Çocukla Çocuk Olabilme Sanatı

Çocuklar yetişkinlere zaman zaman sinir bozucu gelseler de bir çocukla vakit geçirmek gibisi yoktur. Çocukla çocuk olabilme aslında herkesin yapabileceği bir sanattır..

Çocukların karşısında insanlar ikiye ayrılır diye düşünülmüştür: Hemen bir oyuncak kürek kapıp kumdan kalesine dahil olanlar ve çocukların yanında eli ayağı biraz dolanıp nasıl davranacağını kestiremeyenler. Eğer ikinci gruptaysanız kendinizi kötü hissetmeyin, yalnız değilsiniz! Ama şunu asla unutmayın; Sınırsızlığı hissettiren enerjisi, kendine has bakış açısıyla insan yavrusu hem çok eğlencelidir hem de onlardan çok şey öğrenirsiniz. 

Peki çocukla çocuk olabilme sanatı nasıl olur?

Çocuğun Dilinden Anlamak

Çocukla çocuk olmak

Çocukları dinlemek en önemli noktadır. Duymaktan farklı olarak dinlemek, dinlemenin ön koşullarını yerine getirmekle başlayan, bilinçli, dikkatimizi ve aktif katılımımızı gerektiren bir süreçtir. Dinlemenin ön koşulları; dinleme niyetini belirlemek, dinlemeye kararlı olmak, zihinsel ve fiziksel olarak dinlemeye hazır olmak ve bu durumda çocukların mesajlarını tamamlamalarına izin vermeye istekli olmaktır. Onun düşünce ve duygularına dikkat etmek, uyumlu aktif dinlemenin temelini atmamıza yardımcı olur.

Çocuklar “Heves” Gemisi İle Yürür!

Teşvik etmenin moral konuşmaları yapmakla veya çocuklarınızın sırtını okşamakla hiçbir ilgisi yoktur, bunun yerine onları konuşmaya devam etmeleri için heveslendirmek gerekir. Teşvik etme/heveslendirmenin sözlü ve sözlü olmayan çeşitli biçimleri vardır.

Çocukları konuşmaya devam etmeleri için cesaretlendirerek söyleyecekleri şeye (ve bunun altında, onlara olan devam eden ilginize) olan ilginizin devam ettiğini belirtirsiniz. Bu, iletişim sürecini ve aranızdaki bağı güçlendirir.

Sorularla Düşünmeye ve Anlamaya Yönlendirmek

Çocukların size söylediklerine yanıt olarak sorular sormak, dikkat ettiğinizi ve ilgilendiğinizi gösterir. Dahası, soruların stratejik kullanımı (ve ortaya çıkardıkları cevaplar) hem sizin için hem de çocuk için önemli bir açıklama ve daha fazla anlayış sağlamaya yardımcı olabilir.

Ancak, çocukları sorularla kışkırtmamaya veya soruları aşırı kullanmamaya dikkat etmek gerekiyor. Bunun bir konuşma, sohbet olması; sorgulama gibi hissettirmemesi önemli bir nokta.

Bebekleriniz de bir “birey”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

E Vitamini Nedir?

Per Eki 1 , 2020
E vitamini, diğer bütün vitaminler gibi vücudun günlük fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi için gerekli olan temel vitamin türlerinden bir tanesidir. E vitamini de tıpkı A, D ve K vitaminleri gibi yağda çözünür ve karaciğerde depolanabilir. Bununla birlikte kalp, böbrekler, böbrek üstü bezleri, kaslar ve dokularda da bir miktar E vitamini depolanabilir. […]
e vitamini faydaları

Recent Post