Protein İçeriği Yüksek 20 Besin

Protein, vücut fonksiyonları için gerekli olan temel makro besinlerden biridir. Protein içeriği yüksek olan 20 besin haberimizde..

Proteinler büyüme, gelişme, hücre yenilenmesi, kas oluşumu, bağışıklık sistemi, sıvı dengesi ve kan yapımı gibi birçok olayda görev alır. Proteinlerin yapıtaşı aminoasitlerdir ve insan vücudunda 20 farklı aminoasidin farklı düzenlerde birleşmeleri sonucunda oluşurlar. Ancak bu aminoasitlerden 8 tanesi vücut tarafından üretilemediklerinden besinler yolu ile vücuda alınmalıdırlar.

Protein içeriği yüksek olan 20 besin

Her besinin içerdiği protein miktarı farklılık göstermekle birlikte, protein yönünden oldukça zengin olan 20 besini gelin birlikte inceleyelim;

Yumurta

Yumurta en sağlıklı ve en besleyici protein kaynaklarından biridir. Vücudun ihtiyacı olan; vitamin, mineral ve sağlıklı yağlardan zengindir. Yumurtanın protein içeriğinin yarısından fazlası beyaz kısmında bulunmaktadır. Yumurta sarısının yağ içeriği, beyazına göre daha yüksektir.

Protein İçeriği: Tüm yumurtadaki kalorilerin % 33’ünü proteinden gelmektedir. Büyük boy yumurta, ortalama 6 gram protein ve 78 kalori içermektedir.

Ton Balığı

Popüler ve ulaşımı kolay olan tuna balığının; protein içeriği yüksek, yağ oranı düşüktür. Ayrıca, omega-3 içermektedir.

Protein İçeriği: Suda ton balığındaki kalorinin % 90’ı proteinden gelmektedir. 100 gram suda ton balığı, ortalama 21 gram protein ve 95 kalori içermektedir.

Balık

Balık, sağlık açısından oldukça faydalı bir besindir. Ayrıca, bazı çeşitlerinin omega-3 içeriği oldukça yüksektir. Örnek olarak, somon balığının içeriğini inceleyecek olursak;

Protein İçeriği: Somon balığındaki kalorinin % 46’sı proteinden gelmektedir. 100 gram ızgara somon balığı, ortalama 26 gram protein ve 231 kalori içermektedir.

Karides

Karides, selenyum ve B12 vitamini de dahil olmak üzere vücut için faydalı diğer besin maddelerinden zengin bir deniz ürünüdür. Balık gibi, karides de omega-3 içermektedir.

Protein İçeriği: Karidesteki kalorinin % 97’si proteinden gelmektedir. 100 gram karides, ortalama 24 gram protein ve 100 kalori içermektedir.

Tavuk Göğsü

Protein içeriği yüksek olan tavuk göğsü, derisiz tüketildiği takdirde düşük yağ içerikli, iyi bir protein kaynağı olmaktadır. Ayrıca, birçok farklı tarif ile çeşitli yemeklerde kullanılabilmektedir.

Protein İçeriği: Tavuk göğsündeki kalorilerin % 75’ini proteinden gelmektedir. 100 gram ızgara tavuk göğsü, ortalama 30 gram protein ve 151 kalori içermektedir.

Hindi Göğsü

Hindi göğsü birçok yönden tavuk göğsüne benzemektedir. Hindi göğsü de aynı tavuk göğsü gibi kalorisi ve yağ oranı düşük olan, iyi bir protein kaynağıdır.

Protein İçeriği: Hindi göğsündeki kalorinin % 82’si proteinden gelmektedir. 100 gram ızgara yağsız hindi göğsü, ortalama 33 gram protein ve 147 kalori içermektedir.

Yağsız Kırmızı Et

Yağsız kırmızı et protein bakımından zengindir. Ayrıca, yüksek oranda demir, B12 vitamini ve yararlı birçok besin maddesi içermektedir.

Protein İçeriği: Yağsız kırmızı etteki kalorinin % 53’ü proteinden gelmektedir. 100 gram ızgara yağsız kırmızı et, ortalama 30 gram protein ve 220 kalori içermektedir.

Lor Peynir

Lor peyniri; kalsiyum, vitamin ve minerallerden zengin ve diğer peynirlere göre kolesterol oranı daha düşük olan bir peynir çeşididir.

Protein İçeriği: Lor peynirdeki kalorilerin % 54’ü proteinden gelmektedir. 150 gram (1 su bardağı) az yağlı lor peyniri, ortalama 24 gram protein ve 200 kalori içermektedir.

Yoğurt

Yoğurt, çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Hem tatlı, hem tuzlu besinler ile uyumlu olduğu için; ara öğünlerde meyve/kuruyemiş ile atıştırmalık olarak ya da ana öğünde yemeğin yanında tüketilebilir. Yağ alımını sınırlamak için düşük yağlı yoğurtlar tercih edilebilir.

Protein İçeriği: Yoğurdun % 23’ü proteinden oluşmaktadır, 180 gram (1 su bardağı) yoğurt, ortalama 6 gram protein ve 110 kalori içermektedir.

Süt

Süt vücudun ihtiyaç duyduğu temel besinlerin birçoğunu içerir. Süt iyi bir protein kaynağı olup; kalsiyum, fosfor ve riboflavin (B2 vitamini) bakımından zengindir. Yağ alımını sınırlamak için düşük yağlı süt tercih edilebilir.

Laktoz intoleransı olan kişilerde süt tüketimi; bulantı, kusma, ishal gibi problemlere yol açabilir. Bu nedenle, laktoz intoleransı olan bireyler, laktozsuz süt tercih etmelidir.

Protein İçeriği: Sütteki kalorinin % 20’si proteinden gelmektedir. 200 gram (1 su bardağı) süt, ortalama 7 gram protein ve 124 kalori içermektedir.

Protein içeriği yüksek

Çiğ Badem

Çiğ badem; lif, E vitamini, magnezyum gibi temel besinlerden zengindir.

Protein İçeriği: Çiğ bademdeki kalorilerin % 15’i proteinden gelmektedir. 30 gram (10-15 adet) çiğ badem, ortalama 6 gram protein ve 164 kalori içermektedir.

Yer Fıstığı

Yer fıstığı; protein, lif ve magnezyum bakımından zengindir.

Protein İçeriği: Yer fıstığındaki kalorilerin % 18’i proteinden gelmektedir. 40 gram (1 avuç) yer fıstığı, ortalama 10 gram protein ve 230 kalori içermektedir.

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği; demir, magnezyum ve çinko gibi besinlerden zengin olup, ara öğünler için oldukça sağlıklı bir tercihtir.

Protein İçeriği: Kabak çekirdeğindeki kalorinin % 22’si proteinden gelmektedir. 20 gram (1 avuç ) kabak çekirdeği, ortalama 6 gram protein ve 113 kalori içermektedir.

Brokoli

Brokoli; C vitamini, K vitamini, lif ve potasyumdan zengin bir sebzedir. Brokolinin protein içeriği, diğer sebzelere kıyasla daha yüksektir.

Protein İçeriği: Brokolideki kalorinin % 33’ü proteinden gelmektedir. 100 gram (1 küçük kase) brokoli, ortalama 3 gram protein ve 31 kalori içermektedir.

Brüksel Lahanası

Brüksel lahanasının da brokoli gibi protein içeriği diğer sebzelere kıyasla yüksektir. Ayrıca, lif, C vitamini ve diğer birçok besin maddesinden zengindir.

Protein İçeriği: Brüksel lahanasındaki kalorinin % 28’i proteinden gelmektedir. 100 gram (1 küçük kase) brüksel lahanası, ortalama 3 gram protein ve 36 kalori içermektedir.

Yeşil Mercimek

Kuru baklagiller sınıfından olan yeşil mercimek; lif, magnezyum, potasyum, demir, folat, bakır ve diğer çeşitli besin maddesinden zengindir.

En iyi bitki bazlı protein seçeneklerinden olan yeşil mercimek; özellikle vegan ve vejetaryen kişiler için oldukça faydalı bir protein kaynağıdır.

Protein İçeriği: Yeşil mercimekteki kalorinin % 31’i proteinden gelmektedir. 100 gram (1 küçük kase) yeşil mercimek, ortalama 8 gram protein ve 115 kalori içermektedir.

Diğer Yüksek Proteinli Baklagiller ve Protein Oranları
Soya fasulyesi (% 33), nohut (% 19) ve barbunya (% 24).

Bulgur

Bulgur; lif ve B vitaminlerinden zengin bir besindir. Ayrıca, kan şekerini yükseltme hızı, beyaz pirince göre daha yavaştır.

Protein İçeriği: Bulgurdaki kalorinin % 14’ü proteinden gelmektedir. 150 gram (1 küçük kase) bulgur, ortalama 5 gram protein ve 125 kalori içermektedir.

Yulaf

Kahvaltı, ara öğün ve sağlıklı tarifler için iyi bir alternatif olan yulaf; lif, magnezyum, tiamin (B1 vitamini) gibi sağlıklı besin maddelerini içermektedir.

Protein İçeriği: Yulaftaki kalorinin % 14’ü proteinden gelmektedir. 100 gram yulaf (1/2 su bardağı kadar), ortalama 11 gram protein ve 307 kalori içermektedir.

Kinoa

Kinoa; vitamin, mineral, lif ve antioksidan bakımından zengin olup, sağlık için oldukça faydalı bir besindir.

Protein İçeriği: Kinodaki kalorinin % 15’i proteinden gelmektedir. 100 gram pişmiş kinoa, ortalama 14 gram protein ve 120 kalori içermektedir.

Susam

Susam, antioksidan olarak işlev gören ve serbest radikallerin etkilerini azaltan, kanseri önleyen nadir bir bileşik olan fitat içerir.

Protein İçeriği: Susamdaki kalorinin % 18’i proteinden gelmektedir. 100 gram susam, ortalama 18 gram protein ve 573 kalori içermektedir.

Her makro besin (karbonhidrat, protein, yağ), vücuda farklı bir fayda sağlamaktadır. Bu nedenle, sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için, tüm makro besinlerin dengeli ve sağlıklı bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Uyarı: Yukarıda verilen örnek besinlerin bazıları (yumurta, fıstık, badem, süt) alerjen olabilmektedir. Bu nedenle, bu besinlere alerjisi olan kişiler tarafından tüketilmemelidir.

Bir Öneri Daha : Whey Protein Takviyesi

Protein takviyeleri, sporcular tarafından protein alımını artırmak için kullanılmaktadır.

Protein İçeriği: Protein tozlarının içeriği ürünler arası farklılık göstermektedir. Ancak, kalorinin ortalama % 90’ı proteinden gelmektedir. 1 porsiyon protein tozu ortalama 20-50 gram protein içermektedir.

Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Çocuklarda İshal Nasıl Geçer?

Çar Ara 16 , 2020
Çocuklarda sık görülen bulaşıcı hastalıkların başında ishal geliyor. Günde 3 defadan fazla sulu dışkılama durumunu ishal olarak kabul edilmekte! Çocuklarda ishal neden olur? İshal hava sıcaklarının giderek artması ile bakteriyel enfeksiyon ajanları da besinlerde kolay hızlı üreyebilmektedir. Besinlerin özellikle artan hava sıcaklıkları ile birlikte gerekli saklanma koşullarına bağlı olarak mikroplarda […]
ishal

Recent Post