Sinüziti Kötüleştirebilecek 4 Gıda

Amerika Birleşik Devletleri’nde tahminen 29 milyon insan sinüzit yaşıyor veya düzenli olarak yaşıyor, bu da onu çok yaygın bir durum haline getiriyor. Daha önce sinüzit ile uğraştıysanız, etkili ve hızlı çözümler bulma arzusunu muhtemelen anlamışsınızdır. Biraz tartışmalı bir çözüm, sinüzit semptomlarını ağırlaştırabilecek veya kötüleştirebilecek bazı gıdalardan kaçınmaktır. Bu makale, sinüzitten kaçınmak isteyebileceğiniz 4 yiyeceği detaylandırıyor ve semptomlarınızı yönetmenize yardımcı olacak başka ipuçları sunuyor.

Sinüzit Nedir?
Sinüs enfeksiyonu veya rinosinüzit olarak da bilinen sinüzit, sinüslerinizin astarı iltihaplanıp şiştiğinde ortaya çıkar. Vücutta çok sayıda sinüs bulunurken sinüzit genellikle gözlerin hemen üstünde ve altında bulunan dört boşluk olan buruna bağlı sinüsleri ifade eder.
Genellikle boşturlar ve bakterileri hapsetmek ve bölgeyi nemli tutmak için küçük bir koruyucu mukus tabakası içerirler. Ayrıca soluduğunuz havayı nemlendirmeye ve sesinizin rezonansa girmesine yardımcı olurlar, bu yüzden nezle olduğunuzda farklı gelebilir.
Sinüzitiniz olduğunda sinüsleriniz tıkanır. Bu tıkanıklık, şişlik, burun akıntısı, ağrı veya basınç gibi tanıdık semptomlara ve burnunuzdan nefes almada zorluk yaşamanıza neden olabilir.
Akut sinüzit en yaygın olanıdır ve kısa bir süre için ortaya çıkar (genellikle 4 hafta veya daha az). 12 haftadan uzun süredir semptomlarınız varsa veya tekrarlayan enfeksiyonlarınız varsa, kronik sinüzitiniz olabilir.
Sinüzitin en yaygın nedenleri şunlardır:
• Soğuk algınlığı
• Bir enfeksiyon (en yaygın olarak viral bir enfeksiyon)
• Mevsimsel alerjiler
• Burun polipleri
• Sapmış bir septum
• Sigara içmek
Bu iddia hala hararetle tartışılsa da, belirli gıda alerjilerinin ve hassasiyetlerinin sinüzit semptomlarını kötüleştirebileceği de düşünülmektedir.

Kaçınmak isteyebileceğiniz yiyecekler
Bazı sınırlı araştırma ve anekdot iddiaları, bazı gıdaların sinüzitli kişilerde burun tıkanıklığını kötüleştirebileceğini düşündürmektedir.

1. Süt Ürünleri

Birçok nesil boyunca, süt ürünlerinin, yaygın olarak “süt mukus etkisi” olarak adlandırılan mukus ve balgam üretimini teşvik ettiği düşünülmüştür. Ancak, bazıları bunun sadece eski bir yanılgı olduğunu söylüyor. 108 kişiyi içeren bir randomize, çift kör çalışma, katılımcıları bir süt ürünleri grubuna veya süt ürünleri olmayan gruplara ayırdı. Süt ürünleri olmayan gruba soya sütü ve süt ürünleri grubuna 4 gün boyunca inek sütü verildi. Ardından, katılımcılar semptomlarını bildirdiler.Süt ürünü olmayan gruptaki katılımcılar, mandıra grubundaki katılımcılara kıyasla burun mukus salgısında önemli düşüşler yaşadı. Yazarlar, süt mukus etkisi teorisinin makul olduğu, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu sonucuna varmışlardır. Başka bir eski çalışma, süte karşı alerjik reaksiyonların, sinüzitin yaygın bir nedeni olan nazal poliplerin üretimini artırabileceğini göstermiştir. Yine başka bir çalışma, süt alerjisi olanlarda kronik sinüzit insidansının arttığını gösterdi. Yine de, konuyla ilgili sınırlı araştırma var. Sütün semptomlarınızı şiddetlendirdiğinden şüpheleniyorsanız, bir sağlık uzmanıyla konuşun. Belirtilerinizin azalıp azalmadığını görmek için süt ürünlerini kısıtlamanızı önerebilirler.
Bununla birlikte, süt ürünlerine alerjiniz veya hassasiyetiniz yoksa, muhtemelen onu diyetinizden çıkarmanıza gerek yoktur.

2. Yüksek şekerli yiyecekler

Soda, şekerleme ve unlu mamuller gibi rafine şekerlerde yüksek bir diyet (ancak meyvelerde bulunan doğal şekerler değil!), iltihabı artırarak sinüzit semptomlarını şiddetlendirebilir. Bazı kanıtlar, yüksek şekerli diyetlerin sinüs semptomları olan çocuklarda sinüs semptomlarını kötüleştirebileceğini ve iltihabı artırabileceğini ve ayrıca ilave şeker tüketimini azaltmanın bu popülasyonda semptomları ve yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ek olarak, bazı sağlık hizmeti sağlayıcıları, yetişkinlerde sinüzit semptomlarını azaltmanın doğal bir yolu olarak rafine şekerden kaçınmayı önermektedir. Ancak, araştırma şu anda sınırlıdır. Bununla birlikte, çoğu uzman, daha az rafine şeker yemenin sağlığınız için faydalı olduğu konusunda hemfikirdir. Bu nedenle, belirtilerinizin azalıp azalmadığını görmek için şekeri azaltmayı denemek istiyorsanız, muhtemelen bunu yapmanızın bir zararı yoktur.

3. Histamin içeriği yüksek gıdalar

Vücudunuzun beyaz kan hücreleri, potansiyel alerjenlerle savaşmaya yardımcı olmak için histamin üretir. Histamin ayrıca birçok gıdada bulunur. Sağlıklı bireylerde gıda yoluyla tüketilen histamin hızla parçalanır. Bununla birlikte, histamin intoleransı olanlar, onu daha az etkili bir şekilde parçalayarak vücudunuzda birikmeye neden olabilir.
Bu birikim, hapşırma, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve nefes almada zorluk gibi sinüzit ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere birçok semptoma yol açabilir. Bu nedenle, histamin intoleransınız varsa, histamin içeriği yüksek yiyecekler yemek semptomlarınızı kötüleştirebilir.nHistamin içeriği yüksek gıdalar şunları içerir:
• En çok işlenmiş etler: sosis, salam ve jambon
• Kurutulmuş veya konserve edilmiş balık ve balık sosları
• Bazı sebzeler: domates, avokado ve patlıcan
• Kuru meyveler: kuru üzüm ve kayısı
• Eskitilmiş peynirler
• Çikolata
• Fermente gıdalar: lahana turşusu, kimchi, yoğurt ve sirke
• Fermente içecekler: kombucha ve alkol
Histamin intoleransınız olduğundan şüpheleniyorsanız, bir sağlık uzmanıyla konuşun. Bir eleme denemesini güvenli bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olurken aynı zamanda beslenme ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlarlar.

4. Salisilat içeriği yüksek gıdalar

Salisilatlar genellikle aşağıdakiler gibi birçok gıdada bulunan faydalı bileşiklerdir:
• Baklagiller: fasulye ve mercimek
• Sebzeler: karnabahar ve salamura sebzeler
• Meyveler: çilek, karpuz, erik ve ahududu
• Tahıllar: yulaf, mısır ve karabuğday
• Bazı otlar ve baharatlar: biberiye, kekik, kırmızı biber ve zerdeçal
Bununla birlikte, bazı insanlar bu doğal bileşiklere karşı hassas olabilir.
Salisilatlara karşı aşırı duyarlılığınız varsa, burun polipleri, rinit (burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma dahil) ve nefes almada zorluk gibi istenmeyen yan etkiler yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler sinüzitinizi kötüleştirebilir. Bir kesitsel çalışma, nazal polipli kronik sinüzitli kişilerde yüksek miktarda salisilatlı gıda alımı ile alevlenen sinüzit semptomları arasında bir ilişki buldu. Ancak, çalışma gözlemsel olduğundan, sebep ve sonuç kanıtlayamaz. Başka bir çalışma, nazal polip olanların salisilat intoleransına sahip olma olasılığının önemli ölçüde daha yüksek olduğunu gösterdi. Bu ilişki nedeniyle, çalışmalar sinüzit semptomlarının tedavisi için salisilat içermeyen bir diyeti araştırmıştır. Bir çift kör, çapraz çalışma, 6 hafta boyunca salisilat içermeyen bir diyetin ardından rinosinüzit semptomlarında olumlu gelişmeler gözlemledi. Diğer çalışmalar ayrıca salisilat içermeyen bir diyetin sinüzit semptomlarını azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. Salisilat duyarlılığınız olduğundan şüpheleniyorsanız, kalifiye bir sağlık uzmanıyla görüşün. Bir eliminasyon denemesi önerebilirler, ancak birçok eliminasyon diyeti gibi, salisilat içermeyen bir diyeti takip etmek çok zordur ve sadece gerektiği kadar uygulanmalıdır.

Sinüs Tıkanıklığını Hafifletmenin Ve Önlemenin Diğer Yolları

Diyetinizi değiştirmenin ötesinde, hafif ila orta derecede sinüs tıkanıklığını hafifletmek veya önlemek için deneyebileceğiniz birçok şey vardır:
• Bol sıvı tüketin. Hidratlı kalmak, drenajı teşvik etmeye yardımcı olmak için nazal mukusu inceltebilir.
• Bir burun irrigatörü kullanın. Sinüslerinizi temizlemek için burnunuzu Neti pot, Navage veya ampul şırınga gibi bir burun irrigatörü ile durulamayı deneyin. Damıtılmış veya kaynatılmış ve soğutulmuş su kullandığınızdan emin olun ve kullanımlar arasında cihazı uygun şekilde temizleyin ve havayla kurutun.
• Nemlendirici kullanın. Nemli hava, burun geçişindeki kalın mukusun nemlendirilmesine yardımcı olarak tıkanıklığın açılmasını ve daha kolay nefes alınmasını sağlar.
• Ilık bir duş alın. Sıcak buharda nefes almak sinüslerinizi nemlendirebilir. Ayrıca ılık bir su kabı üzerinde nefes almayı deneyebilirsiniz.
• Burnunuzun üzerine ılık, ıslak bir havlu koyun. Bu, rahatsızlığı hafifletmeye ve drenajı teşvik etmeye yardımcı olabilir.
• Nazal dekonjestan alın. Reçetesiz satılan burun dekonjestanları sinüslerinizi açarak ve ağrı ve basıncı hafifleterek burun tıkanıklığını azaltabilir. Bunlar hap veya burun spreyi şeklinde gelir. Paket talimatlarını takip ettiğinizden ve kullanmadan önce bir doktora danıştığınızdan emin olun.
• Nazal tuzlu su spreyi kullanın. Bu spreyler, nefes almayı iyileştirmek için şişmiş burun zarlarını nemlendirmeye ve küçültmeye yardımcı olabilir.
• Başınız yüksekte uyuyun. Bu ipucu ayrıca basıncı hafifletmeye ve nefes almayı iyileştirmeye yardımcı olabilir.
Kronik veya tekrarlayan sinüzitiniz varsa, bir sağlık uzmanıyla konuşun. Daha gelişmiş tedaviler önerebilirler.

Sonuç Olarak
Burun akıntısından sinüs basıncına kadar, sinüzit semptomlarından kurtulmayı bulmak, özellikle sonbaharda yuvarlanırken birçok insan için bir önceliktir. Tartışmalı olsa da, bazı araştırmalar süt ve rafine şekerlerde yüksek bir diyetin sinüzit semptomlarını şiddetlendirebileceğini öne sürüyor. Ayrıca, salisilat veya histamin duyarlılığı olanlar, salisilat veya histamin bakımından zengin yiyecekleri yedikten sonra kötüleşen semptomlar yaşayabilir. Bununla birlikte, bu konuyla ilgili araştırma seyrek ve daha fazla araştırmayı garanti ediyor. Rahatlama arıyorsanız, nemlendirici, nazal irrigasyon veya nazal dekonjestan gibi evde yapılabilecek bazı ilaçları deneyin. Belirtileriniz devam ederse veya kötüleşirse, bir sağlık uzmanıyla konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Beden Dismorfik Bozukluğu Nedir, Nasıl Geçer?

Çar Kas 9 , 2022
“Estetik operasyonlarının gün geçtikçe popülerlik kazandığı ve kolaylaştığı son yıllarda, bu durumun olumsuz bir sonucu olarak beden dismorfik bozukluğu denilen ruhsal problemler de boy göstermeye başladı. Peki estetiği bu denli olumsuzlaştıran beden dismorfik bozukluğu nedir, nasıl geçer? İşte beden dismorfik bozukluğu belirtileri ve merak edilenler…” Beden dismorfik bozukluğu, kişinin gerçekte […]

Recent Post