Belsoğukluğu (Gonore) nedir? Belsoğukluğu belirtileri ve tedavisi…

Hem kadın, hem de erkeklerle görülmekte birlikte, erkeklerde görülme saklığı daha fazla olan belsoğukluğu bakterileri en sık oral, anal veya vajinal ilişki dahil olmak üzere cinsel temas sırasında bir kişiden diğerine geçer. Şimdi, belsoğukluğu (gonore) nedir? Belsoğukluğu belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekenlere daha yakından bakalım.

Belsoğukluğu Nedir?

Belsoğukluğu hem erkekleri hem de kadınları enfekte edebilen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Cinsel organlarda, rektumda ve boğazda enfeksiyonlara neden olabilir. Belsoğukluğu olan biriyle cinsel ilişki hastalığın bulaşmasında etkilidir. Penis, vajina, serviks, anüs, üretra, boğaz ve gözlere bulaşabilir (ancak bu nadirdir). Belsoğukluğu olan hamile bir kadın, doğum esnasında enfeksiyonu bebeğine bulaştırabilir.

Belsoğukluğu Belirtileri

Belsoğukluğu olan bazı erkeklerde hiçbir belirti olmayabilir.

Bununla birlikte, semptomları olan erkeklerde aşağıdaki semptomlar vardır:

– İdrar yaparken yanma
– Penisden beyaz, sarı veya yeşil bir akıntı
– Penis ucunda kızarıklık
– Ağrılı veya şişmiş testisler (daha az yaygın).

Kadınların ise çoğunda herhangi bir belirti görülmez ya da belirtiler vajina ya da idrar yolları enfeksiyonlarla karıştırılabilir.

Kadınlarda görülen semptomlar:

– Vajinal akıntı
– İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi
– Dış genital bölgede kaşıntı
– Adet dönemi dışında vajinal kanama, özellikle cinsel ilişki sonrasında kanama
– Cinsel ilişki sırasında acı hissetme
– Alt karın ya da pelvik bölgede ağrı

Rektal enfeksiyonlar, hem erkeklerde hem de kadınlarda semptomlara neden olmayabilir veya aşağıdakileri içerebilecek semptomlara neden olabilir:

– Akıntı
– Anal kaşıntı
– Ağrı
– Kanama
– Ağrılı bağırsak hareketleri

Belsoğukluğu Tedavisi

Belsoğukluğu tedavi edilebilir bir hastalıktır. Enfeksiyonunu tedavi etmek için doktorunuzun önerdiği tüm ilaçları almanız önemlidir. Belsoğukluğu için alınan ilaç kimseyle paylaşılmamalıdır. İlaç enfeksiyonu durduracak olmasına rağmen, hastalığın neden olduğu kalıcı hasarı geri döndüremez.

Yetişkinlerde

Belsoğukluğu, bakteriler yoluyla oluştuğu için antibiyotikler ile tedavi edilir. Antibiyotik iğne ya da hap şeklinde alınabilir ve mutlaka doktor önerisi ile kullanılmalıdır.

Eşlerde

Belsoğukluğu teşhisi konulduysa, kişinin partnerinin de, belirtilere sahip olmasa bile test olması gerekir. Eğer sonuç pozitifse partnerin de tedavisi gereklidir, aksi takdirde tekrar bulaşma riski vardır.

Bebeklerde

Belsoğukluğu ile doğmuş bebeklerde gözlerdeki enfeksiyonu önlemek için ilaç tedavisi uygulanır. Enfeksiyon ilerlerse antibiyotik verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Sonbaharı güçlü bir bağışıklık ile karşılayın

Pts Ağu 31 , 2020
Bağışıklık sistemi güçlü olamayan kişilerde mevsim geçişleri soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara yakalanma riskinin artmasına ya da iyileşme süresinin uzamasına neden olur. “Bu yıl corona virüs riski nedeniyle bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için beslenmemize dikkat etmeliyiz.” diyen Uzman Diyetisyen Ayşe Gül Güven şunları söyledi: Bağışıklık sistemini güçlü tutmak tek bir […]
Güçlü Bağışıklık

Recent Post