Türkiye’nin yeni karantina kuralları

Sağlık Bakanlığı, COVID-19 karantina ve izolasyon uygulamalarına ilişkin güncellenmiş yeni bir kılavuz yayınladı. Rehberde ayrıca yüksek riskli kişilere bakılan bölgelerde konaklayan ve görev yapanların karantina sürelerine de yer verildi.

Sağlık Bakanlığı karantina ve izolasyon uygulamalarına ilişkin güncellenmiş bir kılavuz yayınladı. Buna göre, COVID-19 kılavuzunun “Temas Takibi, Salgın Yönetimi, Hasta Takibi ve Dosyalama” bölümüne ek olarak “Mevcut Dönemde COVID-19 İle İlgili İzolasyon ve Karantina Uygulamaları”na yer verildi.

DSÖ: Corona Virüsü Şüphesi Olan Kişiler 'Ibuprofen' Kullanmaktan Kaçınsın
DSÖ: Corona Virüsü Şüphesi Olan Kişiler ‘Ibuprofen’ Kullanmaktan Kaçınsın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca öncülüğünde Çarşamba günü gerçekleştirilen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nda rehberde bu konuyla ilgili yeni kararlar yer alıyor; Yüksek risk grubundaki kişilerin bakım aldığı alanlarda kalanların ve orada hizmet verenlerin karantina sürelerine de değinildi.

Mevcut kılavuza göre yaşlı bakım evleri ve ceza infaz kurumları gibi yüksek risk grubundaki kişilere bakım ve hizmet sağlanması; Hatırlatma dozu verilmeyen, son 3 ayda COVID-19 olmayan veya aşısız COVID-19 ile temasta bulunan kişilerin karantina süresinin 10 gün olacağı belirtildi. Yüksek riskli kişilere hizmet veren çalışanların 7. gününde karantina süresi dolmuş olsa dahi 10 gün boyunca bu riskli gruba hizmet vermeyeceklerdir.

Ayrıca, COVID-19‘u semptom göstermeden veya hafif bir şekilde atlatan kişiler için söz konusu ortamlarda kalan veya hizmet verenlerin izolasyon süresinin 10 gün olması kararlaştırıldı.

Hatırlatma dozu olmayan ve son 3 ay içinde COVID-19 olan yakın kişiler karantinaya alınmayacak. Bunun yerine kişinin maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak ve kendi semptomlarına uyarak günlük hayatına devam edeceği kaydedildi. Bu kişiler semptom gösterirse, semptomun geliştiği gün bir PCR testi yapılacaktır.

Öte yandan rehberde, karantina uygulanmasa dahi kısmi risk nedeniyle 10 gün süreyle maske ve mesafe kuralına yakın temasta bulunan kişilerin önemine de dikkat çekildi.

Aşı ve hatırlatma dozunu almayan ve son 3 ayda COVID-19 olmayan yakın temaslılar 1 hafta karantinaya alınacaktır.

Hatırlatma dozunu almayan, son 3 ayda COVID-19 geçirmemiş veya aşı yaptırmamış yakın temaslılar 7 gün karantinaya alınacaktır. Semptomlar bir hafta içinde gelişmez ise 7. günün sonunda teste gerek kalmadan temaslı karantinadan çıkarılacaktır. Bu süre içinde semptomlar gelişirse, semptomun olduğu gün PCR testi yapılacaktır.

Aşı durumu ne olursa olsun, asemptomatik veya hafif COVID-19’lu kişiler de 1 hafta karantinaya alınacak.

COVID-19’u aşı durumu ne olursa olsun semptomsuz veya hafif derecede geçirenler; semptomları olanlar semptomların başlangıcından itibaren 7 gün, semptomları olmayanlar ilk PCR test örneğinden itibaren 7 gün izole edilecektir. 7 günlük izolasyon sonunda herhangi bir semptom göstermeyen veya hafif semptomları olan ancak son 24 saat içinde ateş düşürücü kullanmamış ancak ateşi gelişmemiş kişilerin izolasyonu PCR testine gerek kalmadan sonlandırılacaktır.
Kılavuzda, bu kişilerin kısmi risk nedeniyle 10 gün boyunca maske ve mesafeye azami dikkat etmesi gerektiği vurgulanıyor.

Corona virüsü yayılım verileri.. “Canlı Takip”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Protein Zengini Ucuz Besinler

Paz Oca 16 , 2022
Protein, vücut fonksiyonları için gerekli olan temel makrobesinlerden biridir. Kilo kaybını hızlandırma ve kas kütlesini artırma özelliklerine de sahip proteinleri beslenme ve diyet listenize eklemek faydalı olacaktır. Ancak protein kaynakları özellikle son zamlarla oldukça pahalı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Protein kaynaklarının bazıları pahalı olsa da, birçok uygun fiyatlı hatta ucuz sayılabilecek protein […]
protein içeren besinler

Recent Post