Migrene bakteriler sebep oluyor

Migren hastaları genellikle yediklerinin migreni tetiklediğini söylerler. Ancak asıl olay nitrat bulunan besinlerin bağırsakta bulunan bakteriler tarafından nitrite dönüştürmesinde!

Migreni olanlar bazı yiyeceklerin baş ağrısı yaptığını söylerler ama yeni bir araştırmaya göre bunun sebebi doğrudan besinler değil bakteriler.

Araştırma, migreni olanların ağız ve bağırsaklarında nitratları parçalayan bakterilerin daha fazla bulunduğunu ve bu kişilerde daha fazla nitrit oluştuğunu gösteriyor.

Nitratların nitrite dönüşümü insan hücrelerinde değil sadece bakterilerde gerçekleşiyor.

Nitritler de kanda damar genişletici özelliği olan nitrik okside dönüşüyor.

Beyin damarlarının genişlemesi ise baş ağrılarını tetikliyor.

Nitratlar işlenmiş et, çikolata, şarap, yeşil yapraklı sebzeler gibi besinlerde ve bazı ilaçlarda bulunuyor.

 

Kalp hastalıkları tedavisinde kullanılan nitrat ihtiva eden ilaçlar her beş kişinin dördünde baş ağrısına yol açıyor. Bu ağrılar hastaların yüzde 10’ unda tedavinin kesilmesini gerektirecek kadar şiddetli oluyor.

Araştırma American Gut Project kapsamında sağlıklı insanlara ait 172 ağız ve 2000 dışkı örneği üzerinde gerçekleştirildi.

 

Soğuk hava ve rüzgar migreni tetikliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Pankreas Kanserine Karşı Şifa Doğal Ürünlerde

Per Eyl 10 , 2020
Herkesin korkulu rüyası olan kansere karşı yeşil sebze tüketimi şifalı özellikleri ile önemli. Tüm dünyada hızla yayılan kanserle savaşmanın birinci yolu, bilinçli ve doğru beslenmeden geçiyor. Özellikle sebze ve meyveler kanserle mücadelede önemli rol oynuyor. Kuşkonmaz, kereviz, maydanoz gibi sebzeler burada öne çıkıyor. Kanser türleri arasında  pankreas kanseri dikkat çekiyor. […]
Kansere Karşı Şifa Doğal Ürünlerde

Recent Post