Rahim Ağzı Kanserinde Risk Faktörleri

Doç. Dr. Cem İyibozkurt rahim ağzı kanseri risk faktörleri hakkında bilgi verdi.

Rahim, gövde ve rahim ağzı bölümlerinden meydana gelmektedir. Rahim ağzı ise, doğum esnasında genişleyen ve bebeğin çıkmasına izin veren bir yapıdadır. Rahim ağzını meydana getiren hücrelerin normal olmayan bir şekilde büyümesi ve üremesi neticesinde rahim ağzı kanseri meydana gelir.

Rahim ağzı kanseri, erken teşhisi oldukça kolay olan, yapılan düzenli kontroller sayesinde engellenebilen bir kanser türüdür. Bu sebeple düzenli kontroller her sağlıklı kadın için hayati önem taşır.

Rahim ağzı kanserinin teşhisi ya da erken dönemde tespiti için pap-smear adı verilen bir test uygulanır. Bu test sayesinde kanser lezyonları erken dönemde tespit edilebilir.

Kanser hücrelerinin henüz kanser olmadan tespit edilmesi sayesinde, tamamen iyileştirilebilir bir hastalıktır.  Rahim ağzı kanseri meydana geldikten sonra lenf bezlerine, komşu yapılara ve kan damarları aracılığı ile uzaktaki yapılara yayılma yapabilir.

Rahim Ağzı Kanseri İçin Risk Faktörleri

Cinsel ilişki ile geçen bir hastalık, bir virüs olan insan papilloma virüsü (HPV) infeksiyonları rahim ağzı kanseri için en önemli risk etmenidir.
Sigara içmek,
Birden fazla partnere sahip olmak,
Cinsel hayatın erken yaşta başlaması risk faktörleri arasındadır.

Bunların dışında:

diğer üreme sistemi yapılarının kanserleri,
geçmişte squamöz intraepitelyal lezyon teşhisine sahip olma,
ilk cinsel münasebetin 16 yaşından önce olması,
geçmişte insan papilloma virus (HPV) enfeksiyonu veya diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara sahip olma,
cinsel partnerlerin cinsel ilişki ile bulaşan hastalık riski taşıması,
immün eksiklik,
HIV (+) olma,
Beslenme düzeninin kötü olması rahim ağzı için risk faktörleridir.

 

Rahim ağzı kanseri için en önemli risk faktörü,  insan papilloma virusu (HPV) olmaktadır. Cinsel ilişki ile bulaşan bu virüs,  rahim ağzı kanserine sebep olabilmektedir.

 

Rahim ağzı kanserini meydana getiren hücrelerde bu virüsün genetik yapısının yer alması bu düşünceyi kanıtlayıcı niteliktedir.

Günümüzde 70 den fazla HPV tipi mevcuttur. Bu tipler arasında 24 tanesinin üreme sisteminde çeşitli sorunlara yol açtığı bilinmektedir.  Bu tipler arasında da tip 16 ve tip 18’ in rahim ağzı kanserine sebep olduğu bildirilmiştir.

Belirtileri Nelerdir?

Rahim ağzı kanseri, ilk evrelerinde belirti vermeyebilir. Kanser ilerledikçe belirtiler de ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Adet kanamaları dışında kanamaların görülmesi,
Cinsel ilişki ardından kanama,
Cinsel ilişki sırasında ağrı,
Menopoz döneminde sonra kanama,
Aşırı akıntı,
Kanlı akıntı rahim ağzı kanseri için risk faktörleri arasındadır.

Tedavisi Nasıldır?

Hastalığın derecesine göre tedavi yöntemi belirlenmektedir.Hastalığın hangi evrede olduğuna göre radyoterapi, kemoterapi, cerrahi yöntemler ya da kombine tedaviler planlanmaktadır.

Rahim Ağzı Kanserinin Erken Teşhis Edilmesi Mümkün müdür?

Kadınlar, cinsel ilişkiye başladıkları yaştan itibaren her sene düzenli olarak kontrol ve testlerini yaptırmalıdır. Bu sayede rahim ağzı erken teşhis edilip, tedavi edilebilir.  

Düzenli aralıklarla rahim ağzı ve hazne akıntısından örnek alınmalı ve patolojiye gönderilmelidir. Bu sayede kanser lezyonları, kansere dönüşmeden erken evrelerde tanınabilir ve tedavi edilebilir. Etrken evrede tespit edilen rahim ağzı kanserlerini tamamen iyileştirmek mümkündür.

Kaynak: http://www.cemiyibozkurt.com/rahim-agzi-kanserinde-risk-faktorleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tüberküloz (Verem)

Paz Eyl 11 , 2022
Verem (tüberküloz), bulaşıcı bir hastalıktır. Vereme neden olan  Mycobacterium tuberculosis adlı basildir. Verem mikrobu sıklıkla hava yoluyla bulaşır. Tedavisi mümkündür. Ülkemizde tedavisi, ilaçları, takibi ücretsizdir. Tedavi olmayan, tedavisini düzenli sürdürmeyen hastalarda öldürücü olabilir. Verem önemli bir halk sağlığı sorunudur. Her yıl dünyada 9 milyon insan verem hastalığına yakalanmaktadır. Bir buçuk milyon insan […]

Recent Post