Zika Virüsü En Çok Anne Adaylarını Tehdit Ediyor

Zika virüsü ile enfekte olan gebe kadınların virüsü doğmamış bebeklerine bulaştırabileceği ve bununda bebeklerde ağır klinik sonuçlara yol açabileceğine dair artan endişe tüm dünyada söz konusu. Peki nedir bu virüs ve kimleri tehdit eder? Zika virüsü ve bu virüsten korunmak için alınması gereken önlemleri  Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları açıkladı.

2015 yılından önce sadece Afrika, Güneydoğu Asya ve Pasifik Adalarında bulunmakta olan bu virüs  mayıs 2015’ten sonra Brezilya dışında Fransa, Amerika ve El Salvador’da görülmeye başladı. Enfeksiyonun özellikle seyahatler nedeniyle daha da yayılmasından endişe edildiği şu günlerde anne adaylarının bu bölgelere olan seyahatlerini biraz ertelemeleri gerekiyor. Çünkü başta Brezilya olmak üzere, Dünya’nın çeşitli ülkelerinden gelen raporlar Zika virüsü ile enfekte olan gebe kadınların bebeklerinde ciddi fetal doğum kusurları ve kötü gebelik sonuçları olabileceğine dikkat çekiyor. 

En Büyük Risk ‘Ağır Zeka Geriliği’

Gebeliğinde Zika virüs enfeksiyonu geçiren kadınların bebeklerinde beklenen en büyük riskin Mikrosefali olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları, mikrosefalinin bireyin yaşı ve cinsiyetine göre beklenenden belirgin olarak  küçük bir baş çevresi ölçümüne sahip olması ve bu nedenle ağır zeka geriliğine yol açtığının bilgisini verdiğini belirtti.

Şimdiye kadar bildirilen Zika virüsüne bağlı mikrosefali vakalarına da gebelik sırasında geçirilen Zika virüs enfeksiyonun sonucunda bebeğin beyin gelişimi olması gerektiğinin çok gerisinde kaldığı biliniyor. Henüz doğum sırasında veya doğumu takiben yenidoğanın aldığı Zika virüs enfeksiyonuna bağlı sekonder mikrosefali vakası ise yok. Bebeğin gebelik süresince beyin gelişimi  devam ettiği için, gelişmekte olan beyin, gebeliğin her hangi bir döneminde Zika virüs enfeksiyonundan etkilenebiliyor. Bu nedenle, mevcut riskler daha çok hali hazırda hamile iken Zika virüs enfeksiyonu geçiren gebelerde bekleniyor. Gebe olmayan kişiler için virüsü geçmişte geçirmiş olmak, gebelik için bir risk oluşturmuyor. Virüsün kuluçka süresi ise genellikle 3 – 1 gün ve virüs, enfeksiyondan sonra 1 hafta içinde vücuttan yok edilip ve enfeksiyonu takiben virüse karşı bağışıklık kazanılmış oluyor.

Zika virüsü nedir?

Zika Virüsünden Korunmak İçin Seyahat Rotanızı Değiştirin

Zika virüsünden korunmak için gelen önlemlerin başında hamile olan veya hamile kalmayı  planlayan kadınların Zika virüsünü taşıyan sivrisinek türlerinin bulunduğu alanlara seyahatlerini geciktirmeleri gerekiyor. Eğer bu alanlara yine de seyahat etmek durumda kalınırsa;

  • Uzun kollu gömlek ve uzun pantalon giyin.
  • DEET, Picaridin, limon okaliptüs yağı (OLE), ya da IR3535 içeren sivrisinek kovucuları kullanın! ( DEET, Picaridin ve IR3535 içeren sivrisinek kovucuları hamile ve emziren kadınlarda ve 2 aydan büyük çocuklarda kullanımı güvenlidir. Yalnizca, limon okaliptüs yağı (OLE) İçeren Kovucuların 3 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması önerilmemektedir.
  • Eğer güneş ve böcek kovucuyu  birlikte kullanacaksanız, ilk önce güneş kremi, üzerine sivrisinek kovucu uygulayın.
  • Mümkünse cibinlik kullanın.
  • Sivrisinek için özel tellenmiş penceresi olan ve klimalı odalarda konaklayın.
  • Hamile iken Zika virüsü bulunan bir ülkeye seyahati takiben 14 gün içinde döküntü, gözlerde kızarıklık, ateş veya eklem ağrısı gelişirse, sağlık kuruluşunuza başvurun ve onları seyahat öykünüz ile ilgili bilgilendirin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Fitoterapi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Sal Mar 23 , 2021
Avrupa’da özellikle alternatif tıp yöntemi olarak kabul edilmiş olan tedavi yöntemi günümüzde ülkemizde de oldukça yaygınlaşmaya başladı. Doğal tedavi yöntemi olması nedeniyle tercih edilen fitoterapi nedir? Özellikle merak edilen konulardan biridir. Bitkisel yöntemlerle uygulanmaktadır. Bitkisel ilaç kullanımıyla birlikte gerçekleştirilecek olan uygulamalar dahilinde özellikle eski zamanlardan beri uygulanmakta olan tedavi yöntemi olarak günümüzde […]
Fitoterapi

Recent Post