Probiyotiklerin faydaları

Probiyotik gıdalar genel sağlık için gerekliyken, sindirim siteminiz için de hayati önem taşır. Probiyotikler; besinlerin emilimine, yağların yakılmasına, vitamin, mineral, aminoasitlerin sentezlenmesine yardımcı olurlar.

Modern yaşamla birlikte vücudunuzdaki probiyotiklerin sayısı da giderek azalıyor. Değişen beslenme alışkanlığı, geçirdiğiniz hastalıklar, kullandığınız antibiyotikler, doğum kontrol hapları ve diğer birçok ilacın kullanımı, vücudunuza dost olan bakterileri azaltıyor ve yerine zararlı olanların çoğalmasına yol açıyor.

Probiyotikler’in pek çoğu süt ve süt ürünlerini barındıran laktik asit bakterileri grubunda yer alıyor. Yoğurt, kefir, boza, turşu, kımız, tarhana gibi ürünler, kaşar gravyer gibi fermantasyon süreçleri uzun olan peynirler iyi birer probiyotik kaynağı olarak biliniyor.

Prebiyotikler ise; bağırsakta fermente olan, kolondaki bakterilerin çoğalmasını ve etkinliğini olumlu yönde etkileyerek aynı zamanda bulundukları vücudun sağlığını da iyileştiren besin öğeleridir. Soğan, sarımsak, yer elması, muz olmak üzere sebzeler, tam tahıl ürünleri, kurubaklagiller de bolca bulunuyor.

Probiyotikler, antibiyotik kullanımı, stres kötü beslenme ve toksik maddelere maruz kalınca vücuttan yok oluyor.

İşte probiyotikler hakkında bilmedikleriniz:

İnsan bağırsağında ortalama 100 trilyonu aşkın mikroorganizma bulunuyor. Bağışıklık sistemimizin yüzde 70’i bağırsaklarımızda yer alır.

Probiyotikler K vitamini, B grubu vitaminleri ve kısa zincir yağ asitlerini üretiyor.

Mayalı gıdalar probiyotik içerdiği için yüzyıllardır sağlık takviyesi olarak kullanılıyor.

Uzmanlar sağlıklı bir bağırsak florası ve sistemi için düzenli probiyotik kullanılmasını tavsiye ediyor.

Probiyotikler, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücudu hastalıklardan koruyor ve kolestrolü düşürmede yardımcı oluyor.

Aynı zamanda enfeksiyon, besin zehirlenmesi veya antibiyotik kullanımı nedeniyle oluşan ishal tedavisinde, idrar yolu enfeksiyonlarında, iltihaplı bağırsak hastalıklarında,

Egzama, karaciğer hastalıkları, mesane kanseri riskini azaltmada ve kolon kanserine karşı koruyucu görev üstleniyor.

En iyi probiyotik kaynakları, kefir, yoğurt, peynir, tarhana, ev yapımı turşudur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Migreni tetikleyen faktörler

Çar May 31 , 2023
Migren, kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülüyor. Ataklar halinde gelişip şiddetli baş ağrısına neden olan migreni tetikleyen birçok faktör bulunuyor. Stres Aşırı stres altındaysanız mutlaka profesyonel destek alın. Migren ağrılarını stresin tetiklediği gerçeğini unutmayın. Hava durumu Özellikle lodos rüzgarlarının getirdiği rutubetli hava; halsizlik, bitkinlik ve vücuttaki elektrolitik dengeyi bozduğu için […]

Recent Post