Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler

Kandaki şeker seviyesinin yüksek olmasından kaynaklanan şeker hastalığı olarak da bilinen bir diğer adı da diyabetin dünyada ve Türkiye’de oranı gittikçe artmaktadır. Diyabetin etkilerini biraz daha hafifletmek için uzmana danışarak tüketebileceğiniz, kan şekerini düşüren yiyecekler var.

Şeker Hastalığı Nedir?

Vücutta bulunan organlardan biri olan midenin arkasında yer alan pankreas adındaki bez, kan şekerini düzenleyen hormonları salgılamaktadır. Bu hormonlardan da birisi de insülindir. Eğer bu insülin salgılanmayı bırakıp ve etkisiz kalırsa hücrenin enerjisini karşılama gibi birçok önemli bir görevi olan glukoz (şeker)hücreye giremez. Şeker hastalığı genetik olarak da sağlıklı bir birey de de bulunabilmektedir.

Şeker Hastalığı Çeşitleri

Genel olarak iki tip görülen şeker hastalığının bu sınıflandırmada nedenlerine ve başlangıç yaşına göre ayrılmıştır.

 • Tip 1 Şeker Hastalığı: Genellikle çocukluktan yani doğuştan başlayan genetik başlamaktadır. Zayıf ve kilo kaybeden, sık idrara çıkan ve çok su içen insanların bu durumda kesinlikle doktora kontrole gitmeleri gerekmektedir. Bu durumdaki hastaların sürekli olarak insülin almak zorundadır. Çünkü vücutları insülin sağlayamamaktadır. Şeker hastalığının 1. Tipinde, pankreas da bulunan beta hücrelerinin bağışıklık sistemi tarafından absorbe edilmesi ile birlikte oluşur. Pankreas da bulunan bu hücrelerin insülin salgısını sağlayan hücrelerdir. Bir nevi bu tip hastalığın bağışıklık sistemi hastalığı olarak da tanımlana bilmektedir.
 • Tip 2 Şeker Hastalığı: Genel olarak 40 yaş ve üzeri insanlarda ortaya çıkmakta olan bu hastalığın ortaya çıkmasında genetik faktör önemli değildir. Aşırı şeker tüketen, sağlıklı bireylerde de bu şeker hastalığı tipi görülmektedir.

Şeker Hastalığının Belirtileri

Şeker hastalığı belirtileri birçok sendromu da yanında taşımaktadır. Bunlar;

 • Çok sık idrara çıkma,
 • Bulanık görme,
 • Beklenmedik kilo kaybı,
 • Halsizlik, bitkinlik durumları,
 • Çok fazla susama durumu,
 • Sıklıkla idrar yolu enfeksiyonu,
 • Acıkma hissi,
 • Kuru ve kaşıntılı deri,
 • Yaraların kolayca iyileşmemesi,
 • Adetten kesilme,
 • Mide bulantısı,
 • Kusma,
 • Nefes kokusu
Hangi besinler kan şekerini düşürür?

Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler

Şeker hastalığı olan kişilerin elbette uzman bir doktora görünmeleri ve tedavi olmaları gerekmektedir. Ancak yediğiniz gıdalarında bu hastalık için oldukça önemli etkileri vardır. Pizza ve hamburger kilo aldırır ve bağırsak hareketlerimizi, düzenini etkileyen yiyeceklerdendir. Bu sebeple şekeri yükselten yiyeceklerdendirler.

Keten Tohumu

Şeker hastalarına iyi gelecek yiyeceklerden biri de keten tohumudur. Çünkü içerisinde oldukça fazla lif ve yağ asidi içermektedir. Dolayısı ile keten tohumu şeker hastalığında şekeri düşürmek için kullanılan yiyeceklerdendir.

Fesleğen

Fesleğen yaprakları, antioksidanlar ve uçucu yağlarla doludur. Bu bileşikler, insülini depolayan ve salgılayan hücrelere yardımcı olur.

Tarçın

Düşük yoğunluklu kolesterol olarak da bilinen yani kötü kolesterolü düşürmek konusunda tarçın oldukça etkili bir baharattır. Çünkü vücutta insülin gibi davranarak kan şekerinde düzenleme yapar.

Badem

Kuruyemişlerden olan badem vücut için oldukça faydalı bir yiyecektir. Bu faydalarının yanında şeker hastalığı olan kişiler içinde insülin direnci için problemlerde düzenleme sağlayarak faydalı olur. Dolayısı ile şeker hastalığını engelleyecek önlemlerden biride günde en az 10 tane badem yemektir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı vücut için pek faydalı bir gıdadır. İyi kolesterolü yükseltici etkisi ve damar tıkanıklığı gibi hastalıklara karşı koruyan bu gıdanın aynı zamanda insülin direnci konusunda faydası vardır ve zeytinyağı tüketerek kan şekerinizi sabit tutabilirsiniz.

Sebze ve Meyveler

Sebze ve meyve zaten vücudun sağlıklı bir yaşam sürene bilmesi için olmazsa olmaz gıdalar arasında yer almaktadır. Birçok faydası gibi içerisinde vitamin, mineral, lif açısından zengin kaynaklar meyve ve sebzeleri tüketmek aynı zamanda kan şekerinin sabitlenmesi içinde fayda sağlamaktadır. İçerisinde bulunan antioksidanlar da vücutta ki bağışıklığı güçlendirmektedir. Şeker hastalığı bulunan kişilerin sebze ve meyveleri tüketirken içerisinde fazla sodyum bulunan konserve ürünleri ve bunun dışında tuz, sos veya eklenmiş olan gıdaları tüketmemeleri gerekmektedir.

Et ve Et Ürünleri

Et, protein kaynaklı bir gıda olduğu için kesinlikle tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Ancak içerisinde yağ bulunan etlerin kolesterol ve kan şekeri problemleri olan kişilerde tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir. Yani et tüketirken kesinlikle yağsız etleri tercih etmeli ve kesinlikle pişirme yönteminde de yağ tuz gibi ekstra şeyler katmamalıdırlar.

Tahıllar

Şeker hastalığı bulunan kişilerde tahıl bulunan gıdalar tüketmekte oldukça önemlidir. Örneğin; makarna, tercih ederken kepekli olan makarnaları ve ekmek konusunda da tercihlerini tam tahıllı veya kepekli olan ürünlerden tercih etmeleri kan şekerinin sabitlenmesinde yardımcı olur. Dolayısıyla tahıl tüketimi de önemli bir husustur.

Gizli Şeker Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ağzınıza iyi bakın

Pts Eyl 12 , 2022
Sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen ancak giderilmesi bakımından pek de ciddiye alınmayan ağız kokusu bazı hastalıkların habercisi olabilir. Diş Hekimi Tülay Şener, otobüste, okulda, işte her yerde günün her saati karşılaşabilecek bir sorun olan ağız kokusunun önemsemeyen bir durum gibi görülebileceğini, ancak ağız kokusunun önemli hastalıkların habercisi olabileceğini bildirdi Ağız […]
Ağzınıza iyi bakın

Recent Post