İnme Teşhis ve Tedavisi

İnme bir beyin atağıdır, kalp krizinin beyindeki eş değeridir. Beynin bir kısmının oksijen bakımından yetersiz kalması sonucu oluşan bir hasarlanmadır.

Kan kalpten boynumuzun iki yanında yer alan iki büyük damar aracılığı ile beyine taşınır. İnme kalp krizi gibi oluşur. Kan akımı kesildiği zaman oksijen ve besleyici maddeler beyine ulaşamaz. Bu durum beyin dokusunda hasara yol açar ve inme olarak adlandırılır. İnme yerine nedene bağlı olarak serebral kanama (beyin kanaması), serebral tromboz (beyin damarlarında tıkanıklık) kullanılabilmektedir. 

İnme Belirtileri: 

Genellikle ani gelişen yüz, kol, bacak veya sıklıkla vücudun bir yarısında kuvvet kaybı olur. Bunların dışında aynı bölgelerde uyuşma, bayılma,  bilinç bulanıklığı, konuşmada veya konuşulanları anlamada güçlük, sebebi bilinmeyen şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, dengeyi sağlayamamak, bir gözde veya her iki gözde görme kaybı, bilincin tamamen kaybı görülebilir. İnme bulguları olayın beynin hangi bölgesini etkilediğine ve şiddetine bağlıdır. Ani ölüme yol açabilir.

İnme iki gruba ayrılır. Birincisi beyne giden damarların veya beyin içindeki damarların tıkanması ya da daralması sonucu beynin yeteri kadar beslenememesidir (buna iskemik inme denir). İkincisi ise beyin damarlarının yırtılması sonucu, beyin dokusu içinde meydana gelen kanamadır (buna da hemorajik inme denir). Beyin kanamalarında en sık neden hipertansiyondur.

Hastaların bir bölümünde inmenin klinik tablosu ortaya çıkar ve bu belli bir süre sonra tamamen düzelir. İnmenin habercisi olan bu duruma geçici iskemik atak denir. Bulgular hafif şiddette ve herhangi bir tedavi almadan düzeliyorsa geçici iskemik ataktır. Geçici iskemik atak olmadan inme gelişebilir. İnme bulguları olduğu zaman çok şiddetli olmasa dahi en kısa sürede hastaneye gidilmelidir.

Kalp Krizi ve İnmenin Engellenmesi: 

Kalp krizi geçiren kişilerin üçte ikisi hastaneye ulaşamadan hayatlarını kaybetmektedir. İnme hastaları ise modern ve ileri tedavi olanaklarına ulaşsa bile yüzde altmışı ölmekte veya sakat kalmaktadır. Bu nedenle belirtileri bilmek ve hızlı hareket etmek çok önemlidir. Önlemek her zaman tedavi etmekten daha iyidir. Birçok kalp krizi ve inme önlenebilir. 

Kalp Krizi ve İnme Riskini Azaltmak İçin; 

  • Tütün ve alkol kullanımından vazgeçilmelidir.
  • Sigara dumanına maruz kalınmamalıdır.
  • Günde en ez 30 dakika fiziksel aktivite yapılmalıdır.(ev, bahçe işi, yürüyüş gibi)
  • Diyette yağ, şeker ve tuz azaltılmalıdır.
  • Günde 5 öğün sebze ve meyve tüketilmelidir. 

Yüksek Tansiyon Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bamyanın Faydaları

Paz Haz 27 , 2021
Dünyanın farklı bölgelerinde yetişen bamya, besleyici ve sağlıklı bir sebzedir. Vücut için gerekli olan birçok temel vitamin ve mineral içerir ve bu nedenle bamyanın sağlığımız için pek çok faydaları vardır. Bamya, bilimsel olarak Abelmoschus esculentus olarak bilinir ve Batı Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde ortaya çıktığı düşünülmektedir. M.Ö. 12. yüzyıldan […]
bamyanın faydaları

Recent Post