibi kalp rahatsızlıklarına yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Bazı insanlar bağışıklık sistemini güçlendirmek, atletik performansı iyileştirmek, ameliyat sonrası iyileşme süresini kısaltmak ve kilo vermeyi teşvik etmek için L-arjinin kullanır. L-arjinin ayrıca vücut geliştirme için kullanılır.

L-arjininin (arginine) interstisyel sistit ve preeklampsiye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da var.

Bu noktada, L-argininin potansiyel faydalarını test eden birkaç klinik çalışma vardır. Mevcut araştırmadan elde edilen birkaç bulguya bir göz atalım:

Erektil Disfonksiyon

Bazı araştırmalar, L-arjinin takviyelerinin ED olarak da bilinen erektil disfonksiyonlu erkeklere fayda sağlayıp sağlamayacağını incelemiştir . L-argininin nitrik oksidi artırdığı ve buna karşılık penisi besleyen kan damarlarını çevreleyen kasları gevşettiği düşünülmektedir. Sonuç olarak, penisteki kan damarları genişleyerek kan akışını artırır ve bu da ereksiyonun korunmasına yardımcı olabilir.

Örneğin, Andrology Dergi‘sinde yayınlanan 2017 tarihli bir çalışmada , erektil disfonksiyonu olan kişilerde L-arjinin ve L-sitrülin (başka bir amino asit) seviyeleri ölçüldü. Araştırmacılar, erektil disfonksiyonu olan erkeklerde her iki amino asit seviyesinin ED olmayanlara göre daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

Bazı çalışmalar , L-arjininin Fransız deniz çam kabuğu ekstresi (Pycnogenol®) ile alıç ekstresi kombinasyon halinde kullanımını araştırdı.

Kalp Rahatsızlıkları

İlk araştırma sonuçları, alıç ekstresi ve L-arjininin kalbi koruyabileceğini ve kalp rahatsızlığı olan kişilere fayda sağlayabileceğini yönünde sonuçlar ortaya koydular, Ancak 2006 yılında Journal of the American Medical Association’da yayınlanan bir araştırma , arjininin 60 yaş ve üzeri insanlarda kan damarı sertliğini veya kalp fonksiyonunu iyileştirmede daha düşük sonuçlar olduğu yönünde. 

Beslenme

L-arjininin bir omega-3 yağ asidi ve nükleotidlerle kombinasyon halinde alınması , iyileşme süresini kısaltmak, enfeksiyona karşı korumak ve ameliyattan sonra yara iyileşmesini desteklemek için araştırılmıştır. Diğer takviyelerle birlikte arjinin takviyesi, kanserli kişilerde yağsız vücut kütlesini artırmak için de kullanılmıştır.

Neden Arjinin İhtiyacımız Var ?

L-arjinin olarak da bilinen arjinin (arginine), vücutta bir dizi farklı işlevde rol oynar:

  • Yara iyileşmesi
  • Böbreklerin vücuttan atık ürünleri atmasına yardımcı olmak
  • Bağışıklık ve hormon işlevini sürdürmek
  • Arterleri Genişletir ve rahatlatır

Arjininin Kalbe Faydaları Neler ?

Vücutta amino asit arjinin, nitrik okside (NO) dönüşür. Nitrik oksit, kan damarlarının gevşemesine yardımcı olan ve aynı zamanda dolaşımı iyileştiren güçlü bir nörotransmiterdir .

Bazı kanıtlar, arjininin kalbin arterlerindeki kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir . Bu; tıkalı arterler , göğüs ağrısı veya anjin ve koroner arter hastalığının semptomlarını iyileştirebilir . Bununla birlikte, uzun süreli arjinin kullanımının kolesterolü veya kalp sağlığını nasıl etkilediğine dair şu anda hiçbir veri yoktur .

Arjinin, arterlerin gevşemesine ve kan akışını iyileştirmesine yardımcı olabileceğinden, erektil disfonksiyona da yardımcı olabilir .

Arjininin Olası Yan Etkileri

L-arjinin, hazımsızlık, mide bulantısı, baş ağrısı, şişkinlik, ishal, gut, kan anormallikleri, alerji, hava yolu iltihabı, astım semptomlarının kötüleşmesi, azalmış insülin duyarlılığı ve düşük tansiyon gibi bir dizi yan etkiye neden olabilir .

Diğer pek çok takviyede olduğu gibi, L-arjinin hamile kadınlarda, emziren annelerde, çocuklarda test edilmemiştir.

Arjininin Nasıl Kullanılır ?

Standart önerilen L-arjinin dozu yoktur. Sizin için uygun doz, yaşınız, cinsiyetiniz ve tıbbi geçmişiniz gibi faktörlere bağlı olabilir.

Farklı koşullar üzerindeki etkisini araştıran araştırmada çeşitli L-arjinin dozları incelenmiştir. Örneğin göğüs ağrısı için bir aya kadar günde üç defa 2-6 gramlık bir doz kullanılmıştır. Erektil disfonksiyon için günde beş gramlık bir doz kullanılmıştır. Yüksek tansiyonu araştıran çalışmalarda ise 2-24 hafta süreyle günde 4-24 gramlık bir doz kullanılmıştır.

Kişiselleştirilmiş tavsiye almak için sağlık uzmanınızla konuşun.

Diyet ve Etkileşimler

Çoğu durumda, vücut kendi başına yeterli miktarda L-arjinin sağlar. Bununla birlikte, ciddi yanıklar, enfeksiyonlar ve yaralanmalar vücudun arjinin arzını azaltabilir. Bu koşullar altında, artan talepleri karşılamak için uygun alımın sağlanması gerekir.

L-arjinin, kırmızı et, kümes hayvanları, balık, mercimek ve süt ürünleri dahil olmak üzere tükettiğiniz yiyeceklerde bulunur. Diyetinize daha fazla tavuk, hindi, yağsız sığır eti, soya fasulyesi, kabak çekirdeği, yer fıstığı, mercimek, ıstakoz, karides, ıspanak veya deniz yosunu ekleyebilirsiniz.

L-arjinin ve kalp hastalığı arasındaki ilişki üzerine gelişen araştırmalar nedeniyle , olası faydalar ve riskler açısından doktorunuza danışın.

Protein İçeriği Yüksek 20 Besin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Obezite (Şişmanlık)

Per Şub 24 , 2022
Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır. Vücutta aşırı yağ birikimi ve kilo ile karakterize bir durumdur. Aşırı kilo birçok hastalık için önemli bir sebeptir. Normal şartlarda kadınlardaki toplam yağın toplam vücut ağırlığına oranı % 25, […]
şişmanlık

Recent Post