Mutlu olmak için yürü!

Hareketsiz yaşamın hayat kalitemizi düşürdüğü bilinen bir gerçek. Uzmanlar, günde 20 dakika yürümenin mutlu olmak, mutlu hissetmek için çok önemli olduğunu belirterek, yürüyüşün ve egzersizin önemine dikkat çekiyor. İngiltere’de yapılan bir araştırma, haftada 150 dakika tempolu yürüyüş yapmanın, yaşam süresini uzattığı ve hastalıklara yakalanma riskini azalttığını ortaya koyuyor. Ülkemizin, hareketli yaşam konusunda yetersiz olduğu vurgulanıyor. Düzenli yapılan yürüyüşler, kasların kuvvetlenmesi, şişmanlık ve stresin azalması, yaşlanmanın gecikmesi gibi birçok avantaj sağlıyor.

Mutlu Olmak Elimizde

Uzman Fizyoterapist Elif Özkaleli Vardar, yürüyüşün basit, doğal ve güvenli ancak çok önemli bir günlük fiziksel aktivite olduğunu belirterek “Yapılan son araştırmalar, 6 hafta boyunca günde yalnızca 20 dakika yürümenin, kendinizi çok daha mutlu hissetmenizi sağladığını gözler önüne seriyor.” diyor. Ostreopoz, kalp sorunları, diyabet ve Alzheimer gibi kronik hastalıkları önleyen hiçbir ilacın olmadığını ancak düzenli yürüyüş bütün bu rahatsızlıklara yakalanma riskini azalttığını vurgulayan Vardar, yürüyüşün aynı zamanda ruh sağlığımız için de son derece faydalı bir aktivite olduğuna dikkat çekiyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Haldun Orhun ise sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için yapılan düzenli yürüyüşlerin dakikada 6 kalori harcanmasını sağladığını anımsatarak “Kilo almayı engelleyerek, vücutta yağ oranının azalmasına yardımcı olur. Yürüyüş, kemiklerinizin güçlenmesini, kilonun korunmasını, kalp ve akciğer sağlığının kontrol altına alınmasını kolaylaştıracak bir egzersizdir” diyor.

Orhun, yürüyüşte dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

“Yürüyüş, hafif bir yemekten en az iki saat sonra yapılmalı, bol su tüketilmelidir. Ağır bir yemek sonrası hızlı ve yorucu yürüyüşlerden kaçınılmalıdır. Yürüyüşler için ince tabanlı ve makosen ayakkabılar doğru tercihtir. Eğer yürüyüşler açık alanda yapılacaksa sabah erken saatler seçilmelidir. Çok sıcak havalarda yürüyüş yapmak ve bir sıkıntı hissedildiğinde yine de yürüyüşe devam etmek doğru değildir. Yürüyüş yaparken vücuda naylon, muşamba sarılmasının faydası yoktur.”

Bir adımın 10 faydası:

– Uykusuzluğu azaltır.

– Sindirimi kolaylaştırır.

– Kan basıncını düzenler.

– Yorgunluk hissini engeller.

– Solunum kapasitesini artırır.

– Kemiklerin sertleşmesini ve kuvvetlenmesini sağlar.

– Vücutta doğal keyif verici hormonların (Endorfin) salımını sağlar.

– Eklem ve kasların esnekliğini artırarak, bel ve boyun ağrılarını hafifletir.

– Beyine oksijen sağlanmasını artırarak, zihinsel keskinlik ve yaratıcı düşünce potansiyelini yükseltir.

– HDL/LDL (İyi huylukötü huylu kolesterol) dengesini düzenler. Kan yağlarının (Trigliserid) düzeyini düşürür.

Gününüze Sağlık Katmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Stresi yiyerek yenebilirsiniz!

Cum Mar 11 , 2022
Stresin önüne geçmek için yanlış alışkanlıkların değiştirilmesi gerektiğini belirtilerek, doğru beslenme ile stresi yenmek (yemek :)) önerildi! Bu konuda yayınlanan bilimsel bir yazıda, besleyici madde eksikliğinin ve çok miktarda kafeinle şekerin sinirleri iyice bozduğu ifade edilerek, bunun da vücudun savunma sistemini ve direncini zayıflattığı kaydedildi. “Doğru beslenme, stresli za­manların üstesinden […]
Stresi yiyerek yenebilirsiniz!

Recent Post