Civanperçemi Faydaları

Türkiye bitki florasının en önemli belki de en tarihi en önemli üyelerinden “Civanperçemi” , Latince ismi ile “Achllea Millefolium” Aşil’in Binyapraklı bitkisidir. Truva savaşının kahramanlarından Aşil, Homeros’un llyadasına göre efsunlanmadığı tek yer olan topuğundan yaralanır. Civanperçemi Aşil’in yarasını iyileştirmek için kullanılmıştır. Adını Aşil’den alır. Çok yapraklı olduğundan ülkemizde “Binbir yaprakotu’’ diye de bilinir. Bereketli topraklarımızın bir bitkisidir.

Benzer şekilde savaş yaralarında da tedavi için kullanıldığından “Asker Otu’’ olarak adlandırılmıştır.

Ülkemizde ayvadanası, akbaşlı ve kandilçiçeği gibi isimler ile anılır. Civanperçeminin tanımlanmış 42 türünen 22’si Anadaolu topraklarında bulunur. Üç bin metre yüksekliğe kadar gözlenmiştir. Çok sıcak, kıraç ya da çok kurak bölgelerde de bulunur.

İlk olarak yara bakımında kullanılmıştır. Ayrıca diğer bitkileri korumak amacı ile “böcek öldürücü / Insektisid” olarak da kullanıldığından “Bitkilerin Doktoru’’ olarak bilinir.

Literatüre baktığınızda yayınlanan derlemelerde Anadolu’da sık kullanıldığına atıf yapılmıştır. Aynı zamanda Kızılderilerinde bu bitkiyi kullandıkları bilinmektedir.

Civan Perçemi Faydaları

Civanperçemi içeriğinde neler var?

Flavonoidler, Fenolik Asid, Terpenoidler ve Steroller gibi yaralı maddeler bulunur.

Civanperçemi nerelerde kullanılır?

  • Çiçeklerinde elde edilen mavimsi renkteki yağın yara iyileşmesinde kullanıldığı bildirilmiştir. Cildin iyileşmesini (reepitelizasyon) ve kabuk ( fibrozis) gelişimine katkıda bulunduğu bildirilmiştir.
  • Adet sancılarında ve geç kalan adetin başlatılmasında etkilidir. Bu da östrojenik etkisine bağlanmıştır.
  • Hazımsızlık ve Peptik Ülser tedavisinde etkilidir. Çayı kullanılır.
  • Sperm sayısını farelerde arttırmıştır.
  • Karaciğer Enzimlerini düşürdüğü ileri sürülmüştür.
  • Kanser hücrelerinin büyümesini engellediği saptanmıştır.

Civanperçemi Nasıl kullanılır?

Genelde iki bardak su kaynadıktan sonra ocağın altı kapatılır. Su soğumadan içine çiçekleri koyulur ve dinlendirilir, süzüldükten sonra akşamları yemekten sonra yatmadan önce sonrasında bir şey yememek üzere bir bardak tüketilir.

Ülkemizde çayları ve kurutulmuş ürünleri satışta bulunmaktadır.

Güzellik İçin: Yüzdeki çöküntülere suyu sürülürse düzelir. Bunun İçin ; bir çay bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı konur, 20 dakika demlenip süzülür. Akşamları temizlenmiş yüze pamukla sürülür. Kuruyunca tekrar sürülüp yatılır. Zamanla cilt düzelir.

Çay Hazırlama : Kurutulmuş civan perçemi bir litre suya 20 gr konup 15 dakika demlendikten sonra süzülür.

Yarım banyo için: 100 gr civanperçeminin yaprak ve çiçekleri tam olarak geceden soğuk suyun içine konur. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılıp, banyo suyuna ilave edilerek kullanılır. Yalnız banyo sırasında böbrek bölgesi suyun dışında kalmalıdır. 15 dakika suda kalınır, banyo sonrası kurulanmadan havluya sarınarak bir saat kadar dinlenilir.

Uyarı : Civan perçeminin gebelik süresince kullanılmaması tavsiye edilir.  Uyarı : Başka bitki çayları özellikle ( kuşburnu vs) kullanılmaması önerilir. Bu tür kullanımda ciddi ürtiker ve allerji vakaları bildirilmiştir.

Kanser savaşçıları: Brokoli-Lahana-Marul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Lazer tedavisi ile hangi numaralar tedavi ediliyor?

Pts Ağu 31 , 2020
Lazer tedavisi ile hastalar 10 dakika süren operasyondan sonra konforlu bir yaşama kavuşabiliyor. Lazerle yüksek numaralı miyop ve hipermetrop hastaları bile gözlük ya da lens kullanamayacak hale gelebiliyor. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sinan Göker, lazer operasyonlarıyla ilgili merak edilenleri anlattı. Lazer tedavisi ile hangi numaralar tedavi ediliyor? […]
Lazer tedavisi ile hangi numaralar tedavi ediliyor?

Sağlık Gündeminde Ne Var?

Recent Post