Uzun süre beyaz kalan daha parlak dişler

Dişler estetik görünümünüzün önemli bir parçasıdır. Yediğiniz ve içtiğiniz yiyecekler dişlerinizde yüzey lekelerine neden olabilir ve zamanla dişlerde sararmaya sebep olabilir. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, uzun süre beyaz kalan dişler için, daha parlak bir gülümsemeye sahip olmanız için size yardımcı olacak bazı ipuçları paylaştı.

1. Leke bırakan yiyecek ve içeceklerden kaçının 

Bazı lekeler, diş minesinde renkli bileşiklerin birikmesinden kaynaklanabilir. Kırmızı şarap, pancar, çay ve kahve gibi yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinin dişlerin renklenmesine yol açtığı bilinmektedir.

Bu tür yiyecek ve içecekleri tükettikten hemen sonra dişleri fırçalamak ya da su içmek lekelenmeyi azaltabilir.

2. Diş fırçanızı düzenli olarak değiştirin 

Diş fırçanızın kılları rutin kullanımda yıpranabilir ve kırılabilir. Bu nedenle diş fırçanızın her 3 ayda bir değiştirilmesi faydalı olacaktır.

3. Dişlerinizi diş ipi ile temizleyin 

Dişlerinizi her gün diş ipi ile temizlemeniz önerilir. Çünkü diş ipi kullanımı plakların çıkarılmasına yardımcı olur ve diş aralarında oluşacak renklenmeleri azaltır.

4. Dilinizi temizleyin

4. Dilinizi temizleyin 

Nefesinizi temizlemek ve ferahlatmak için dişlerinizi fırçalarken dil üstünü de fırçalamayı ihmal etmeyin.

5. Çiğ meyve ve sebze yiyin 

Meyve ve sebzeler sağlığınız ve dişleriniz için iyidir. Su ve lif bakımından zengindirler ve dişlerinizi temizlemeye yardımcı olurlar. Çiğneme ayrıca zararlı asitleri ve yiyecek parçacıklarını dişlerinizden uzaklaştıran tükürük üretimini de uyarır.

6. Gargara yapın 

Alkolsüz bir gargara plak, diş eti iltihabı, ağız kokusu ve diş çürümelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

7. Günde 2 kez dişlerinizi fırçalayın 

Dişlerinizi fırçaladığınızda, yiyecek ve plakların çıkarılmasına yardımcı olursunuz. Bu yüzden dişlerinizi günde iki kez fırçalamanız önerilir.

8. Tütünden kaçının 

Tütün dişlerinizi lekeleyebilir ve sağlığınız için de kötüdür.

9. Daha parlak dişler için: Oil Pulling

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yapışkanotu Faydaları

Paz Ağu 1 , 2021
Yapışkanotu, ısırgangiller familyasından, 30-80 cm boyunda, dikine yükselen, çok yıllık bir bitkidir. Gövdesi dört köşe olup üzeri çengele benzer ince kıllarla örtülüdür. Gövdenin alt bölümü çok dallıdır. Yaprakları almaşık ve tam kenarlıdır. Çiçekleri yaprak sapları dibinde kümelenmiş şekilde oldukça küçük çok sayıda çiçekten meydana gelir ve genellikle beyazımsı yeşil renklidir. Yapışkanotu […]
yapışkanotu

Recent Post