Diyabet için insülin hapı

Küçük bir ilaç şirketi, diyabet hastaları için ağızdan alınabilen ve geceleri kan şekerini düşürebilen bir insülin ilacı geliştirdi.

Oramed adlı küçük bir ilaç şirketi, ağızdan alınan yeni insülin ilacının, tip 2 diyabet hastalarında geceleri kan şekerini düşürmede ciddi başarı elde ettiğini açıkladı. İlacın başarısı uzmanları ağız yoluyla alınan insülinin etkisini tekrar düşünmeye itti.

Günümüzde sindirim sisteminden geçen insülinin mide asitlerinin etkisinden kurtulamayacağı ve istenen etkiyi yaratamayacağına inanılıyor. Oramed geliştirdiği koruma kaplamasıyla yüksek dozda insülinin ağız yoluyla alınmasını sağlıyor. Böylece sindirim sisteminden geçen hap yine de yeteri kadar hormonu vücuda iletebiliyor.

Deney sonuçları başarılı olsa da ilacın onay alabilmesi için bu sonuçların daha geniş gruplarda tekrarlanabilmesi gerekiyor. Bu deneyler, çalışmanın üçüncü aşaması olacak.

Eğer ilaç tüm deney aşamalarını geçerse, ağızdan alınabilen güvenilir ve etkili insülin milyar dolarlık bir ilaç olacaktır. Böylece diyabet hastaları kendilerine şırınga ile insülin enjekte etmek zorunda kalmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Göz Kapağı Estetiği

Cts Şub 17 , 2024
Göz kapağına yapılan estetik ameliyatlarına tıp literatüründe ‘Blefaroplasti’ denilmektedir. Göz Kapağı Estetiği, alt ve üst göz kapaklarına uygulanan, sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve göz çevresi dokularının gerdirilmesine yönelik plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılan cerrahi uygulamalar bütünüdür. Göz kapakları, vücudun en ince yapısı olması, sürekli hareket etmesi ve çevresel faktörlerden […]
Göz Kapağı Estetiği

Recent Post