Tip 2 diyabet ve cinsel sağlık

Kronik rahatsızlıklar mevcutken cinsel ilişki biraz geri planda kalabilir. Ancak sağlıklı bir cinsellik ve cinselliğin ifadesi, yaşam kalitesini korumak için önemli. Tip-2 diyabet hastası olan insanlar için de durum çok farklı değil, diyabeti olan insanları etkileyebilen cinsel problemleri tanımlamak ve bunlara çözüm bulmak önemli!

Tip-2 diyabet her iki cinsiyet için de cinsel komplikasyonlara sebep olabilir.

Hem Erkek Hem Kadınları Etkileyen Cinsel Sağlık Problemleri

Tip-2 diyabete sahip olan insanlarda görülen yaygın cinsel problemlerden birisi libidoda veya cinsel istekte azalmadır. Bu durum diyabetten önce yüksek bir libidosu ve cinsel hayatı olmuş olan insanlar için çileden çıkarıcı olabilir.

Tip-2 diyabet ile bağlantılı düşük libido sebepleri şöyle:

  • yüksek tansiyon ve depresyon için alınan ilaçların yan etkileri
  • enerjisizlik
  • depresyon
  • hormonal değişimler
  • stres, anksiyete ve ilişki problemleri

Diyabetik Nöropati

Diyabete bağlı bir sinir hasarı olan diyabetik nöropati, cinsel problemlere sebep olabilir. Genital bölgede hissizlik, ağrı ve duyu kaybı olabilir. Bu da iktidarsızlığa sebep olur.

Nöropati orgazmı da önleyebilir ve cinsel uyarımı hissetmeyi zorlu hale getirir. Bu yan etkiler cinselliği keyifsiz ve ağrılı hale getirebilirler.

İlişki Endişeleri

Partnerler arasında cinsel problemlere dair iletişim önemli. İletişimsizlik ilişkilerin cinsel ve yakın yüzüne zarar verebilir.

Sağlık problemleri ilişkinin cinsel kısmının gözardı edilmesine sebep olabilirler. Bazen çözüm bulmak yerine konudan bahsetmemek daha kolay gibi görünebilir.

Eğer eşlerden birisi diğerine bakmak zorunda kalırsa, bu da birbirlerine karşı bakışlarını değiştirebilir. Hasta ve bakıcı konseptine kapılıp da romantizmin ortadan kalkması mümkün olabilir.

Erkeklere Özel Cinsel Sağlık Problemleri

Diyabet hastası olan erkeklerde görülen en yaygın cinsel problem iktidarsızlık. Bazı diyabet vakaları, iktidarsızlık şikayetiyle gelen erkeklerde tespit ediliyorlar.

Boşalmaya kadar ereksiyonu koruma veya ona ulaşma problemi sinirler, kaslar ve damar yapılarındaki hasardan kaynaklanabilir. Diyabet olan erkeklerin yarısının hayatlarının bir döneminde iktidarsızlık yaşadıkları belirtiliyor.

Bazı ilaçlar testosteron düzeylerini etkileyerek iktidarsızlığa sebep olabilirler. Başka rahatsızlıklar da diyabetle aynı anda bulunarak iktidarsızlığa sebep olabilirler. Bunlar şöyle:

  • obezite
  • yüksek tansiyon
  • depresyon, düşük özsaygı ve anksiyete
  • aktif olmamak ve yeterince egzersiz yapmamak

Geri Boşalma

Geri boşalma, erkeklerde tip-2 diyabetin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabilen bir diğer cinsel sağlık problemi. Meninin penisten dışarı çıkmak yerine mesaneye doğru gitmesi ile oluşuyor.

İç kasların doğru şekilde çalışmamasından kaynaklanıyor. Bu kaslar bedendeki açılıp kapanan geçişlerden sorumlular. Yüksek glukoz düzeyleri bu kaslarda sinir hasarına sebep olarak geri boşalmaya sebep olabiliyorlar.

Kadınlara Özel Cinsel Sağlık Problemleri

Kadınlar için tip-2 diyabetle birlikte gelen en önemli cinsel sağlık problemlerinden birisi vajinal kuruluk. Bu durum hormonal değişimlerden veya genital organlara giden kanın azalmasından kaynaklanabilir.

Diyabet olan kadınlarda vajinal enfeksiyon ve inflamasyon oranları da daha fazla. Bunların ikisi de cinselliği ağrılı hale getirebilir. Mesanede sinir hasarı cinsel ilişki sırasında idrar kaçırmaya da sebep olabilir.

Diyabeti olan kadınların idrar yolu enfeksiyonuna sahip olma ihtimalleri de daha fazla. Bu durum cinsel ilişkiyi ağrılı ve rahatsız edici hale getirebilir.

Tip-2 Diyabetin Cinsel Yaşamınızı Bozmasını Engelleme

Tip-2 diyabette ortaya çıkan cinsel problemler çileden çıkarıcı olabilirler ve anksiyeteye sebep olabilirler. Cinselliği tamamen bırakmayı daha kolay bulabilirsiniz.

Ancak tip-2 diyabete rağmen aktif bir cinsel hayatı korumak için çaba gösterebilirsiniz. Yaşam tarzı değişimleri, ilaçlar ve partnerinizle iletişim yollarını açmak gibi bazı şeyler faydalı olabilirler.

Günün Başka Bir Zamanını Deneyin

Eğer düşük enerji ve bitkinlik bir problemse, enerjinizin yüksek olduğu farklı bir zamanı deneyin. Gece her zaman doğru zaman olmayabilir. Uzun bir günün ardından ve diyabetle gelen bitkinlikle birlikte cinsel ilişki için enerjiniz kalmayabilir.

Sabahları veya öğleden sonraları ilişkiyi deneyin. Neyin işe yaradığını biraz test ederek bulun. 

Şeker İsteğini Nasıl Bastırabiliriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Diş Sıkma (Bruksizm) Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Sal Mar 29 , 2022
Bruksizm yani diş sıkma veya diş gıcırdatma hastalığının genetik olduğu düşünülmekte ve toplumda ortalama olarak her 5 kişiden 2’ sinde bulunmaktadır. Bruksizm rahatsızlığı olan kişilerin yüzde 5-10’unda dişlere uygulanan kuvvet sonucu dolguların ve dişlerin kırılması gibi zararlar ortaya çıkabilmektedir.  Bruksizm, uyku boyunca dişleri sıkma, ağız açık uyuyanlarda uyku sırasında çenenin […]
diş sıkma

Recent Post