Goji Berry Faydaları

Goji berry, diğer ismi ile kurt üzümü olan besin, son dönemlerde sıkça anılmaktadır. Üzüm çeşitleri arasında bulunan bu meyve, sağlığa olan yararları ve kilo verme üzerindeki etkisi ile diyet listelerinde yer almaktadır.

Goji berry, vücut için birçok fayda sağlaması ile yalnızca kilo vermek isteyenlerin değil, her yaştan bireyin tüketmesi gereken besinlerden biridir.

Goji berry; anavatanı Tibet olan, küçük yumuşak meyveleri olan kırmızı renkli bir meyvedir. Goji berry bin 700 yıl boyunca Tibet’te yetiştirilmiş, Türkiye’ye ise son yıllarda getirilmiş bir meyvedir.

İçerdiği polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin vereceği zararları ve erken yaşlanmayı önler. C vitamini deposu olduğu için çok etkili antioksidanlar arasında gösterilir.

Nasıl Tüketilmelidir?

Goji berry meyvesi vitamin değerleri, lif ve antioksidan bakımından oldukça zengindir. Bu da tüketildiğinde bağırsak, metabolizma, hastalıklar ve kan şekeri için faydalı olmasını sağlamaktadır.

Gün içerisinde oluşturduğunuz ara öğünlerde iki yemek kaşığı goji berry ve birkaç adet kuru yemiş tüketebilirsiniz. Aynı zamanda hazırladığınız meyveli yoğurt veya süt kaselerinin içerisine de ekleyebilirsiniz.

Hazırladığınız diyet kek ve kurabiyeler içerisinde de kullanabilirsiniz.

Sağlığa Olan Faydaları Nelerdir?

 1. İçerisinde bulunan antioksidan özelliği ile hücreleri toksik maddelere karşı korur.
 2. Anti-aging görevi görür ve cildin serbest radikaller tarafından yaşlanmasını azaltır.
 3. Depresyon ve anksiyeteye karşı savaşmaktadır.
 4. C vitamini deposu olarak vücudu çeşitli hastalıklara karşı korumaktadır.
 5. İçerisinde bulunan 19 farklı aminoasit değeri ile yağ yakmak için değerli bir besindir.
 6. Bağırsak sorunlarını ortadan kaldırarak kolay bir sindirim sağlar.
 7. Kısırlık tedavisinde kullanılan besin, erkek ve kadın sağlığını korumaktadır. Cinsel gücü ve testosteron seviyesini artırır.
 8. İnsülin ve şeker seviyesini düzenlemektedir.
 9. Kötü kolesterolü düşürerek, kolesterolü dengelemektedir.
 10. A vitamini sayesinde göz sağlığını korur ve görme bozukluğuna iyi gelir.
 11. Vücudun ihtiyaç duyduğu enerji miktarını karşılamaktadır.
 12. Uyku kalitesini artırır.

Bu meyve, 8 temel amino asidin tümünü içerir. Tek bir porsiyon goji berry, protein için günlük değerinizin yaklaşık yüzde 10’unu sağlar. Goji meyvesinin bir porsiyonu sadece 23 kaloridir.

Goji meyveleri yemeye başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun. İlaç kullanıyorsanız goji meyveleri, almakta olduğunuz ilaçlarla etkileşime girebilir. 

Obezite ilaçlarını kullanmadan önce bunlara dikkat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Göz Kapağı Estetiği

Paz Tem 19 , 2020
Göz kapağına yapılan estetik ameliyatlarına tıp literatüründe ‘Blefaroplasti’ denilmektedir. Göz Kapağı Estetiği, alt ve üst göz kapaklarına uygulanan, sarkmış deri ve fazla kas dokusunun çıkarılması ve göz çevresi dokularının gerdirilmesine yönelik plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılan cerrahi uygulamalar bütünüdür. Göz kapakları, vücudun en ince yapısı olması, sürekli hareket etmesi ve çevresel faktörlerden […]
Göz Kapağı Estetiği

Recent Post