Koronavirüs önlemleri: Gıda temizliği için nelere dikkat edilmeli?

Gıda güvenliği ile ilgili önerilerde bulunan Gıda Mühendisi Şehmus Alparslan, “Gıdanın yeterli pişirilmesi, ayrıca evde sebze ve meyvenin sepette veya temiz bir bez üzerine yayılarak belli bir süre açık havada bekletilmesi gıda temizliği için bir çözüm olarak düşünülebilir” dedi.

Koronavirüs önlemleri: Gıda temizliğinde nelere dikkat edilmeli?

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını önlemleri kapsamında ‘gıdada hijyen’ ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Yarı mamul veya yiyecek hazırlamak üzere alınan gıda ürünleri için ise temas doğrudan gıdaya olacağından, gıdanın kendisinin temizlenmesi elzem olacaktır” diyen Alparslan, “Gıdada dezenfektan kullanımı söz konusu olamaz” uyarısında bulundu.

Alparslan, gıda temizliği için şu önerilerde bulundu: “Gıdanın yeterli pişirilmesi, ayrıca evde sebze ve meyvenin sepette veya temiz bir bez üzerine yayılarak belli bir süre açık havada bekletilmesi bir çözüm olarak düşünülebilir.”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’ne göre Covid-19 virüsünün yayılmasının ana yolunun enfekte olmuş birinin hapşırık, öksürük damlacıkları ile temas etmek olduğunu anımsatan Alparslan, “Hastalığın, virüsün bulaşmış olduğu gıdalara ya da gıda ambalajlarına temas etmekten kaynaklanması riskinin çok küçük olduğu ifade edilmiş olsa da gerekli önlemler ihmal edilmemelidir” diyerek halkın hijyen kurallarına uymasının önemine işaret etti.

Gıda Temizliği ve Güvenliği için Ne Yapmalı?

Gıdaları; hazır, yarı mamul ve yiyecek malzemesi olarak gruplandıran Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, gıda güvenliği için şu bilgileri paylaştı:

“Hazır gıdalar ambalajlı olduğundan, tabii ki uygun şartlarda hazırlanmış olmaları kaydıyla temiz kabul edilir. Bu grup gıdada, olabilecek tek risk; taşınmasında veya reyonda geçirdiği süreçte temas eden kişilerden kaynaklı “bulaşı” olasılığıdır. Bunu bertaraf etmek için ise, satın alındıktan sonra ambalajın dezenfektanla silinmesi yerinde olacaktır. Ayrıca hastalanmış olduğu tespit edilen insanların gıda üretim-tüketim hattında çalışmaması ve iyileşene kadar gıdalarla temasının kesilmesi gerekiyor.

Gıda Temizliği için “GIDADA DEZENFEKTAN KULLANIMI SÖZ KONUSU OLAMAZ”

Yarı mamul veya yiyecek hazırlamak üzere alınan gıda ürünleri için ise temas doğrudan gıdaya olacağından, gıdanın kendisinin temizlenmesi elzem olacaktır. Ancak, gıdada dezenfektan kullanımı söz konusu olamaz. Bu durumda gıdanın yeterli pişirilmesi ayrıca evde sebze ve meyvenin sepette veya temiz bir bez üzerine yayılarak belli bir süre açık havada bekletilmesi bir çözüm olarak düşünülebilir. Ayrıca; salata gibi taze tüketilen yiyecekler için de malzemenin temizliği oldukça önem arz eder. Tabii yemeği pişirmeye hazırlayanlar için de kişisel korunma yöntemleri büyük önem taşıyor.

İhtiyaçlarımızı Karşılamak İçin Market Pazar Gibi Yerlerde Ne Yapılır
Market ve Pazarda Gıda Güvenliği

Market ve Pazarda Ne Yapmalı?

Bir diğer taraftan gıda veya yiyecek malzemesinin tedarik edildiği market ve pazar yerlerinde kalabalıkların oluşumunun önlenmesi, gıda ürünlerine temasların asgari düzeye indirilmesi gibi kurallara uyulması gerekmektedir. Pazar yerlerinde bütün ilçe belediyeleri koordine edilmeli ve pazar alanına giriş ve çıkış kapıları ayrılmalı, yüz yüze karşılaşma önlenmelidir. Bunun dışında tezgah sayısı azaltılarak ve pazar girişi tutularak kişi sayısı sınırlandırılmalı, gelenlerin ateşi kontrol edilmelidir.

Pazar alanlarında hijyen kurallarına tam uyulmalı”

Sebze ve meyveler mümkün olduğunca pazar esnafı tarafından poşetlenmelidir. Gıda maddeleri gözle seçilmeli, sadece seçilen ve alınacak olan gıda maddesine dokunulmalıdır. Pazar alanında mümkünse sıcak temiz su sistemi kurulmalıdır. Pazar alanının muhtelif noktalarına el dezenfektanı bulundurulmalıdır. Pazar esnafı konu ile ilgili bilgilendirilmeli ve maske gibi önleyici malzemeleri kullanmaları sağlanmalıdır. Pazar esnafı sağlık kontrolünden geçirilmelidir. Ve alınan ürünlerin temizliği ile ilgili bilgilendirici el broşürü dağıtılmalıdır.”

Önlemler market alışverişleri için de geçerli

Belirtilen önlemlerin market alışverişleri için de geçerli olduğunu kaydeden Alparslan, alışveriş sıklığını azaltmak, alışveriş yapılan toplu mekanlarda olabildiğince az zaman geçirmeye çalışmak ve eve dönüldüğünde kişisel hijyen kurallarını uygulamanın riski önemli ölçüde azaltacağını söyledi.

“ODA, SENDİKA VE STK TEMSİLCİLERİ  ÇÖZÜMÜN PAYDAŞLARI YAPILMALI”

Şehmus Alparslan sözlerini şöyle tamamladı:

“Üreten ve gıda ihtiyacımızı karşılayan küçük aile işletmelerinden, büyük tarım işletmelerinde çalışanına yine kıt kanaat ücret karşılığı küçük orta ve büyük gıda işletmelerinde özveri ile çalışan mühendisinden ustasına, ustasından işçisine bütün gıda emekçileri, sağlık çalışanlarının yanında bir diğer hakkı ödenemeyecek meslek mensuplarıdır. Her birine toplum olarak minnet borçluyuz. Ayrıca salgının olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi adına, Odalar, sendikalar, diğer sivil kuruluşları yetkililerinin sürecin dışında tutulması yerine çözümün paydaşları yapılmasının önemli olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Koronavirüsü çocuklara böyle anlatın!

Çar Nis 1 , 2020
Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ali Evren Tufan, koronavirüsün ‘kendilerine ve sevdiklerine zarar gelebileceği’ korkusuyla çocuklarda ciddi psikolojik sorunlara yol açabileceğini belirterek; çocuklara en doğru anlatım yollarını adım adım anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. Önce siz sakin olun ve güven verici yaklaşın Çocuklarınıza yardımcı […]
Koronavirüsü çocuklara böyle anlatın! İşte o 10 yöntem

Recent Post