Sivrisinekler Bazı İnsanları Isırmayı Neden Daha Çok Sever?

Herkes için can sıkıcı olan sivrisinekler bazı insanlar için çok daha fazla can sıkıcıdır! Bazı insanlar sivrisineklere çok iştah açıcı görünür. Acaba bu çekicilik çok sıradan bir şey mi, yoksa arkasında karışık bir algoritma mı var?

Amerikan Sivrisinek Kontrol Derneğinde tıbbi bir böcek bilimci ve teknik danışman olan Joe Conlon, “Sivrisinekler için bir insanı ısırmak hiç şüphe yok ki çok karmaşık bir süreç. Onların cezbedilmesiyle ilgili pek çok bilinmeyen var.” diyor.

Bu iş, görmekle başlar. Sivrisinekler, belli bir mesafeden hareket halindeki ve koyu renkli nesneleri gözlerine kestirirler. Bu yüzden uzmanlar yaz mevsiminde koyu renkli giyinmeyin ve daha az hareket edin diye öneride bulunuyorlar.

Bir sivrisinek potansiyel bir kurbanına vızıldayarak ya da daha doğrusu 45 metre uzaklıktan karbondioksitin içine girmesine yardımcı olan reseptörleri sayesinde odaklanır. Joe Conlon bunu şöyle tarif ediyor: “Bir köpek balığının kan izini takip etmesi gibi CO2 izini takip ediyorlar. Üzerinde zikzaklar çiziyorlar.” Nefes aldığımızda hepimiz karbondioksit gazı saldığımız için bizi oldukça iyi köşeye sıkıştırabiliyorlar.

Bazı insanlar diğerlerine göre sivrisineklere karşı daha savunmasızdır. İleri yaşlardaki insanlar ve hamile kadınlar genellikle daha yüksek metabolik atıklar ürettikleri için, bu da böceklere daha fazla karbondioksit ortamı sağladığından bu insanlar daha iyi birer hedeftirler. Egzersiz yapmak da aynı etkiye sahiptir.

CO2’nin yanı sıra insan vücudu, birçoğu sivrisineklerin de algılayabildiği 400 başka bileşiğin de üreticisidir.

Florida Üniversitesi Fort Lauderdale Araştırma ve Eğitim Merkezinde -Entomoloji ve Hematoloji Doçenti William Kern, Jr. “Herkesin boşaltım bileşimi farklıdır.” diyor. “Yani cildinizden ve nefesinizden attığınız bileşikler farklıdır.”

Bilim insanları sivrisineklerin karşı konulamaz bulduğu bazı kokuları tespit ettiler ve ne yazık ki insanlar olarak onların üretimi üzerinde çok az kontrolümüz var. Örneğin, aşırı miktarda laktik asit, ürik asit ve amonyak üretilmesi insanları sivrisinekler için büyük bir hedef haline getiriyor.

Çekici aromalardan bazıları terden geliyor.

Yapılan bir çalışmaya göre alkolün sivrisinekleri çekmede rol oynayabileceğini tespit edilmiş.

Deride bulunan bakteriler de vücut kokusu oluşmasında büyük rol oynar ve araştırmalar, farklı sivrisinek türlerinin vücudun farklı bölgelerine daha çok çekildiğini göstermiştir.

Bazıları belki de daha yüksek karbondioksit konsantrasyonu nedeniyle baş ve omuzları tercih ederken, diğerleri ayak ve ayak bileklerini tercih ediyor. Bir araştırmacı, yaygın bir tropikal hastalık vektörü olan Aedes Aegypti’nin kirli çoraplardan hoşlandığını tespit etmiştir.

Zararlı böceklerden rahatsızsanız, yapabileceğiniz en iyi şey daha hafif giysiler tercih etmek ve şafak ve alacakaranlıkta -en aktif olduklarında- dışarıda olmamaktır.

Bu 5 noktaya bastırın iyileşin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Çocukla Çocuk Olabilme Sanatı

Çar Eyl 30 , 2020
Çocuklar yetişkinlere zaman zaman sinir bozucu gelseler de bir çocukla vakit geçirmek gibisi yoktur. Çocukla çocuk olabilme aslında herkesin yapabileceği bir sanattır.. Çocukların karşısında insanlar ikiye ayrılır diye düşünülmüştür: Hemen bir oyuncak kürek kapıp kumdan kalesine dahil olanlar ve çocukların yanında eli ayağı biraz dolanıp nasıl davranacağını kestiremeyenler. Eğer ikinci […]
çocukla çocuk olma

Recent Post