Sonbahar Kaygısı

Sonbahar Kaygısı: Bu Sezon Neden Daha Stresli Hissedebilirsiniz?

Sonbahar kaygısı, bazı insanların sonbahar aylarında hissetmeye başladığı kaygıdaki yıllık artıştır. Uzmanlar, bu kaygının bazı nedenlerinin yeni bir eğitim yılına başlamak, tatil sezonunun baş gösteren stresi veya yaz boyunca istenilen hedeflere ulaşamamanın olası pişmanlıklarından kaynaklanabileceğini söylüyor.

Diyetteki değişiklikler, günlük egzersiz ve gün ışığına daha fazla maruz kalma, insanların sonbahar kaygısının etkilerini en aza indirmesinin yollarıdır. Havuz zamanı, güneş ışığı ve daha uzun günler yoldayken ve sonbahar içeri girerken, bazı insanlar kendilerini endişeli hissederler.

MedExpress’in tıbbi danışmanı Dr. Clare Morrison Healthline’a verdiği demeçte, “Sonbahar kaygısı, insanların sonbahar aylarında kaygı ve düşük ruh halinden muzdarip olma eğilimidir” dedi. “Diğer kaygılardan farklı olarak, genellikle belirgin bir dış tetikleyici yoktur ve her yıl tekrarlama eğilimindedir” dedi. Birçok insanın sonbaharda kaygının ne kadar yaygın olduğunun farkında olmadığını ve bunu fark etmeyebileceğini söylüyor.
“Ancak, her yıl meydana gelirse, model belirginleşecek ve bunu önlemek için adımlar atılabilir” dedi. Morrison, sonbahar kaygısının belirtileri olarak aşağıdakilere işaret ediyor:
• Düşük ruh hali ve depresyon
• Kaygı ve aşırı endişe
• Sinirlilik
• Uyuşukluk, uyku hali ve yorgunluk
• Günlük aktivitelere ilgi kaybı
“Sebeplerden biri, güneş ışığının azalması ve bu da serotonin seviyelerinin düşmesine neden oluyor. Bu önemli hormon ruh halini, iştahı ve uyku düzenini etkiler. Ayrıca, kişinin uykulu ve depresif hissetmesine neden olan melatonin hormonunda bir artış var,” diye açıkladı Morrison.
Daha az D vitamini, daha az güneş ışığına maruz kalmanın bir başka etkisidir. Morrison, “Bunun eksikliği depresyonla da bağlantılı” dedi. “Diğer faktörler arasında davranış değişiklikleri yer alıyor, çünkü hava kötüleştikçe dışarıda daha az zaman harcıyor ve daha az egzersiz yapıyoruz.”

Sonbahar Kaygısı Mı Yoksa Başka Bir Şey Mi?

New York’ta lisanslı psikolog olan Patricia Thornton, mevsimdeki değişikliklerin ruh hali değişiklikleri ve kaygıyı beraberinde getirebileceğini kabul etti, ancak sonbahar kaygısının kabul edilen bir durum olmadığını söyledi. “Genellikle SAD – mevsimsel duygulanım bozukluğu hakkında konuşuruz. Günler kısalıyor, geceler uzuyor, havalar soğuyor. Thornton Healthline’a verdiği demeçte, okula geri dönme endişesi ve akademik olarak başarılı ve sosyal açıdan başarılı olma baskısı olabilir. “Sonbahar kaygısı, SAD alma konusundaki beklenti kaygısı olabilir.”
Geçişlerin de kaygıya neden olabileceğini söylüyor. “Geçişlerle veya yaşam koşullarındaki herhangi bir değişiklikle mücadele eden insanlar, okula geri dönme programında bir değişiklik gibi, endişeli olabilirler çünkü şimdi daha erken kalkmaları gerekiyor ve daha az uyuyorlar. Bu, özellikle kaygılarının daha az uykudan kaynaklanması durumunda kaygıya neden olabilir” dedi Thornton. Ancak, OKB ve anksiyete bozukluğu olan birçok danışanının okula veya işe döndüklerinde ve rutinleri olduğunda kendilerini daha iyi hissettiklerini belirtiyor. Thornton, “Bunun nedeni, yapacak yeterli olmadığında OKB ve kaygının patlayabilmesidir.” Dedi. “Birisi yaz boyunca boşta kalırsa, odaklanacak bir şeyleri olduğu için okula geri dönmek için can atıyorlar ve bu onların düşüncelerini, endişelerini ve ruminasyonlarını hafifletmelerine yardımcı oluyor.”

Sonbahardaki olumsuz duyguların bir başka açıklaması da Thornton’un “yıldönümü tepkisi” olarak adlandırdığı şey olabilir. Örneğin, daha soğuk aylara girip daha az güneş ışığı aldıkça, kışın zor olduğunu hatırlıyorsunuz.
“Bu, genellikle olayların yıldönümlerinde meydana gelen bir olgudur. Bazen ölüm veya saldırı gibi travmatik olaylardır, ancak bazen yıl dönümü civarında duyguları harekete geçirebilecek bir duygunun hatırlanmasıdır ve neden endişeli veya depresif hissettiğinizin farkında olmayabilirsiniz” dedi Thornton. “Ah, bu genellikle zor bir zaman, bu yüzden tekrar zor zamanlar geçireceğim” şeklinde bir beden farkındalığı ve bilinçsiz farkındalık var” dedi. Yaz sonu, yaz aylarında yaşamayı veya başarmayı planladığınız her şeyi yapmadığınız için pişmanlık duygularını da beraberinde getirebilir. Thornton, “Ya da harika bir yaz geçirdiyseniz ve bittiyse, bu iç karartıcı olabilir” dedi. Son olarak, yaklaşan tatiller genellikle bir stres kaynağıdır. “Tatiller insanlar için dolu. Hallmark kartları gibi değiller, bu yüzden daha soğuk aylara gireceğinizi ve tatillerin geleceğini düşünüyorsanız ve Şükran Günü ile nasıl başa çıkacağınızdan emin değilseniz, çok fazla stres olabilir – özellikle de mutlu olman gerektiğini düşünüyorum çünkü bu bir kutlama,” dedi Thornton.

Ne yapabilirsin?

Sonbahar mevsiminde endişeli hislerinize ne sebep olursa olsun, Morrison ve Thornton şu 6 şeyin rahatlamaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor:

1. Daha fazla ışık alın

Güneş ışığından en iyi şekilde yararlanmak için dışarıda daha fazla zaman geçirerek başlayın. Morrison, sabah güneşini almak için erken kalkmayı önerir. “Gerekirse, yorgunluk ve gündüz uyku hali ile mücadeleye yardımcı olmak için daha erken yatın” dedi. Ancak sabahın erken saatlerinde hava karanlık olabileceği için ışıklı bir kutu kullanmayı düşündüğünü söyledi.
Morrison, “Bu, gözleri ekstra ışığa maruz bırakmak için günde 30 dakika veya daha fazla kullanılabilen parlak bir lamba” dedi.
Thornton, çeşitli ışık tedavisi kutuları olduğunu belirterek aynı fikirde. “Uyandıkça yoğunluğu giderek artan bazıları bile var, bu yüzden dışarısı zifiri karanlık olsa bile güneşin doğuşunu simüle ediyorlar” dedi.

2. Her gün egzersiz yapın

Morrison, her gün en az 30 dakika egzersiz yapmayı öneriyor.
“Sıcak yaz havası yatıştığında, sonbahar açık havada eğlenmek için harika bir zamandır, bu yüzden uzun yürüyüşler veya bisiklet gezileri yaparak en iyi şekilde yararlanın. Alternatif olarak, yeni bir spora başlayın veya spor salonuna katılın” dedi.
“Egzersiz, zihinsel sağlık bozuklukları için yönetim kurulu genelinde anahtardır. Thornton, “Her çalışma, egzersizden sonra daha iyi bir ruh hali gösteriyor” dedi.

3. Diyetinizi değiştirin

Morrison, sonbaharın ne yediğinizi düşünmek için harika bir zaman olduğunu söyledi. Thornton, sonbahar mevsiminin en sevdiğiniz mevsimlik çorbaları ve yaz boyunca yiyemediğiniz sıcak yemekleri yapmak için harika bir zaman olduğunu söyleyerek aynı fikirde.

4. Yeni bir şeye başlayın

Sonbahar yeni başlangıçlar, yeni bir dönem ve yeni bir mevsim olduğu için Morrison, onu evi, bahçeyi toplama, düzenleme ve yeniden düzenleme zamanı olarak düşünmeyi söylüyor.
Yeni bir resim, hobi veya almayı umduğunuz akşam dersini düşünmek için ekledi.

5. Bakış açınızı yeniden çerçeveleyin

Thornton, sonbaharı olumsuz deneyimlerle ilişkilendirmek yerine, yeni bir çerçeveye oturtarak ona farklı bakmayı denemeyi söyledi.
“İnsanlar kaybetmeye çok odaklanır. Bu durumda, güneş ışığının kaybolması ve dışarıda olmak, bu yüzden içeride olmak konusunda neler yapabileceğinizi düşünmeye çalışın” dedi. “’Hava soğuk ve içeride sıkışıp kalacağım’ düşünmek yerine, içeride olmayı, diyelim ki rahat olarak düşünmeye çalışın” dedi.Bunu yapmanın bir yolu, evinizdeki ortamı rahat, sıcak bir battaniye veya sonbahar renkleri olan vurgulu yastıklarla değiştirmektir. Thornton, “Şimdi, bir kayıp gibi gelen şeyi alıyorsun ve bunu farklı bir şekilde düşünüyorsun” dedi.

6. Profesyonel yardım alın

Bilişsel davranışçı terapinin (CBT), kaygı ve mevsimsel duygulanım bozukluğunu etkili bir şekilde tedavi ettiği araştırmalarda gösterilmiştir. Ek olarak, SSRI’lar gibi antidepresanlar genellikle SAD için reçete edilir.
“Bunun nedeni SAD’nin daha çok depresyonla ilgili olmasıdır. Ancak, beklenti kaygısı ve günlerin kısalması nedeniyle sonbaharda başlama eğilimi gösteriyor” dedi Thornton.Kendinizi bunalmış hissediyorsanız, Morrison doktorunuzu görmenizi söylüyor.İşler gerçekten kötüye gidene kadar beklemeyin, dedi. “Endişeli ve depresif hissetmeye başlarsanız, ruh halinizi iyileştirmek için hemen harekete geçin.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Sinüziti Kötüleştirebilecek 4 Gıda

Cts Kas 5 , 2022
Amerika Birleşik Devletleri’nde tahminen 29 milyon insan sinüzit yaşıyor veya düzenli olarak yaşıyor, bu da onu çok yaygın bir durum haline getiriyor. Daha önce sinüzit ile uğraştıysanız, etkili ve hızlı çözümler bulma arzusunu muhtemelen anlamışsınızdır. Biraz tartışmalı bir çözüm, sinüzit semptomlarını ağırlaştırabilecek veya kötüleştirebilecek bazı gıdalardan kaçınmaktır. Bu makale, sinüzitten […]

Recent Post