Tatlı Patates Faydaları

Tatlı patates, son derece besleyici, yararlı ve lezzetli bir kök sebzedir. Kahkahaçiçeğigiller familyasından anavatanı Orta Amerika olan, yumruları yenen, nişastalı ve tatlı bitki türüdür. Turuncu, mor ya da beyaz, çok çeşitli tatlı patates türleri tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilmektedir. Lif, C vitamini ve A vitamini açısından zengindir ve beta-karoten, klorojenik asit ve antosiyaninler dahil olmak üzere birçok antioksidan için iyi bir kaynaktır. Kan şekeri kontrolünü sağlayabilir, zengin A vitamini içeriği ile göz sağlığını korur ve kabızlığı önler.

Tatlı patatesin faydaları

Kabızlığı önler ve bağırsakları korur.

Tatlı patateste bulunan lif ve antioksidanlar bağırsak sağlığı için son derece faydalıdır. Tatlı patatesin içerdiği çözünür lifler suyu emerek dışkıyı yumuşatır ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca bağırsak astarı hücrelerini besleyerek ve sağlıklı kalmalarını sağlayarak kolon kanserine karşı koruyabilir.

Bazı kanser türlerine karşı koruyabilir.

Yapılan hayvan ve test tüpü araştırmalarında mor tatlı patateslerde bulunan bir grup antioksidan olan antosiyaninlerin, mesane, kolon, mide ve meme kanser hücresi türlerinin büyümesini yavaşlattığı bulunmuştur ama insan çalışmaları yetersizdir.

Ayrıca tatlı patatesler, mükemmel bir beta-karoten kaynağıdır. Beta-karoten, vücutta güçlü bir antioksidan görevi gören bir bitki pigmentidir. Ayrıca bir provitamindir ve prostat kanserinden korunmak için gerekli olan bir karotenoiddir.

A vitamini eksikliği önler ve göz sağlığını destekler

A vitamini eksikliği, özellikle dünyadaki gelişmekte olan ülkelerde ciddi bir sorundur. Bulaşıcı hastalığa karşı direnç azalması, bulaşıcı hastalıklarda artış ve yenidoğan ölümleriyle ilişkili bulunmuştur.

Turuncu tatlı patatesler, beta-karoten bakımından inanılmaz derecede zengindir. Ve Beta-karoten, vücudunuzda A vitaminine dönüştürülür. Yaklaşık 200 g’lık tatlı patates, yetişkin bir insanın beta-karoten ve dolayısıyla A vitamini ihtiyacını karşılayabilir.

Beyin fonksiyonlarını geliştirebilir.

Çalışmalar, mor tatlı patateste bulunan antosiyaninin iltihabı azaltarak ve serbest radikal hasarını önleyerek beyni koruyabileceğini, öğrenme ve hafızayı geliştirebileceğini bulmuştur. Ancak bunun için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Diyabetin yönetilmesine yardımcı olabilir.

Tatlı patatesin, diğer nişastalı gıdalara kıyasla glisemik indeksi düşüktür. Yani şekeri kan dolaşımına yavaşça salar. Böylece diyabet hastalarında kan şekerinin kontrol altında tutulmasına ve düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Tatlı patatesin besin değerleri

Tatlı patatesler harika bir lif, vitamin ve mineral kaynağıdır. Orta boy (yaklaşık 150 g) fırında pişmiş kabuklu tatlı patatesin besin değerleri şöyledir:

 • 112 kalori
 • 26 g karbonhidrat
 • 4 g lif
 • 5 g şeker
 • 2 g protein
 • 438 mg potasyum
 • 32 mg magnezyum
 • 39 mg kalsiyum
 • 0.8 mg demir
 • 3 mg C vitamini
 • 0.3 mg B6 vitamini
 • 18.443 IU A vitamini (günlük önerilen miktarın %386’ı karşılar.)

Tatlı patates nasıl yenir?

Tatlı patates fırında pişirilebilir, haşlanabilir, kavrulur veya garnitür olarak tüketilebilir. Ayrıca sandviçlere ve salatalara eklenebilir ya da lezzetli bir kahvaltı alternatifi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Beyazlatıcı Diş Macunu Seçimi

Pts Nis 19 , 2021
Beyazlatıcı diş macunları nasıl bir etkiye sahip? Diş macunu seçiminde nelere dikkat edilmeli, beyazlatıcı etkisi olmalı mı? Dr. Öğr. Üyesi Yeşim Şeşen Uslu, beyazlatıcı diş macunları hakkında merak edilenleri açıkladı. Günümüz estetik diş hekimliğinin birincil amacı, sağlıklı, beyaz ve daha çekici bir gülümseme elde etmektir. Son yıllarda yapılan birçok çalışmada, hastaların […]
beyazlatıcı diş macunu

Recent Post