Susuzluk Beyin Kanamasına Neden Olabiliyor

Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ali Ekici, susuzluk ve aşırı sıvı kayıplarının beyin kanamasına yol açabileceğini söyledi.

Hava sıcaklıklarının artmasıyla vatandaşların gün boyu korunmadan güneş altında durması beyin kanaması geçirme riskini de arttırıyor. Sıvı kaybının yaşanması, susuzluk nedeniyle, tansiyonun düşmesi veya yükselmesi de beyin kanamasına sebep olan faktörler arasında yer alıyor. Konuyla ilgili konuşan Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı Ekici, son günlerde yaşanan sıcak havalar dikkat çekti. Vatandaşların sıcaklıklara bağlı beyin kanaması geçirebilecekleri ihtimali üzerinde konuşan Ekici, “Beyin kanamalarının sebeplerinden biri tansiyondaki oynamalar. Hipertansiyona bağlı hipertansif ataklar özellikle yaş grubu 55 ve üzeri olan hastalarda kanama riskini arttırabiliyor. Bu yüzden hastaların ani sıcaklık değişimine dikkat etmesi gerekir diye düşünüyorum. Aşırı sıvı kaybı yada aşırı terleme vücudun denge mekanizmalarını bozup tansiyonların yükselmesine ve buna bağlıda inme dediğimiz kanayıcı veya tıkayıcı hadiselere sebebiyet verebiliyor” dedi.

Ekici, beyin kanaması geçiren hastalarda görülecek belirtiler hakkında ise, şunları söyledi: “Hastalar bize bir sonuçla bize geliyorlar. Hastalar şuur düzeyinde değişiklikler ya da baş ağrısı şikayeti ile genellikle bize başvuruyorlar. Buna eşlik eden bulantı, kusma, vücudunun bir yanını İçeren kuvvet kayıpları, his kayıpları olabiliyor. En sık başvuru sebebi vücudun bir yarısının, kanamanın yerine göre değişen tarafta uyuşukluk ve kuvvet kayıpları ve ikinci sıklıkta baş ağrısı şikayetiyle bize başvuruyorlar. Bunun neticesinde biz hastaya yaptığımız muayenede tespit ettiğimiz bulguya göre tomografi istiyoruz. Kanamanın ve damar tıkanıklığının olduğu bölge tespit ediliyor.” 

 

Antibiyotikler Astım Ve Obeziteyi Tetikliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Antibiyotikler Astım Ve Obeziteyi Tetikliyor

Pts Ağu 17 , 2020
Kullanılan antibiyotikler bağırsak florasını değiştiriyor; bu değişiklik ise astımdan, kansere, şişmanlıktan, diyabete, depresyondan, enfeksiyon hastalıklarına kadar bir çok soruna neden oluyor. Yapılan araştırmalar, kullanılan antibiyotiklerin bağırsak florasını değiştirdiğini, bu değişikliğin ise astımdan, kansere, şişmanlıktan, diyabete, depresyondan, enfeksiyon hastalıklarına kadar bir çok soruna neden olduğunu ortaya koyuyor. Helsinki Üniversitesinde Ocak ayında […]
Antibiyotikler Astım Ve Obeziteyi Tetikliyor

Recent Post