Meme Ağrısı Neden Olur?

Kadınlarda meme ağrısı, memeyle ilgili en sık görülen şikayetlerden birisidir. Meme ağrısı, olası bir kalp krizinin göstergesidir, ancak başka bir durumun veya sorunun belirtisi de olabilir. Meme ağrısı olduğunda genellikle birçok kadının ilk düşüncesi kalp problemleridir. 

Meme ağrısı memede herhangi bir yapıdan gelebilir.

Boğaz veya kaslar, sinirler veya kaburgalar gibi bir organdan kaynaklanabilir. Yayılabilir, yani ağrının boyuna, üst ekstremitelere ve hatta yüze hareket edebileceği anlamına gelir.

Bazen ağrı sırt ağrısı olarak başlar. Bununla birlikte, bu ağrının kökenine bağlıdır, meme ağrısı olarak kabul edilmesi için, ön tarafta ortaya çıkması gerekir.

Memeler baskıya ve dokunmaya karşı daha hassas olduğu dönemlerde de ağrıyabilir. Regl döneminde veya hamilelikte meme ağrısı normal olsa da bazen ani ve sıra dışı bir durum olarak da ortaya çıkabilir.

Ağrı memelerden birinde veya her ikisinde, bazen ise kolun alt kısımlarında oluşabilir. Ağrının yoğunluğu farklılık gösterir ve çeşitli sebepleri vardır.

Bu yazıda, meme ağrısı neden olabilir daha yakından bakacağız.

1. Meme iltihabı (Mastit)

Meme iltihabı esasen yeni doğum yapmış kadınların göğsündeki süt kanallarının tıkanmasından kaynaklanır. Bazı durumlarda memete enfeksiyona bile yol açabilir.

Mastit
Mastit

Ağrıyla beraber ortaya çıkan diğer semptomlar şunlardır:

 • İltihap
 • Genel huzursuzluk
 • Ateş
 • Memete hassasiyet
 • Kızarıklık
 • Sertlik hissi

Meme iltihabının başlıca sebeplerinden biri de meme uçlarının kuruyup çatlaması olabilir. Bu durum bulaşıcı organizmaların memeten içeri girmesine olanak tanır.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması ya da doğum yapmak da annenin bu tip enfeksiyonlara maruz kalmasına neden olabilir.

Meme iltihabını ve sebep olduğu ağrıyı yok etmek için doktor tavsiyesinde bir tedavi programı izlemek zorunludur. Aynı zamanda bu süreçte bebeğinizin de iyi beslendiğinden emin olmalısınız.

Meme uçlarının çatlamasını engellemek için her iki saatte bir sütünüzü sağmalı ve ardından nemlendirici krem sürmelisiniz.

2. Kistler

Kadınların sıklıkla karşılaştığı bir problemdir. Genellikle hormonal sebeplerden dolayı ortaya çıkan iyi huylu oluşumlardır ve küçük sıvı topları şeklindedirler.

Meme boyutu değiştiği zaman da ortaya çıkabilirler. Kesin bir nedenleri olmasa da çok acı verici olabilirler.

Kistleri ilaç tedavisiyle yok etmek için mümkün olan en kısa sürede bir doktora danışmak çok önemlidir. Çoğu zaman ilaç tedavisi yeterlidir ve cerrahi bir müdahaleye gerek kalmaz.

Eğer doktorunuz durumu daha ciddi olduğuna karar verirse daha gelişmiş bir tedavi uygulayabilir.

Endişelenmenize gerek yok. Bu çok nadiren olur ve kadınların en korktuğu durum olan kansere neredeyse hiç sebep olmaz.

Eğer bu problemi yaşıyorsanız çikolata ve soda gibi belli başlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Ayrıca takviye olarak E vitamini ve B grubu vitaminlerini almanız tavsiye edilir.

3. Fibrom

Fibrom
Fibrom

Fibromlar iyi huylu tümörlerdir. Öncelikle kist ve tümörün farklı şeyler olduğunu belirtmek gerekir.

Tümörler fazlalık dokulardan meydana gelen ve hızlıca gelişen gözenekli oluşumlardır. Çoğu zaman katı ve serttirler.

İyi huylu meme fibromaları (fibroadenoma) genellikle sadece birkaç milimetre genişliğinde şişkinlikler olarak belirir.

Bu şişkinlikler aşağıdaki durumlara göre çeşitlilik gösterir:

 • Hormonel aktiviteler
 • Regl döngüsü
 • Hamilelik
 • Emzirme

Bazen biraz daha büyük olabilirler ve cerrahi müdahale gerekebilir. Ancak, çoğu zaman ufak bir tedaviyle yok olurlar.

4. Beslenme düzeni

Meme ağrısının arkasında belirli gıda maddeleri vardır. Aşırı yağlı, sodyumlu ve kafeinli gıdalar bunlara en iyi örneklerdir. Bu gıdaları tüketmekten kaçınmalı veya daha az tüketmelisiniz.

Bunlara ek olarak diğer kaçınılması gereken gıdalar şunlardır:

 • Çikolata
 • Kuru meyveler (ceviz, fıstık, badem)
 • Kafeinli içecekler (kola, siyah çay, yeşil çay)
 • Fast food
 • Tuzlu patlamış mısır ve patates kızartması
 • Hazır soslar
 • Kırmızı et ve sosis, salam vs.
Eğer bu gıdaların tüketimini azaltmanıza rağmen meme ağrısı devam ederse daha özel bir tıbbi araştırma talep etmeniz gerekir.

Ayrıca memelerinizde bir oluşum olup olmadığını her ay düzenli olarak kendiniz mutlaka kontrol etmelisiniz.

5. Regl dönemi

Regl döneminde birçok semptom ortaya çıkabilir. Meme ağrısı da bu semptomlardan biridir. Bu dönemden önce veya o sırada meme bölgesi öylesine hassas olur ki dokunmak imkansız bile olabilir.

Bazı kadınlarda acı öylesine fazla olur ki, memee ya da meme uçlarına kıyafetlerin değmesi bile çok fazla can acıtabilir.

Regl döneminin baş kahramanı hormonlardır ancak aynı zamanda bu süreçte vücudun belli bölgelerinde şişme, yorgunluk veya meme ağrısı gibi fiziksel değişiklikler de meydana gelir.

Östrojen ve projesteron regl sürecinde yer alan ve bu dönemde kadını hamileliğe hazırlayan iki hormondur.

Regl döneminde ve öncesinde meydana gelen kilo alma, ağrılı meme şişkinliği gibi semptomların sebepleri bu hormonlardır.

Regl döneminde ortaya çıkan bu rahatsız edici sorunlardan kaçınmanın birçok yöntemi vardır. En popülerleri meme ağrılarını ciddi derecede azaltan doğum kontrol hapları, bantları ve spirallerdir.

Bir diğer güzel alternatif ise adet döneminden önce kafein, tuz, hayvansal yağlar ve süt ürünlerinin tüketimini azaltmaktır.

Konuyu özetlemek gerekirse meme ağrılarının arkasında yatan birçok sebep vardır. Her kadın farklıdır, bu nedenle arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinizden birinin yaşadığı durumla sizinki farklı olabilir.

Eğer şüphelendiğiniz bir şeyler olursa doktorunuza danışın.

Asla kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmamanız gerektiğini unutmayın. El altında bulunan bazı ilaçlar ilk başta problemin çözümüne katkı sağlıyor gibi gözükse de gelişigüzel kullanım etkilerinin yok olmasına yol açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Çocuk felci (polio) nedir, neden olur? Belirtileri, aşısı ve tedavisi..

Cts Tem 16 , 2022
Çocuk felci, (polio) bebeklerde ve çocuklarda felce neden olabilen virüs kaynaklı bulaşıcı bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Hastalıktan korunmanın en temel yolu aşılanmaktır. Hastaların çoğunda herhangi bir belirti görülmez ancak virüsü etrafa bulaştırarak hastalığın yayılmasına neden olurlar. Hastaların bir kısmında virüsler kan dolaşımına geçer; halsizlik, kusma ve ateş gibi şikayetlere neden olur. Bazı […]

Recent Post